استدعای مهدی شفیعی از وزیر ارشاد

مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در چشم‌انداز تئاتر استان‌ها از دلایل برگزاری این نشست سخن گفت و در پایان خطاب به وزیر ارشاد گفت: «استدعا می‌کنم تا مجموعه وزارتخانه را به همافزایی برای ارتقا جایگاه تئاتر رهنمون سازید.»
به گزارش ایسنا، مهدی شفیعی در این همایش که صبح امروز ۲۵ تیر ماه در تالار «سنگلج» با حضور وزیر ارشاد و معاون هنری این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی گفت: چرا این نشست طراحی و اجرا شده است؟ اساساً چه لزومی به الگوآفرینی، همنواختی فرصتها و تعالی مدیریت در حوزه تئاتر استانها وجود دارد؟ آیا صِرف چند هماهنگی اداری نیاز به ایجاد زحمت برای هنرمندان و مسئولان از سراسر کشور جهت حضور در یک نشست دارد؟
او ادامه داد: شاید جمله‌ای که در چند ثانیه دیگر آن را به عرض می‌رسانم میتوانست در پایان این سخنان بیاید و به عنوان یک آرزو، یک ادعای مدیریتی یا شیفتگی به حوزه مورد علاقه خودم و شما مطرح شود اما گفتن این جمله در آغاز سخنانم دلیل برگزاری این نشست و تمایل به فراتر رفتن از هماهنگی‌های اداری و اجرایی حوزه تئاتر را نمایان می‌سازد.
شفیعی با نقل قول این جمله که “در روزگار فعلی شاید به جرات بتوان این ادعا را مطرح کرد که کمتر حوزه فرهنگی هنری در کشور همانند تئاتر به این اندازه دارای تنوع مضمون و شکل است” تصریح کرد: این آن جمله‌ای است که ما را گرد هم آورده است و نیاز به گفتگو درباره الگوآفرینی، هم نواختی فرصت‌ها و تعالی مدیریت را ضروری می‌سازد.
محورهای در نظر گرفته شده برای این نشست به همه‌ی آن چیزی که در حوزه تئاتر می‌شناسیم نمی‌پردازد. آن چه در شرایط فعلی باید برجسته‌سازی شود توجه به ظرفیت بی‌نظیر تئاتر در ارتقای فرهنگ عمومی، جامعه‌پذیری، فرهنگ‌پذیری، رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان، اقتصاد فرهنگ و مشخصاً ارتقای شرایط اقتصادی فعالان حوزه تئاتر است.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی گفت: امروز همکاران و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها در کنار نمایندگان هنرمندان تئاتر در این جمع حضور دارند. نمایندگانی که از طریق انتخاب هنرمندان، نماینده آنها شده‌اند. چگونه می‌توان این همافزایی را ارتقاء داد؟ چه ظرفیت‌هایی برای این همافزایی وجود دارد؟ چه ظرفیت‌هایی باید به وجود بیاید؟ درباره چه موانعی باید گفتگو کرد؟ دلیل برگزاری این نشست گفتگو درباره این سوالات است. رشد آگاهی‌های عمومی، رشد تحصیلات دانشگاهی، توجه خانواده‌ها به ایجاد شرایط مناسب برای ارتقاء فرهنگی و اجتماعی کودکان و نوجوانان، وجود قوانین بالادستی که نظر به مشارکت بیشتر مردم در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد و مواردی از این دست بخشی از ظرفیتهای موجود ارتقاء و گسترش تئاتر در جامعه است.
او که از روی متنی از پیش آماده شده سخن می‌گفت، ادامه داد: از این رو مواردی را که غالباً بر اساس نظرات هنرمندان و همکاران احصا شده است به شرح ذیل تقدیم می‌دارم و امیدوارم با درایت جنابعالی و هم افزایی ظرفیتهای موجود جایگاه تئاتر در کشور بیش از پیش ارتقا یابد.
انجمن هنرهای نمایشی ایران به عنوان نهاد منتخب هنرمندان تئاتر استانها اصلی‌ترین مجری مدیریت فعالیت‌های هنرمندان در استان‌هاست. لزوم اعتماد به انجمن و حمایت از فعالیتهای آن اولین گام در رشد و توسعه تئاتر استان‌هاست.
واگذاری مدیریت تالارهای نمایشی در اختیار ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعامل با سایر سازمان‌های دارای امکانات سخت‌افزاری برای این نوع واگذاری‌ها راهی است برای برنامه‌ریزی تداوم اجراهای عمومی در استانها. متأسفانه در برخی واگذاری‌ها صرفاً نگاه اقتصادی مدنظر قرار گرفته است و مدیریت این اماکن به بخشهای غیرتخصصی سپرده شده است. در نظر نگرفتن ملاحظات این حوزه و توجه نکردن به صلاحیتهای تخصصی تحویل گیرندگان در آینده به مانعی جدی در گسترش تئاتر تبدیل خواهد شد.
ساخت مشارکتی تالارهای تخصصی کم هزینه از طریق انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با استانداری‌ها و شهرداری‌ها با هدف در اختیار گذاردن این اماکن به هنرمندان تجربه‌ای بدیع در چند سال گذشته است. خوشبختانه خروجی ۲ تفاهم‌نامه با استانداری کرمان و شهرداری بندرعباس در آستانه بهره‌برداری است.
تأسیس تماشاخانه‌های خصوصی در شهر تهران و چند مرکز استان، از آن دست تجربه‌هایی بود که خروجی کم نظیری داشت. هنرمندان دیگر کمتر در نوبت اجرای عمومی آثار خود در تماشاخانه های دولتی می‌مانند. امکان تولید تعداد بیشتری نمایش را دارند و دایره مخاطبان گروهها با این استمرار گسترش یافته است. حمایتهای مادی و معنوی از متقاضیان تأسیس تماشاخانه‌های خصوصی در استانها از الزامات گسترش تئاتر در کشور است.
استفاده از ظرفیت سایر بخشهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم چون تعامل با کانون‌های تبلیغاتی که در ساختار استانها ذیل معاونت‌های فرهنگی تعریف می‌شوند و همچنین معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی در کنار همافزایی با نهادهایی که امکانات تبلیغی در اختیار دارند همچون شهرداریها از مهمترین گامها در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی تئاتر است.
شفیعی در ادامه تصریح کرد: هرچند گسترش اجراهای عمومی به گیشه‌ی پررونق‌تر می‌انجامد اما حمایت‌های مستقیم مالی از انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان ضرورتی اجتناب ناپذیر است. خوشبختانه برخی گروههای نمایشی این امکان را یافته‌اند که درآمدزا باشند. اما لزوماً تمام گروههای نمایشی این امکان را نخواهند داشت و ضروری است حمایتهای مادی از گروهها تداوم داشته باشند.
از دیرباز اعتبارات هنری در قالب حمایت از فعالیت‌های هنری در استانها به واسطه نبود ردیف‌های مشخص در موافقت‌نامه‌های اعتبارات ادارات کل استانها و اطلاق عام برای اعتبارات فرهنگی باعث اختلاف نظر بین هنرمندان رشته‌های مختلف و تشکیلات اداری بوده است. لزوم مشخص شدن این اعتبارات و هزینه کرد آن از طریق انجمن‌های تخصصی از ضروریات نظام یافتن مطلوب فعالیت‌هاست.
افزایش تعامل با وزارت آموزش و پرورش با هدف ترغیب به استفاده از تئاتر به عنوان مقوله‌ای آموزشی و البته با چشم انداز تربیت تماشاگران آینده تئاتر حرفه‌ای از نیازهای آینده تئاتر و هنر کشور است. خوشبختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه «سیاست های هنرهای نمایشی» به خوبی این مسأله را در نظر گرفته است اما متأسفانه در مقام اجرا با کاستی‌های قابل توجهی روبرو هستیم.
امیدوارم توجه به تنوع مخاطبان (جوانان، زنان، خانوادهها، کودکان و نوجوان) در تولید و عرضه آثار نمایشی به توسعه متوازن تئاتر در میهن عزیزمان بیانجامد.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی گفت: در پایان حضور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که نشاندهنده عزم جدی وزارتخانه در ارتقا و گسترش تئاتر در جامعه است را قدر نهاده و از ایشان که همیشه نگاهی کلان و برنامه‌ریز به مقولات فرهنگی و هنری دارند، استدعا می‌کنم تا مجموعه وزارتخانه را به همافزایی برای ارتقا جایگاه تئاتر رهنمون سازند.
نشست چشم‌انداز تئاتر استان‌ها که امروز ۲۵ تیر ماه آغاز شده تا فردا ۲۶ تیرماه در تماشاخانه سنگلج و هتل باباطاهر برپاست.
در ادامه برنامه‌های روز اول؛ نشستی پیرامون فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترک انجمن هنرهای نمایشی با ادارات کل استان‌ها و رونمایی از نسخه آزمایشی سامانه سراسری صدور پروانه اجرای نمایش با حضور مدیر کل امور استان‌های وزارت متبوع، نشست بررسی مباحث مربوط به ارزشیابی و نظارت، دیدار و گفت‌وگو با دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سخنرانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
در روز دوم، جلسه مشترک شورای مدیران معاونت امور فرهنگی با معاونان امور هنری ادارات کل استان‌ها با حضور علی مرادخانی معاون وزیر برگزار خواهد شد و سپس بازدیدی از مجموعه تئاتر خصوصی با معرفی ظرفیت‌های سایت ایران تئاتر و پرتال استانی با حضور کارشناسان تئاتر، روسا و نمایندگان شعب انجمن استان‌ها برگزار می‌شود.
سپس سخنرانی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست بررسی واگذاری اماکن فرهنگی-هنری نشست بررسی نحوه هزینه‌کرد اعتبارات تفاهم‌نامه‌های استانی و… برگزار خواهد شد

(بازدید: 21)

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 + 12 =