گفت وگو با مدیر شبکه «ایران کالا» در آستانه افتتاح رسمی

به کالاهای خارجی نمی پردازیم، اما به موفقیت های کسب شده آنها می پردازیم

بانی فیلم-گروه تلویزیون: شبکه «ایران کالا»، یکی از شبکه های تازه تاسیس سیماست که افتتاح رسمی آن در اواخر مرداد انجام می شود. شبکه ای که قصد دارد با تولید برنامه های تبلیغاتی برای کالاهای ایرانی موجب رونق بازار، ظرفیت سازی و تحول آفرینی در فضای کسب و کار از کار، تولید و سرمایه ایرانی حمایت کند و به توسعه اشتغال، ارتقاء کیفیت کالا و خدمات صنایع کوچک و متوسط کمک کند. این شبکه، ۶ ماه پخش آزمایشی اش را که از تاریخ ۴ اسفندماه ۱۳۹۵ با مدیریت اردشیر زابلی زاده مدیریت شبکه شروع شده را پشت سر گذرانده است. شبکه ای تازه نفس و پر امید که می تواند پل ارتباطی تولید کنندگان و کارآفرینان با مردم باشد. گفت وگوی پیش رو با اردشیر زابلی زاده درباره اهداف و خدمات «شبکه ایران کالا» است که در ادامه می خوانید.

 

 نام شبکه این سوال را در ذهن ایجاد می کند که آیا قرار است این شبکه فقط مختص معرفی کالا باشد یا اهداف و برنامه های دیگری هم دنبال می کند؟
چند سالی است که رهبری نظام جمهوری اسلامی بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده اند، مبحثی که توجه مردم و مسئولین را به خود جلب کرده است. اواخر سال گذشته، ریاست محترم سازمان صدا و سیما به این فکر افتاد تا در زمینه بحث مقاومتی و حمایت از کالاهای ایرانی اقداماتی صورت دهد. در توجه به این مسئله و جذب افکار عمومی از طریق رسانه در راس کار قرار گرفت. در نتیجه نظرخواهی ها و گفتگو ها قرار شد تا شبکه ای برای حمایت از نشان های تجاری طراحی شود. این شبکه بیشتر درصدد است تا از نشان های تجاری حمایت کند و نه کالاها. این نشان ها، همان بنگاه های اقتصادی، خدماتی و برندهای معتبر هستند. در مرحله اول برای راه اندازی شبکه، اقدام و نام «ایران کالا» هم برای آن انتخاب شد. این نام شاید این شبهه را ایجاد کند که فقط شبکه ای برای معرفی کالا یا نشان های تولید کالا است اما برنامه های دیگری هم مورد نظر این شبکه هست. محصولات مختلف تجاری و فرهنگی مثل کتاب، فیلم و انیمشین هم می توانند در این شبکه مطرح شوند اما به این شرط که تولید داخلی با توجیه اقتصادی باشند. همچنین معرفی بنگاه های خدماتی مثل خدمات پزشکی، مهندسی، گردشگری و غیره هم جزو ماموریت شبکه «ایران کالا» هستند. بخشی هم به تبلیغ کالا اختصاص خواهیم داد که اغلب مختص فروشگاه های تلویزیونی است اما با ساختار و ژانرهای متفاوت به این بخش خواهیم پرداخت.
 «ایران کالا» اختصاصا معرف کالاهای ایرانی خواهد بود؟ آیا این شبکه در راستای حمایت از تولید ملی راه اندازی شده است؟
ما در این شبکه اختصاصا به نشان های ایرانی خواهیم پرداخت و با نشان ها و برندهای خارجی کاری نداریم. در نظر داریم برنامه هایی که در این زمینه ساخته می شوند، همه ژانرهای مستند، گزارش، انیمشین، مسابقه و یا برنامه های ترکیبی و نمایشی و حتی خبری را دربر بگیرند. قطعا رویکرد همه این برنامه ها تبلیغی و در چهارچوب اقتصاد مقاومتی است.
در شبکه های بین المللی شاهد شبکه های فروشگاهی و TV SHOPPING بوده ایم که تنها به معرفی کالاها و برندها می پردازند. شبکه هایی که هم برای مردم به جهت معرفی کالاهای مورد نیاز و هم برای بنگاه های اقتصادی سودبخش بوده اند. در شرایطی که شبکه های مجازی امکان بهتری در اختیار مردم گذاشته اند، چنین شبکه ای برای معرفی کالاها با توجه به ریزش مخاطب تلویزیون و در دسترس بودن شبکه های اجتماعی چقدر می تواند اثرگذار باشد؟
اینکه در مقابل شبکه های نوپای اجتماعی، برودکست چه رادیویی و چه تلویزیونی افت کرده است، نیاز به آمار میدانی داریم. من به عنوان کسی که ۳۴ سال مدیر رسانه بوده ام و در زمینه ارتباطات سال ها تدریس کرده ام، معتقدم که در دنیا رسانه های برودکست در مقابل شبکه های اجتماعی ضعیف تر نخواهند شد. این اتفاق در دنیا هم رخ نداده است ولی اینکه شبکه های اجتماعی به عنوان شبکه های نوپا از بستر تکنولوژیکی مثل موبایل رشد داشته اند، درست است. در حال حاضر مردم با یک سری تکنولوژی جدید و جذاب مواجه شده اند و به همین دلیل مورد توجه آنها قرار گرفته است. رادیو هم به دلیل سهولت در استفاده و دسترس بودنش، مخاطبان خاص خودش را در طی این سال ها داشته است. زمانی که تلویزیون وارد عرصه شد، باعث افت در میزان نفوذ رادیو شد اما این رسانه با تغییر در سیستم های خود و قابل حمل شدن، دوباره توانست خودش را بالا بکشد و افت جدی نداشته باشد. بی تردید تحول رسانه ها با این چالش ها مواجه هستند. شبکه های اجتماعی در زمینه رونق دهی به کسب و کار وارد شده اند و موفقیت های خوبی هم کسب کرده اند، همچنین از ناحیه مردم هم پذیرفته شده اند. ما از بحث TV SHOPPING ها در کنار دیگر ژانرها می توانیم استفاده کنیم. اگر بخواهیم در شبکه «ایران کالا» فقط در زمینه TV SHOPPING کار کنیم، برای تماشاگر خسته کننده خواهد شد. مردم می توانند نیاز زندگی شان را در TV SHOPPING جستجو کنند و در کنار آن درباره مسائل اقتصادی یا سرمایه گزاری سرمایه های شان اطلاعات بگیرند. به طور مثال مردم مایلند به بازار بورس وارد شوند ولی اطلاعات لازم را ندارند. از طرفی اگر این اطلاعات به آنها داده شود، به نفع بازار خواهد بود. در همین مدت کوتاهی که شبکه به صورت آزمایشی فعال بود، بسیاری از مخاطبان از ما درباره هدایت سرمایه هایشان سوال می پرسیدند. این شبکه می تواند در این زمینه راهگشا باشد و از کارشناسان اقتصادی برای کمک به مردم بهره بگیرد.
 شبکه شما از چه تولید کننده هایی حمایت می کند؟ آیا این شبکه به همه بنگاه های متقاضی بها خواهد داد؟
در شبکه «ایران کالا» این طور نخواهد بود که از هر تولید کننده ای به صرف این که ایرانی هستند، حمایت کند. در این شبکه به تولید کننده ای بها داده خواهد شد که به استانداردهای بالا و جهانی دست پیدا کرده باشد تا وقتی مردم به این کالاها روی می آورند، اعتمادشان به ما خدشه دار نشود. وظیفه ما در وهله اول این است که باور مردم را به کالای ایرانی افزایش بدهیم و دوم این که تولید کننده را مجاب کنیم که نفع آنها برای سود بیشتر، رفتن به سمت استانداردهای جهانی است. این شبکه به ظاهر یک شبکه اقتصادی است، در حالی که در اساس اهداف فرهنگی و اجتماعی را هم دنبال می کند و لازم است که باورهای مخاطبان داخلی به کالای ایرانی را تغییر دهیم. اساس این شبکه، رویدادها و اتفاقاتی که در صنایع کوچک و تولید کالاهای ایرانی می افتد. بهانه ما در این شبکه، رویدادهای مختلف است اما به آن نشان تجاری که کالا تولید کرده است، می پردازیم. به طور مثال وقتی خبری درباره تحول در تولید خرمای کشور مطرح می شود، بهانه اعلام خبر آن رویداد است اما در کنار آن به برندهایی که این محصول را عرضه می کنند هم مطرح می کنیم.
 توجه به نشان های تجاری و کالاهای معتبر ایرانی، ارزشمند است اما آیا ممکن است بعد از مدتی بنگاه های ایرانی به اتمام برسند و مجبور شوید که خارج از قاعده عمل کنید و به محصولات و نشان های خارجی هم بپردازید؟
۸۲ هزار بنگاه تجاری کوچک و بزرگ در ایران داریم که در حال حاضر ۴۰۰۰۰ بنگاه فعال و استاندارد را شناسایی کرده ایم. از این مجموعه، ۲۰۰۰۰ دارای استاندارد فوق العاده هستند، ما در سال ۹۶ خیلی تلاش بکنیم می توانیم ۵۰۰۰ مورد را معرفی کنیم. اگر این جریان سازی خوب اتفاق بیفتد تا برسیم به بنگاه های بعدی، آنها هم خود را بالا خواهند کشید و متحول خواهند شد. ما موظفیم که آنها را به این باور برسانیم که اگر آنها می خواهند جایی در میان کالاهای ایرانی معتبر داشته باشید، باید خود را به استانداردهای لازم برسانند. ضمن این که ما هم در شبکه موظفیم برنامه هایی با ساختارهای استاندارد بسازیم و کوتاهی نکنیم.
 چه ساز و کاری برای معرفی کالاهایی که امکان حضور در شبکه «ایران کالا» را پیدا می کنند، در نظر دارید؟
در ابتدا باید برنامه ها از پرداخت خوبی برخوردار باشند و با روایت، فیلمبرداری جذاب و موارد دیگر اجرایی، معرفی تمام و کمالی از کالاها صورت بگیرد. لازم است از جذابیت های تصویری، صدای مطلوب صداپیشه ها و همچنین گرافیک قابل توجه بهره بگیریم. همچنین استفاده از ژانرها در اولویت کاری ما است. همه این موارد از سوی دیگر به بودجه پرداختی بنگاه ها هم ارتباط دارد. بسیاری از بنگاه های کوچک قادر نیستند که برای معرفی کالای خودشان هزینه بالا در نظر بگیرند، در اینجا شبکه از آنها حمایت می کند اما برخی دیگر درآمدهای خوبی دارند و لازم است که خودشان برای معرفی کالاها کمک کنند. تولید و پخش برنامه ها برعهده شبکه «ایران کالا» است اما همان طور که می دانید در حال حاضر بازرگانی سازمان صدا و سیما، برای حمایت از صنایع و کالاها، پخش برنامه ها را با تخفیف در راس کار قرار داده است. ما در این شبکه هم برنامه سازی و هم پخش آن را برعهده داریم. امسال شعار حمایت از تولید ملی و اشتغال است، توجه به مقوله اشتغال هم در برنامه کار ما هست. در این زمینه با مجتمع فنی تهران تفاهم نامه ای را به امضا رساندیم که مهارت های مختلفی را از طریق سایتی آموزش می دهند. از طریق شبکه «ایران کالا» و لینک به آن سایت، سعی داریم که آموزش مهارت ها را فراهم کنیم. ۷۰ درصد کار آماده شده و امیدواریم که بتوانیم در زمینه ایجاد اشتغال هم فعالیت کنیم. همچنین بنگاه های کوچکی در زمینه انیمیشین فعال سهتند که کسی آنها را نمی شناسد، امیدواریم که بتوانیم برای اشتغال این بنگاه ها، با معرفی آنها موثر باشیم.
 بنگاه های مختلفی که با شما همکاری می کنند، خودشان باید هزینه تولید برنامه ها را تامین کنند یا شبکه از آنها حمایت می کند؟
برنامه هایی که ما خواهیم ساخت با نگاه تبلیغاتی تولید خواهد کرد. صنایع متوسط خودشان می توانند فیلم مورد نظرشان را به کمک نیروهای خارج از سازمان بسازند که به نوعی اشتغالزایی هم ایجاد می شود. البته ما استانداردهای لازم را به آنها اعلام می کنیم و سی بار تیزر و سی بار برنامه هایشان را بدون دریافت هزینه ای پخش خواهیم کرد اما برای بنگاه های کوچک تر برنامه می سازیم. با وجود مشکلات بودجه ای که سازمان با آن روبه روست، با این حال قصد داریم که در جهت اقتصاد مقاومتی پیش برویم و از بنگاه های اقتصادی حمایت کنیم.
 منفعت مردم در ارتباط با این شبکه و مواجهه با کالاهای مختلف چیست؟
قطعا حمایت از تولید ملی به نفع همه مردم است و در واقع همه کسانی که در بخش تولید کالاهای مختلف فعالند، بخشی از مخاطبان این شبکه و از طرفی مصرف کننده هم هستند. کالاهای استاندارد ایرانی در مقابل برخی از کالاهای خارجی باکیفیت ترند و حتی برخی از آنها با نشان کالای خارجی به فروش می رسند. سود معرفی این کالاهای باکیفیت به سوی مردم است و جلب اطمینان مردم، در هزینه های مصرفی خانواده اثر خواهد گذاشت. وقتی رئیس جمهور بیزینسمن آمریکا می گوید که آمریکایی، آمریکایی بخر؛ چرا ما باید از تولیدات داخلی خودمان حمایت نکنیم. از طرفی کارآفرین های خلاقی آماده به کار هستند که بودجه لازم برای تولید انبوه محصولات شان را ندارند و با حمایت کارشان می تواند رونق بگیرد. این شبکه ضمن معرفی کالاها به مردم و حمایت از تولید کننده ها، باید باور لازم را در کارآفرین ها هم ایجاد کند. به طور نمونه این شبکه با پرداخت به مناطق گردشگری ناشناخته، می تواند به این صنعت و معرفی آن کمک کند. بسیاری از مردم به دلیل تلاش رسانه های خارجی و تبلیغات به مناطق گردشگری خارجی و داخلی خاصی می روند، این در حالی است که کشور ما مملو از زیبایی ها و فضاهای گردشگر پذیر است که چرخش این صنعت به نفع همه خواهد بود. این وظیفه شبکه ما است و ما باید به این بخش صنعتی هم کمک کنیم.
 رقابت بین کالاهای ایرانی و خارجی شاید بد هم نباشد. آیا ممکن است برای ایجاد رقابت، کالاهای خارجی را هم تبلیغ کنید؟ از طرفی آیا به جذب مخاطب غیر ایرانی و پخش جهانی هم فکر می کنید؟
ما به کالاهای خارجی نمی پردازیم اما به موفقیت های کسب شده آنها می پردازیم. به طور مثال اشاره می کنیم که اگر این اتفاقات در این محصولات افتاده است، این کارها را انجام داده اند. این روند می تواند فکر و رقابت ایجاد کند. ضمن اینکه در کشور ما تبلیغات کالاهای خارجی در حال انجام هست و اگر قرار است رقابت ایجاد شود، خارج از شبکه ها در حال اتفاق افتادن است. ما در «ایران کالا» قصد داریم که سهمی از بازار جهانی را برای تولیدات داخلی فراهم کنیم. در گام اول کالاهای ایرانی را به زبان انگلیسی و عربی معرفی خواهیم کرد. از موقعی که این شبکه تاسیس شده و با اینکه فعالیت هایمان هنوز جدی آغاز نشده است، چند کشور عربی با ما وارد مذاکره شده اند و این نشان می دهد که بازارهای منطقه مشتاق و علاقه مند به کالاهای ایرانی هستند. این در حالی است که کالاهای ترکی بازار منطقه را در دست گرفته اند ولی تولید کننده ما سهمی از این بازار ندارد. به نظر من رسانه به خوبی می تواند این شرایط را فراهم کند.
 آیا در کنار این شبکه، فعالان و کارشناسان اقتصادی و متخصص هم همکاری خواهند کرد؟
خیلی از تولیدکننده های داخلی این حس را پیدا کرده اند که این شبکه، متعلق به آنهاست. آنها به این اطمینان رسیده اند که می توانند کالاهای شان را از این طریق مطرح کنند و برخی از موسسات هم وارد عمل شده اند که چگونه می توانند با این شبکه همکاری کنند. هر چند در کنار این موسسات و تولید کننده ها نیازمندیم که رسانه های مکتوب و غیر مکتوب در زمینه کسب و کار یا کمپین های حمایت از تولید ملی هم با ما همکاری کنند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 10 =