گفت و گو با پیام احمدی نیا؛ بازیگر سریال «لژیونر»

آدم ها در «لژیونر» تا حدودی کودن هستند!

بانی فیلم-گروه تلویزیون- زینب علیپور: پرداختن به حواشی ورزش و به خصوص فوتبال آن هم در قالب طنز می تواند سوژه جذابی برای یک سریال تلویزیونی باشد. از این رو مسعود آب پرور در ساخت سریال «لژیونر» به سراغ چنین موضوعی رفته که مدتی است پخش آن از شبکه پنج آغاز شده است.
پیام احمدی نیا که با دستیار کارگردانی وارد سینما و تلویزیون شد و با بازی در مجموعه «آسپرین» توانست مورد توجه قرار بگیرد، در این سریال نقش یک قهرمان رشته بوکس را ایفا کرده است. از این رو بانی فیلم با وی گفت و گویی داشته که می خوانید:

 

 گویا این روزها سخت مشغول بازی روی صحنه تئاتر هستید؟
– بله مدتی است که نمایش «خواب خیس ماهی» را روی صحنه تئاتر دارم که تا اواخر مرداد هم در تماشاخانه پایتخت روی صحنه می رود.
 درباره کلیت این نمایش و اینکه شما چه نقشی در این نمایش ایفا می کنید توضیح می دهید؟
– «خواب خیس ماهی» یک کار اپیزودیک است که همه نقش ها در واقع یک نفر هستند. در واقع تماشاگر در هر اپیزود جنبه های مختلف شخصیتی آدمها را می بیند. قصه یک نویسنده ای است که به یک نفر علاقه داشته و در تخیلاتش می بیند که اگر با او قرار ملاقات داشت، چه اتفاقاتی رخ می داد. من در این نمایش نقش یک مردی را بازی می کنم که به نوعی می توان گفت به خانم ها علاقه خاصی دارد.
 نخستین بار است که روی صحنه می روید یا پیش از این هم تجربه حضور در تئاتر را داشتید؟
– من پیش از اینکه به عنوان دستیار کارگردان وارد سینما و تلویزیون شوم، سالیان بسیاری تئاتر کودک کار می کردم. اما بعد از اینکه وارد این عرصه شدم، تئاتر کار نکرده بودم.
 در کنار این نمایش در کار دیگری حضور دارید؟
– یک سینمایی پیشنهاد شده که قرار است هم دستیار کارگردان باشم و هم بازیگر. در ضمن یک فیلم کوتاه هم پیشنهاد شده که در چند روز آینده مقابل دوربین خواهم رفت.
 فصل دوم سریال «آسپرین» به کجا رسید؟
– پیش تولید سریال که شروع شده است و به زودی تولید فصل دوم سریال هم آغاز خواهد شد.
 شما پیش از بازی در سریال «لژیونر» به عنوان دستیار با مسعود آب پرور کار کرده بودید. از این تجربه و فضای کار و نقش جابر می گویید؟
– جابر یک قهرمان در رشته بوکس است که همانطور هم که در قسمت های ابتدایی سریال دیدید، در روز ازدواجش قرار است که از همسرش که او نیز یک قهرمان ورزشی است، تست دوپینگ بگیرند. در ادامه قرار است این تست روی جابر هم انجام شود و ماجراهایی پیش می آید. نقش جابر رگه هایی از طنز دارد و من برای نخستین بار چنین نقشی را اینگونه بازی کردم. آدمها کمی در این سریال کودن هستند. هم جابر و هم برخی کاراکترهای این داستان. تا به امروز طنز بدین شکل کار نکرده بودم. برای من جالب بود. البته آقای آب پرور هم تا به امروز کارهای پلیسی کار کرده بودند و فکر می کنم تا به حال طنز کار نکرده بودند.
 تا به امروز چه فیدبکی از مخاطب گرفتید؟
– من بیشتر در فضای مجازی فیدبک گرفتم و از کامنت هایی که می گذارند، متوجه شدم که کار را دوست دارند. البته تعداد قسمت ها زیاد نیست و سریال قرار نیست خیلی طولانی باشد و تا به امروز هم چند قسمت بیشتر پخش نشده است. با این حال من خوشبختانه فیدبک خوبی گرفتم. البته پیش از این هم ما در تلویزیون فضاهای این چنینی داشتیم و مردم هم استقبال کردند. من فکر می کنم این سریال هم از جنس کمدی های سخیف نیست و لودگی ندارد و کسی را هم مورد تمسخر قرار نداده است. از این رو مردم کار را دوست دارند.
 البته هنوز وارد بحث حواشی فوتبال نشده است تا بازخورد مخاطب را ببینیم.
– من فکر می کنم در این سریال فضای پشت پرده فوتبال و دوپینگ در بین این چند خانواده شکل می گیرد.
 برای این سریال سرتان را کامل تراشیدید؟
– بله. البته در ابتدا و در گریم اولیه برای من مو گذاشته بودند که خیلی به احسان روزبهانی قهرمان بوکس شبیه شده بودم. لنز آبی همب رای من گذاشته بودند، اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که موهایم را کاملا بتراشند.
 در گفت و گوی قبلی درباره تعلیم بوکس برای بازی در این سریال گفتید.
– بله من برای این نقش مدتی کلاس رفتم و بوکس یاد گرفتم که در ادامه سریال هم صحنه هایی از بوکس را خواهید دید که نیاز بود من با این ورزش آشنا شوم. البته خودم از این نوع تجربه ها استقبال می کنم.
 از زمانی که مقابل دوربین رفتید، کار دستیاری هم به شما پیشنهاد شده است و آیا اگر پیشنهادشود، می پذیرید؟
– فقط در سینما دستیاری می کنم، ضمن اینکه باید کار را دوست داشته باشم. البتهمن همواره از کار دستیاری لذت می بردم و خیلی یاد می گرفتم.
 همانطور که می دانید این سریال قرار بود نوروز ۹۷ این سریال روی آنتن برود که معمولا سریال های مناسبتی بیشتر دیده می شوند. حتی شبکه پخش هم در میزان مخاطبانش تاثیر بسیاری دارد. شما که تجربه کار در نمایش خانگی را هم داشتید، چه تفاوتی در نوع مخاطبان این دو رسانه می بینید؟
– به هر حال زمان و شبکه پخش در دیده شدن یک سریال تاثیر بسیاری دارد. به خصوص اینکه «لژیونر» یک شب در میان پخش می شود و این هم می تواند روی کار تاثیرگذار باشد. اما نکته جالبی که من در این زمینه متوجه شدم، این بود که مخاطبان شبکه نمایش خانگی بیشتر هستند و یا کارهای این رسانه بیشتر از تلویزیون دیده می شود. من واقعا این تجربه را با سریال «آسپرین» کسب کردم. اما هنوز از این سریال آن چیزی را که پیش بینی می کردم، نگرفتم. فکر می کنم مردم بیشتر از سریال های تلویزیون، سریال های نمایش خانگی را می بینند و به این نوع کارها بیشتر گرایش دارند. من در مورد سریال «آسپرین» از همان قسمت های ابتدایی بازخورد گرفتم و کار دیده شده بود. با اینکه مردم می توانند به راحتی مخاطب سریال های تلویزیونی باشند و برای دیدن سریال های نمایش خانگی باید پول بپردازند، اما من فکر می کنم مردم بیشتر از تلویزیون به رسانه خانگی تمایل دارند. البته امیدوارم مردم سریال را تا انتها همراهی کنند و دوست داشته باشند.
 فکر می کنم «لژیونر» نخستین تجربه جدی شما در یک سریال تلویزیونی بود. این طور نیست؟
– بله. می توانم بگویم نخستین تجربه تلویزیونی من بود.
 برای خودتان تفاوتی هم قائل بودید؟ اینکه احساس می کردید بازی برای مدیوم تلویزیون با نمایش خانگی متفاوت است؟
– به نظر من حساسیت هایی که در سینما و رسانه خانگی وجود دارد، در تلویزیون کمتر است.
 منظورتان دقیقا از حساسیت کمتر در تلویزوین چیست؟
– اینکه من فکر می کنم بازیگر در سینما و رسانه خانگی دقت بیشتری باید روی بازی و کارش داشته باشد. نه فقط بازیگر، بلکه فکر می کنم کار برای عوامل دیگر هم این چنین است. به همین خاطر کمتر می توان به جزییات آن دقت کرد، چون زمان نداری. این مشکلی است که در اغلب سریال های تلویزیونی ما وجود دارد. معمولا درباره کارهای مناسبتی که دائم می گویند باید به پخش برسد و از این رو کمتر به جزییات دقت و توجه می شود. امیدوارم در کارهایی که برای تلویزیون ساخته می شود، این دقت و زمان بندی وجود داشته باشد تا بازیگران هم بیشتر بتوانند روی ریزه کاری های نقش و بازی خود دقت بیشتری داشته باشند.
 با توجه به نظراتی که در این رابطه داشتید، باز هم پیشنهاد بازی در سریال داشته باشید، می پذیرید؟ با توجه به اینکه می دانم یکی از مهمترین دلایلی که باعث شد شما در این سریال حضور پیدا کنید، کارگردان بود.
– بله در حقیقت می توانم بگویم که حضور من در این مجموعه صرفا به دلیل حضور آقای آب پرور بود. چون قلبا ارادت خاصی به ایشان دارم و دستیارشانم هم بودم. اما قطعا پیشنهاد بازی در سریال داشته باشم، وسواس بیشتری در انتخاب دارم. ضمن اینکه برای هر شبکه کار نمی کنم و گروه و کست هم در انتخابم تاثیرگذار است. به عنوان مثال شما سریال «دیوار به دیوار» را اگر دیده باشید، هم تایم خوبی پخش شد و هم بازیگران خوبی داشت و کار دیده شد. اما یک سری کارها که بچه ها برایش زحمت می کشند، اما به دلیل شبکه و زمان پخش نا مناسب کار دیده نمی شود. امیدوارم این اتفاق برای هیچ کاری نیفتد. چون همه برای آن کار زحمت می کشند. درباره این سریال هم نمی توانم به این زودی قضاوت کنم. پخش کار تازه آغاز شده است و باید ببینیم در قسمت های بعد چه اتفاقی خواهد افتاد. امیدوارم مردم تا پایان همراه سریال باشند. چون همه برای این سریال زحمت کشیدند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 + 24 =