وزير ارشاد: اعتدال، عقلانيت و ميانه روي ويژگي هاي بارز وي بود / رئيس سازمان سينمايي: نگاه ايشان به فرهنگ، هنر و سينما بسيار دقيق و كاربردي بود

ادای دین سینماگران به آیت ا… رفسنجانی

بانی فیلم – گروه سینمای ایران: روز گذشته با حضور جمع گسترده ای از مردم و مسوولان و نیز با همراهی شماری از سینماگران، پیکر آیت ا… اکبر هاشمی رفسنجانی تشییع شد و در حرم امام (ره) به خاک سپرده شد.

به گزارش بانی فیلم، گردهمایی سینماگران برای حضور در مراسم تشییع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساختمان شماره دو خانه سینما برگزار شد. سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت ا… ایوبی رئیس سازمان سینمایی، علیرضا رضا داد، احمد توکلی، علیرضا تابش، مرتضی شایسته، یونس صبوحی، جعفر صانعی مقدم، سامان مقدم،  علیرضا شجاع نوری، رسول صدرعاملی، سید امیر سیدزاده، حمید طالقانی، افشین هاشمی، منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان، کامران ملکی، میثم مزلقانی، منصوره وافری، فرشته طائرپور، بابک برزویه، و… از جمله حاضران در این مراسم بودند.

=وزیر ارشاد: مدیون شخصیت های بزرگی مانند

آیت الله رفسنجانی هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم وداع با آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران با تاکید بر این مطلب گفت: ایران در سوگ شخصیتی است که همه عمر خود را در خدمت ملت و انقلاب بود. او با بیان اینکه شخصیتی بزرگ و پدری انقلابی را از دست دادیم، گفت: اعتدال، عقلانیت و میانه روی ویژگی های بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین امام(ره) و رهبری بود. آیت الله هاشمی رفسنجانی از ابتدای انقلاب، خارج از جناح بندی های سیاسی مرسوم، مسیر انقلاب و اسلام را در پیش گرفتند. اخیرا در دیداری که (پس از رای اعتماد مجلس) با ایشان داشتم فرمودند از این انتخاب خوشحالم و توصیه کردند که مسیر اعتدال را دنبال کنید که راه نجات کشور است. اعتدال یعنی درک درد مردم، اینکه ما ارزش های نظام و انقلاب را پاس بداریم. وی تصریح کرد: آیت الله هاشمی شخصیت بزرگی بودند که از جامعیت لازم برخوردار بوده و در دفاع از مرزهای انقلاب اسلامی دچار تشکیک نشدند.  وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی و شخصیت هایی مثل ایشان نقش بی بدیلی در استمرار انقلاب داشتند، امروز اگر جامعه ما امن است به خاطر زحمات و خدمات این بزرگان است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی بیانیه ای از عموم هموطنان بویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه برای حضور در مراسم تشییع و تدفین این یار دیرین انقلاب، امام و رهبری دعوت به عمل آورده بود.

=  ایوبی: ایشان به آینده فرهنگی ایران توجه داشت

رئیس سازمان سینمایی گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علاوه بر شناخت کامل از مسائل روز فرهنگی، همواره توجه و نگاهی به آینده و فردای ایران فرهنگی داشت. ایوبی در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور داشت، در گفت وگو با ایرنا افزود: حضور همه مردم از طیف‌ها، رنگ‌ها و جناح‌ها مختلف و تمام کسانی که ایران، اسلام و انقلاب را دوست دارند در این مراسم نماد علاقه مندی به این شخصیت و وحدت ملی ایرانیان است. وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه دغدغه ایران و پیشرفت فرهنگی مردم را داشت، ادامه داد: در آخرین جلسه ای که با دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خدمت آیت الله هاشمی رفسنجانی رسیدیم، نگاهشان به فرهنگ، هنر و سینما بسیار دقیق و کاربردی و توصیه‌هایی که برای همه ما داشتند بسیار راهگشا بود. رئیس سازمان سینمایی، آیت الله هاشمی رفسنجانی را نماد سیاست‌ورزی و دین‌مداری دانست و گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی کسی بود که مسائل روز را کاملا می شناخت و نگاهش به آینده و فردا بود. مردم ایران می دانند که بخشی از آرامش خود را مدیون این شخصیت انقلابی هستند به همین دلیل شاهد حضور همه گسترده مردم در این مراسم هستیم.

=پیام ایوبی به مناسبت درگذشت آیت الله رفسنجانی

حجت الله ایوبی به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیتی را به همراه تصویری از خود در کنار وی و وزیر ارشاد منتشر کرد.

به گزارش بانی فیلم،در متن این پیام که در کانال تلگرامی ایوبی منتشر شده،آمده:ستون فردا را باید امروز بنا کنیم. فردا دنیا شتابی دارد که باید آهنگ آن را امروز شروع کنیم. در این آخرین دیدار ستودیم و کرنش کردیم در برابر نگاه بلندتان به فردای فرهنگ و هنر ایران … شکوه امروز و شتاب فردای ایران را مرهون  توایم … امیرصبوری ! کبیر سیاست ! بزرگ  خردورزی و استقامت !

روحت شاد … .

=علیرضا شجاع نوری: حال اهل هنر با او همیشه خوب بود

بازیگر فیلم سینمایی «روز واقعه» با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی برای اهل هنر نسبت پدری داشت، افزود: حال ما با آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه خوب بود. علیرضا شجاع نوری که همراه با سایر سینماگران در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور داشت، در گفت وگو با ایرنا افزود: دلیل حضورم این است که به آیت الله هاشمی رفسنجانی بگویم، دیدم، فهمیدم، ممنونم. آیت الله هاشمی رفسنجانی برای اهل هنر تکیه گاه بود. حال ما با آیت الله هاشمی رفسنجانی همیشه خوب بود، زیرا نگاه همراه با سعه صدر ایشان برای ما خیلی دلگرم کننده بود. بازیگر فیلم سینمایی «تردید» با بیان اینکه هنرمندان به فضای آرام و دلگرم کننده احتیاج دارند، گفت: این فضا با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی برای آنها تامین می شد و به همین دلیل روابط خوبی میان هنرمندان با او وجود داشت. با مرگ ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی دل ما خالی شد ولی یاد او همواره همراه ما خواهد ماند.

=  رسول صدرعاملی: سینما و هنر مدیون نگاه او است

کارگردان فیلم سینمایی «من ترانه ۱۵ سال دارم» گفت: سینما و هنر مدیون نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی در دهه ۶۰ است. رسول صدر عاملی در حاشیه مراسم تشییع آیت الله رفسنجانی در گفت وگو با ایرنا افزود: اگر مهربانی ایشان و چند نفر دیگر در دهه ۶۰ نبود شاید اکنون سینما، نقاشی و موسیقی به این شکل نداشتیم. وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی مردی بود که تاثیر مثبت خود را در تمام این دوران بر هنر و فرهنگ گذاشت و پس از آن هم این تاثیر نگاه در هنر باقی است، هرچند باور دارم در فقدان وی این تاثیر بیشتر احساس می شود. کارگردان فیلم سینمایی «گلهای داوودی» با بیان اینکه برخی آیت الله هاشمی رفسنجانی را به دلیل مظلومیت عجیب وی با بغض نگاه می کردند، افزود: وی یک چهره نامدار سیاسی بود و همواره حضوری پررنگ داشت. وی گفت:‌ با وجود هزینه هایی که هم نسلان من برای انقلاب داده اند، معتقدم وی بیش از آنکه خود را مهم بداند، رویاندن نگاه امیدبخش در دل ما، برایش مهم بود از این رو این نگاه امید بخش وی را قاب می بستم.

=  واکنش درویش

کارگردان فیلم سینمایی رستاخیز به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، احمدرضا درویش کارگردان فیلم سینمایی رستاخیز با انتشار متنی درباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشت: انسانهای بزرگ، دلهای بزرگ، رازهای بزرگ و آرزوهای بزرگ دارند که «هاشمی رفسنجانی» از تبار آنان بود. نقش او در کتاب قطور ایران بزرگ و انقلاب اسلامی بسیار خواندنی ست. نام و یادش مستدام باد

=  پیام تسلیت حاتمی کیا

ابراهیم حاتمی‌کیا نیز با انتشار پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.حاتمی‌کیا در پیام تسلیت خود آورده است:نمی‌شود از انقلاب اسلامی ایران‌ حرف زد، بی‌آن‌که از آیت‌الله رفسنجانی یادی نکرد. نمی‌شود برگ‌های تاریخ انقلاب‌مان را ورق زد، اما نام آیت‌ الله رفسنجانی را ندید. حافظه‌ی تاریخ انقلاب، بی‌نام آیت‌الله رفسنجانی کامل نیست.»

=  تسلیت دبیر جشنواره فیلم فجر

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نیز درگذشت آیت‌الله رفسنجانی را تسلیت گفت. متن پیام محمد حیدری بدین شرح است: در بحبوحه آمادگی برای برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبر معظم انقلاب، همه همکاران جشنواره را در بهت فرو برده است. حمایت ایشان از سینما و سینماگران در سال‌های دور و نزدیک زبانزد اهالی هنر بوده و فقدان حضور ایشان، جامعه سینمایی را سوگوار کرده است. اینجانب به عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ سینمای ایران و به نمایندگی از سوی جشنواره فیلم فجر،‌ درگذشت این شخصیت مجاهد را تسلیت می‌گویم.

=  پیام تسلیت خانه سینما

خانه سینما به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیام تسلیتی را منتشر کرد. متن این پیام به شرح زیر است: از شمار دو چشم، یک تن کم از شمار خرد، هزاران بیش شخصیتی مومن، سخت کوش، مقید و متعهد به آرمان های سترگ انقلاب اسلامی ایران، جهان فانی را ترک کرد و همه ما سینماگران را در سوگی عظیم قرار داد. فقدان این عالم بزرگ را به ملت ایران تسلیت عرض می کنیم و برای ایشان غفران الهی را مسئلت می کنیم. خانه سینمای ایران به پاس احترام و با قدردانی از خدمتگزاران ایران اسلامی با همه اعضا خود در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حاضر خواهد شد.

=  پیام تسلیت مدیرعامل فارابی

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در صفحه اینستاگرام خود درگذشت «آیت الله هاشمی رفسنجانی» را تسلیت گفت. متن پیام علیرضا تابش در صفحه اینستاگرامش به شرح ذیل است:‎ مردی که در سایه ى دین مداری و آموزه هاى ناب قرآن عزت گرفته بود، در عالم پر تلاطم سیاست اهل تدبیر بود. از آنجا که باور داشت؛ میتوان در دنیای پر هیاهوی سیاست ورزی، الهی و توحیدی اندیشید و خداباورانه زیست، چه شکوهمند با عشق به مردم و میهنش، دعوت حق را لبیک گفت. راهِ پر از خردورزیهایش مستدام و پر رهرو باد.

 

عکسها:امیر برنجی- بانی فیلم

اشتراک گذاری در:

نظرات 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 9 =