در سکوت خبری و خلا قانونی

تی وی پلاس سر از ماهواره درآورد!

بانی فیلم،گروه سینمای ایران: شبکه تی وی پلاس که به عنوان اولین تلویزیون اینترنتی ایران از سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد،گویا بزودی قصد دارد تا پخش خود را روی ماهواره پی بگیرد.این در حالی است طبق قانون اداره شبکه خصوصی ماهواره ای مجاز نیست و با توجه به اینکه خوراک این شبکه در داخل تهیه می شود،مشخص نیست دست اندرکاران آن چگونه دست به این اقدام زده اند.
شبکه تی وی پلاس چهار سال پیش توسط محمدرضا حسینیان مجری برنامه های تلویزیون و شبکه سه تاسیس شد و محتوای برنامه های آن که عموما هم گفت و گو و گزارش هستند و حاشیه ساز هم شدند؛ به شکلی شد که بستر را برای ممنوع التصویری وی فراهم کرد.
روایت او از ماجرای ممنوع التصویری اش هم شنیدنی است:«حسینیان درباره ماجرای ممنوع التصویری از تلویزیون گفت: ممنوع‌التصویری‌ام ماجرایی است که به روزهای ۲۱ و ۲۲ اسفندماه ۹۴ برمی‌گردد که دوستان مرا به حراست سازمان صداوسیما دعوت و موضوع ممنوع‌التصویری‌ام را به من ابلاغ کردند و تذکر دادند چنانچه همین امروز که با هم حرف می‌زنیم سایت تی‌وی پلاس تان را بستید که بستید اگر نبستید ممنوع‌التصویرید؛ به نظرم مهم‌تر از همه چیز این است که ما باید تلاش کنیم فضای مجازی را با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش درک کنیم. امروز قانون‌مندی فضای مجازی از نظر محتوای صوتی و تصویری به صداوسیما واگذار شده است، بر این اساس صداوسیما می‌تواند در این فضا رییس باشد ولی به نظرم نمی‌شود بر فضای مجازی ریاست کرد؛ چراکه فضای مجازی یک فضای مردمی، تعاملی و در واقع، کاری است که مردم برای یکدیگر انجام می‌دهند.پیشنهادم این است که حتماً با سربازان فضای مجازی برخوردی بهتر از آنچه با من، محمدرضا حسینیان شد، صورت گیرد؛ چراکه به نظرم اگر کسی آمد و در فضای مجازی محتوا و ترافیک بومی ایجاد کرد، شایسته او نیست که اینگونه با او برخورد شود».
این در حالی بود که حسینیان پیشتر از آن در مصاحبه ای گفته بود:«اگر نیت شکستن خط قرمز نباشد، نظام سعه‌ صدر دارد که تجربه‌های جدید را تحمل کند. دستگاه‌های فرهنگی و نظارتی ما همواره سعه صدر دارند و چنین فرصتی را به ما می‌دهند. قصد ما شکستن خطوط قرمز نیست».
حسینیان اوایل سال گذشته نیز به دلیل انتشار ویدئویی که با لفظ «بی غیرتی» در فضای مجازی پخش شد،دردسرهایی را به جان خرید. ماجرای این ویدئو به این صورت است که یک زوج جوان در مقابل مجری نشسته‌اند و به سؤالات وی پاسخ می‌دهند. در بخشی از این ویدئوی۱۸دقیقه‌ای مجری در کمال تعجب از زن متأهل می‌پرسد:«آیا هیچ‌وقت به مرد دیگری علاقه‌مند بوده‌اید؟!» و زن متأهل هم در کمال صراحت می‌گوید: «آره، شهاب حسینی!». شوهر این زن که گویا پیش از این نیز از علاقه همسرش به شهاب حسینی خبر داشته می‌گوید: «هر وقت فیلم‌هایش را می‌بینم عصبی می‌شوم!» در ادامه مجری به زن متأهل با یادآوری ماجرای خواستگاری شوهر فعلی‌اش -سروش- می‌گوید اگر بعد از خواستگاری سروش، شهاب حسینی بیاید و بگوید فاطمه جان من هم شما را دوست دارم شما صادقانه به کدام جواب قبول میدهید؟ و زن با صراحت بیشتری از قبل جواب می‌دهد: «شهاب حسینی!» و مجری این‌بار از مرد می‌پرسد نظر شما درباره انتخاب شهاب حسینی توسط همسرتان از بین شما و شهاب چیست و مرد هم می‌گوید: «منطقی است!»
این ویدئو اعتراضات گسترده ای را ایجاد کرد تا حسینیان به عنوان مدیرمسئول تی وی پلاس طی نامه ای عذرخواهی کند.
از سال گذشته با رفع ممنوع التصویری حسینیان و بازگشت او به تلویزیون شنیده شد که او از این شبکه اینترنتی جدا شده است.هر چند خودش به روشنی در این باره صحبت نکرده است.
با این حال شبکه مذکور امروز به عنوان محلی برای عرضه گفت و گوهای عامه پسند و یا به قول مخالفانش زرد شناخته می شود. ویدئوهایی پربیننده که اغلب سر از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان در می آورند. شاید همین مسئله هم موجب شده تا دست اندرکاررانش به فکر ایجاد یک شبکه ماهواره ای به همین نام کنند.شبکه ای که روی فرکانس شبکه ماهواره ای فارسی زبان دیگری به نام «دیدار» روزشمار شمار معکوس آمدنش را قرار داده است. «دیدار» همان شبکه ای است که اغلب محصولات سینمای ایران را بدون پرداخت حق پخش و در فاصله کوتاهی از توزیع آنها در شبکه ویدئویی پخش می کرد.
بر اساس همین زمان شمار هم احتمالا پخش برنامه های این شبکه از امروز باید آغاز شود.
ولی اینکه با وجود ممنوعیت قانونی ایجاد شبکه تلویزیونی یا ماهواره ای خصوصی در ایران،چطور تی وی پلاس به این اقدام مبادرت کرده،سوالی است که باید مسئولان این شبکه درباره اش توضیح دهند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *