گفت و گو با روشنک عجميان

آرزو دارم یک نقش سخت بازی کنم!

بانی فیلم – گروه تلویزیون: روشنک عجمیان از جمله بازیگرانی است که توانست در سریال«جایزه بزرگ» مهران مدیری مطرح شود و بدرخشد. پس از آن رشته همکاری ها و فعالیت های او در ژانر طنز ادامه پیدا کرد و البته فعالیت های اجرا در تلویزیون را نیز به طور موازی ادامه داد. عجمیان این روزها در سریال طنز«شهرک جیم» حضور دارد. «شهرک جیم» که پیش از این شهرکی ها نام داشت به کارگردانی علی شب خیز روی آنتن شبکه۳ است.

او در این گفت و گو به این اشاره کرد که کارگردانان امروز کمتر خطرپذیر هستند و نقش های سخت را به زنان یا نمی دهند یا نقش هایی می دهند که بازیگر قبلا امتحان خود را در آن پس داده است. در ادامه گفت و گوی بانی فیلم را با این بازیگر از نظر می گذرانید:

®®®

۳همکاری با آقای شب خیز چه طور اتفاق افتاد؟

ـ من آقای شب خیز را از قبل می شناختم و قرار بود در یکی از کارهایشان حضور داشته باشم که این اتفاق در شهرک جیم افتاد. فیلمنامه را خواندم و در پخش تبدیل به نصف قسمت هایی شد که من خواندم. یعنی هر قسمت تبدیل به نیم ساعت شد. بنابراین؛ با توجه به شناختی که از گروه داشتم، قرار شد همکاری کنیم.

۳در این سریال خیلی شبیه به زندگی بازی می کنید و به جای اینکه نقش طنزی برایتان نوشته شود. بیشتر شما را در موقعیت طنز قرار می دهند. نظرتان در این خصوص چیست؟

– حقیقت این است نمی خواستم برای مدتی کار طنز انجام دهم و معتقدم به اینکه در بسیاری از کارها بهترین موقعیت را به وجود می توانیم بیاوریم و اگر تلاش زیادی برای آن موقعیت نداشته باشیم، شاید موقعیت های بهتری خلق شود. در کارهای کمدی سبک کارم این است که سعی می کنم موقعیت ایجاد شود و علاقه مند به ساخت تیپ خاصی نیستم. در این سریال هم در یک یا دو قسمت این اتفاق افتاده که بخواهد موقعیت ایجاد شود اما به طور کلی سعی می کنم خیلی رئال بازی کنم.

۳با تمام محدودیتی هایی که برای ارائه نقش طنز خانم ها وجود دارد، چه طور با آن کنار آمدید؟

ـ واقعیت این است که در کار کمدی نسبت به کارهای دیگر خیلی با محدودیت رو به رو هستیم و مرزهای کمدی محدود هستند. در خصوص خانم ها دست ها بسته است و نمی توانیم هر نوع فعالیت و بازی را انجام دهیم. متأسفانه این محدودیت ها وجود دارد و شاید به همین علت باشد که تصمیم گرفتم بیشتر به سمت نقش های رئال بروم. چون به عنوان یک زن نمی توانیم بازی کاملی داشته باشیم و خوشایند در نمی آید.

۳در این سریال با گریم مختلف گذشته و آینده رو به رو هستیم و این چقدر به نقش شما کمک کرد؟

ـ به شدت از این گریم استقبال کردم. حتی نوع بینی پیشنهاد خودم بود و لطف کردند آن را به نحو احسن در آوردند. سنم به گونه ای است که تا حدودی آن دوران را به یاد می آورم و این خیلی به من کمک کرد و من این سکانس ها را خیلی دوست دارم.

۳احساس می شود که این نقش ها نزدیک به تیپ شده است؟

ـ تقریبا فلاش بک ها با گریم و لباس های خاص به ما این اجازه را داده که به تیپ نزدیک شویم.

۳بازخوردها نسبت به این سریال چگونه بوده است؟

ـ ما با دو گروه مخاطب رو به رو به رو هستیم، یک گروه که به سمت سریال های ماهواره ای رفتند و علاقه ای به تلویزیون ایران و محتوایی که عرضه می کند، ندارند و مسلماً اگر از آنها در خصوص سریال ها بپرسید، می گویند اصلاً تلویزیون ایران سریال هایش برایشان مطرح نیست. یکسری دیگر هم تلویزیون ایران را می بینند هم به دو سری تقسیم می شوند که یکسری دیدند و پسندیدند و تعدادی هم نپسندیدند. در خصوص این مخاطبان با احترام صحبت می کنم؛ چون محدودیت ها باعث می شود که هیچ کاری بی نقص نباشد. ما همه تلاشمان را انجام می دهیم اما باید کمی بیشتر از طرف تلویزیون حمایت می شدیم و اگر کم و کاستی صورت گرفته مخاطبان ما را ببخشند. امیدوارم به سمتی برویم که همه چیز برای ما کامل باشد.

۳شما تجربه کار با مهران مدیری دارید، آیا دوست دارید این همکاری ادامه پیدا کند یا صرفا علاقه مند به ادامه کار در عرصه طنز هستید؟

– برای یک بازیگر تفاوتی ندارد که جدی یا کمدی بازی کند. بسیاری معتقدند کسی که در کار کمدی بازی می کند می تواند جدی بازی کند اما قطعا هرکسی که جدی بازی می کند نمی تواند در کمدی حضور پیدا کند؛ چون کمدی سختی ها و استانداردهای خاص خود را دارد. کار کمدی ریزه کاری هایی دارد که شاید هرکسی نتواند از عهده آن برآید. رنگ و نور کار کمدی قطعا باید با کار جدی متفاوت باشد. اگر این رنگ و نور طبق اصول نباشد، مخاطب آن را پس می زند. من دوست دارم کار طنز و جدی را با هم تجربه کنم اما متأسفانه تلویزیون ما به گونه ای است که اگر یک نقش را بازی کنید، در نوبت های بعدی همان نقش را به شما پیشنهاد می دهند و تکرار می کنید. هیچکس حاضر به خطرپذیری نیست اما واقعا آرزو دارم یک نقش سخت کار کنم؛ چون مطمئنم از پس آن بر می آیم. این تجربه را در تئاتر داشتم اما در تلویزیون این اتفاق نیفتاد.

۳چه نقشی برای شما این طور بوده است؟

تفاوت چندانی برایم ندارد و هرچه سخت تر باشد، برایم بهتر و پرچالش تر است.

۳ تا کی کارتان زمان می برد؟

– فکر می کنم به جز این ۴ ماه، یک یا دو ماه دیگر کار کنیم تا متن های ما تمام شود. حدود ۷۰ قسمت است و فکر می کنم ۴۰ یا ۵۰ قسمت گرفتیم.

۳ برنامه بعدی تان چیست؟

– متأسفانه یا خوشبختانه زمانی که سر این کار بودم، حدود ۷ یا ۸ کار به من پیشنهاد دادند که از دست دادم. در این میان این کارها دو پیشنهاد اجرا بود که نتوانستم انجام دهم. صحبتی برای کاری داشتم که اگر به آن برسم می روم و اگر نروم که هیچ.

۳کلام پایانی؟

ـ ما این نقش را یک زن ورزشکار در نظر گرفتیم اما هر نوع نقشی با محدودیت هایی رو به روست از لحاظ لوکیشن و مسائل دیگر با بسیاری از محدودیت ها رو به رو شدیم. هر ویژگی که می خواستیم با محدودیت هایی رو به رو بودیم اما به هر حال مردم باید بدانند که تلاش خودمان را در این رابطه انجام دادیم. امیدوارم شاهد بازخورد خوبی باشیم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 − 15 =