گفت و گوی بانی فیلم با محسن تنابنده

جنگ با اسلحه بی خشاب!

* یک فنجان خاطره
محسن تنابنده در سال ۹۳ گفت و گویی با بانی فیلم در خصوص مجموعه «پایتخت» داشته که بخشی از ان را در ادامه می خوانید:
وی در ابتدا درباره فضایی که «پایتخت» در آنجا روایت می شود، گفت: از آنجائیکه من به شدت روی فرهنگ آن خطه مسلط هستم و خشایار هم به شدت آن منطقه را می شناسد ما ساعت ها اینجا کنار هم می نشستیم حرف می زدیم، می گفتیم، می خندیدیم، خاطراتمان را رو می کردیم و… در همین بحث ها به مجادله های نقی و ارسطو می رسیدیم. ما به آن سکانس های مجادله این دو خیلی پرداختیم چون برای خودمان هم جذاب بود. کاراکترهای ما آنقدر از اول خوب شکل گرفتند که جای آن را داشتند که ویژگی های جدید به خود بگیرند هیچ یک از کاراکترها در سری جدید در وضعیت قبلی نبودند. بهبود به لحاظ اکت و فیزیکال در شرایط دیگری است. خانمش باردار است، نقی دچار یک اوضاع و احوال روحی متفاوت شده…
ما از ابتدا خیلی آسیب شناسانه به فیلمنامه پرداختیم. خیلی ها در تلویزیون در مقام کارشناس به قهرمان پروری پرداخته بودند بحث ها شده بود اما هرگز چنین کاری ساخته نشده بود.
او در ادامه درباره بحث ورزشی که در فصل دوم این مجموعه پیش آمد، عنوان کرد: ما با یک قصه ورزشی نمی توانستیم به اقبال دست پیدا کنیم. پس مجبور بودیم به سراغ خانواده برویم و اتفاقات حاصل از شکست نقی در کشتی را در خانواده ببینیم. اتفاقات رخ داده برای نقی در شخصیت او تاثیر خودش را گذاشته بود. وقتی که یک آدم در شرایط تخریب روحی، روانی قرار می گیرد طبیعی است که در شرایط مساعدی قرار ندارد.
اگر ما توی خیابان خودمان با کسی درگیر بشویم قطعاً زیر یه خمش را می گیریم، با مشت توی صورت او نمی زنیم! پس کشتی یک جور با زندگی مردم آمیخته است. من کشتی را یک ورزش دراماتیک می دانم به این دلیل که قهرمان محور هم هست.
وی درباره حضور بابا پنجعلی نیز بیان کرد: پرداختن به بابا پنجعلی خیلی ابعاد وسیعی داشت ، امّا قبول کن پرداختن به زن، پدر خانواده و… در کشور ما با محدودیت مواجه است. ما می‌خواهیم با همه تلویزیون‌های دنیا رقابت کنیم و برنده باشیم جالب اینکه همان اول اسلحه ما را می‌گیرند و خشاب آن را در می آورند! با اسلحه خالی و تن به تن می گویند برو جلو، طرف ما هم با اسلحه پر می آید با تمام امکانات و جالب‌تر اینکه در این اوضاع گاهی یک خودی هم از پشت می آید و ما را می زند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *