نگاهی به «تعطیلات رویایی»،سریال نوروزی شبکه دو

تعطیلاتی که قرار بود در کیش رویایی شود

 

بانی فیلم-گروه تلویزیون:نوروز ۹۷ هم به پایان رسید و سریالهای ویژه این مناسبت هم یکی یکی به روزهای پایانی خود نزدیک می شوند و سرنوشت قهرمانهای داستانهای این مجموعه ها بزودی مشخص خواهد شد. امسال برخلاف چند سال اخیر تلویزیون روی مجموعه های طنز متمرکز شده بود و سعی در ایجاد لحظات مفرح در بین خانواده ها داشت. گرچه نوروز با مناسبت شهادت آغاز شد و همین باعث شد رویکرد شبکه ها در ابتدا تغییر کند،اما شبکه دو به نسبت سایر شبکه ها برنامه ریزی بهتری برای اوقات فراغت مخاطبان در این ایام داشت.

این شبکه در کنار مجموعه جذاب «کلاه قرمزی» که اتفاق خوب تلویزیون بود، «تعطیلات رویایی» را روی آنتن داشت. داستان دو خانواده که از شیراز آغاز شد و قرار بود به پاریس ختم شود اما به جزیره زیبای کیش رسید که یکی از ویژگی های این سریال همین لوکیشن های جذاب و تصاویر زیبایی بود که از شیراز و کیش به مخاطبان این سریال ارائه شد که از این طریق می توانست در جهت معرفی اماکن تفریحی این دو منطقه به مخاطبان موثر باشد. به این دلیل که جذابیت هایی که در این سریال به مخاطبان منتقل شد، باعث شد عده ای جزیره کیش را در برنامه سفرهای نوروزی خود قرار دهند. شاید هدف سازندگان این سریال هم از ابتدا همین نکته بود که می توان گفت تا حدودی توانستند در این امر موفق باشند. قاب بندی های زیبایی که از جزیره کیش در سریال شاهد بودیم و تصاویری از اماکن تفریحی این جزیره و خارج شدن از تهران و دور شدن از لوکیشن های تکراری آپارتمانی که همواره در اغلب سریال ها می بینیم، این سریال را از کارهای دیگر متمایز کرد.

اما این کار هم دارای نقاط ضعفی بود که باعث شد آنطور که پیش بینی می شد، نتواند مورد توجه قرار گرفته و به یکی از سریال های پرمخاطب نوروز تبدیل شود. شاید یکی از مهمترین نکاتی که در این امر موثر بود، انتخاب بازیگران سریال بود. بازیگرانی که چندان چهره های کمدی و جذابی برای مخاطب نبودند. البته به جز شریفی نیا که باز هم در این مجموعه نقش مرد دوزنه ای را ایفا کرده بود و همواره شخصیت کمیکی دارد، با احترام به بازیگران توانمندی چون افسر اسدی، افسانه بایگان و محمود عزیزی، سایر بازیگران این مجموعه از جمله بازیگران جوان سریال، چندان برای مخاطب چهره های دوست داشتنی و محبوبی نبودند. شاید اشتباه کارگردان انتخاب علی اوجی و ارسلان قاسمی بود که از یک جایی به بعد به واسطه تصادفی که با یک عابر پیاده می کنند، به نوعی داستان سریال را پیش می برند و در اغلب سکانس ها حضور دارند. این در حالی است که اگر بازیگران محبوب و کمدی ای جایگزین این دو بودند، چه بسا مخاطبان بیشتری را به خود جلب می کردند که شاید دلیل این امر نیز شتابزدگی در ساخت و تولید این سریال بود. اتفاقی که معمولا برای اغلب سریال های مناسبتی رخ می دهد و یکی دو ماه مانده گروه ها به فکر ساخت یک سریال می افتند.
در کنار این موارد، بودجه های محدود و فیلمنامه هایی که اغلب فاقد جذابیت های لازم هستند نیز لطماتی را به کلیت کار وارد می کند.
در نهایت اینکه تلویزیون هنوز برنامه ریزی دقیقی برای مناسبت های مختلف از جمله تعطیلات نوروز ندارد و به جز شبکه یک که ماه ها پیش از نوروز سریالش را آماده پخش کرده بود، اغلب شبکه ها در نوروز هم درگیر ساخت سریالشان بودند. بنابراین بد نیست که مدیران تلویزیون کمی نگاه جدی تری به چنین مناسبت هایی داشته باشند و برنامه ریزی جامع تری برای پر کردن آنتن شبکه های خود انجام دهند.

اشتراک گذاری در:

نظرات 1
  1. با نظرتون موافقم ضعف بزرگ کار فیلمنامه بسیار ضعیف میباشد و عدم توانمندی بازیگران خصوصا .خصوصا بازیگران جوان کار ، سه دختر خانم و سه مرد جوان……. متاسفانه آقای اوجی تهیه کننده کار انگار تمرکزی روی بخش هنری ندارند ….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *