آماده سازی بشر برای رویارویی با آینده ای غیر قابل پیش بینی

مصطفی جعفریحیی – شبکه چهار سیما هر هفته سه شنبه ها ساعت ۲۱ مستند های علمی فاخری را در قالب برنامه مستند ۴ به کارگردانی و تهیه کنندگی محمد حمیدی مقدم به مخاطبان عرضه می کند. این مستند های علمی را می توان به دو بخش علمی و علمی تحقیقاتی تقسیم کرد. مستند های علمی با کمک تخیل، بشر را قادر به دیدن نادیده هایی می کند و او را برای رویارویی با آینده ای غیر قابل پیش بینی مهیا می کند.
باید اذعان کرد سینمای مستند علمی، امکان جذب مخاطبان عام ندارد و فقط گروه هایی از مخاطبان که به موضوعات علمی علاقه ای خاص دارند را جذب می کند. تردیدی نیست آن بخش از سینمای مستند علمی که فاقد جنبه های جذاب بصری است یا حتی مختصات سینمای مستند کلاسیک را در خود نمی بیند، به ندرت مورد توجه مخاطبان عام و یا حتی فیلم سازان قرار گیرد. همچنین مستند سازان نیز نسبت به این نوع از فیلم ها اقبال و توجه ویژه نشان نمی دهند و در نمایشهای عمومی به آنها بی اعتنا هستند.
برای شروع تماشای مستند های علمی و علمی تحقیقاتی، برنامه مستند ۴ شبکه دانایی بهترین پیشنهاد تامین برنامه شبکه چهار سیما است. با پخش مستند جذاب درباره ماه به طور حتم مخاطبان بیش از پیش همراه این شبکه خواهند شد.
درباره کره ماه باید گفت: کره ماه نزدیک‌ترین همسایه کیهانی زمین است، اما ماه فقط یک نور بزرگ زیبا در آسمان نیست بلکه ویژگی‌های منحصر به فرد و اعجاب آور دیگری دارد. بر اساس نظریه های مختلف، کره ماه اندکی بعد از شکل‌گیری منظومه شمسی حدود ۴٫۵ میلیارد سال پیش با برخورد سنگی به اندازه سیاره مریخ به زمین به وجود آمد.
در ادامه چند سطر درباره مستند ماه ضربه بزرگ به رشته تحریر در می آوریم، اما برای اینکه با این پدیده و خلقت بی نظیر خدا بیش از پیش آشنا شوید مستند ماه ضربه بزرگ را باید ببینید. این مستند سینمایی که تایجنیرس آن را در سال ۲۰۰۹ برای سینمای مستند هالیوود کارگردانی کرد، سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶ ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. ماه ضربه بزرگ برای تغییر چیزی ساخته نشد، بلکه با طرح مجموعه ای از حقایق، ابهام و معنا از آینده، ذهن مخاطب را نسبت به شناخت کره ماه، موضوع و سوژه اصلی فیلم بر می انگیزد تا احساس مسئولیت بشر را برای جستجوی حقیقت زندگی یادآوری کند.
مستند ماه ضربه بزرگ از آن نوع فیلم هایی است که از همان ابتدا قصد دارد توجه مخاطبان را به موضوعی مهم و حساس جلب نمایدکه از نظر سازندگانش اهمیت بسزایی دارد. در بسیاری از مستند های علمی پرسش اصلی این است که موضوع چیست و چگونه می توان با آن ارتباط برقرارکرد. لذا مواجهه ی کارگردان با موضوع فیلم و نحوه ارتباط برقرارکردن مخاطب با موضوع، مبتنی بر حدود آگاهی و مقدار دانش کارگردان از موضوع است. همچنین حاصل انتخاب مناسب زبان سینما و چگونگی انتقال و القاء دیدگاه فیلمساز به مخاطب مستلزم قرارداد نانوشته ای است که میان طرفهای گوناگون این ارتباط مهم منعقد می شود. باید اشاره کرد مستند جذاب ماه ضربه بزرگ بر اساس تحقیقات جامع، دقیق و با فیلمبرداری پر زحمت به صورت دیجیتالی تولید شده است و دانشمندانی که کمک کردند این سینمایی مستند ساخته شود، نگاهشان به بی کران آسمان و ناشناخته های کره ماه بنیان علمی دارد. همچنین سرژ تایجنیرس تلاش کرده است به این بنیان علمی وفادار بماند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 27 =