از «اوشن» زنانه تا دایناسورهای بایونا

حاکمیت پول بر سینماهای جهان

بانی فیلم، گروه سینمای جهان – وصال روحانی: هفته جاری با جولان دو فیلم در سینماهای جهان همراه شده است. یکی قسمت دوم از فیلم خیالی- اکشن و سرشار از دایناسورهای «دنیای ژوراسیک» با نام جنبی «دنیای ساقط شده» در قاره های اروپا، آسیای شرقی، آمریکای جنوبی، شمال آفریقا و اقیانوسیه و دیگری فیلم «اوشن۸» که نسخه زنانه تریلوژی معروف «اوشن» به حساب می آید و پیشتازی را در سینماهای آمریکا و کانادا در دست گرفته و فیلم جنگ ستارگانی «سولو» را پس از دو هفته صدرنشینی مطلق به رده سوم جدول پرفروش های آمریکای شمالی تنزل داده است. برای اعلام ارقام دقیق فروش آمریکایی و جهانی دو فیلم فوق و سایر آثار روز سینمای جهان باید تا ظهر دوشنبه (امروز) که زمان ارائه فهرست های مربوطه است، صبر پیشه کرد اما آنچه قطعی می نماید زرنگی کمپانی های برادران وارنر و ویلیج رودشو در ارائه یک ورسیون کاملاً متکی بر هنرپیشه های زن از فیلم های سرشار از کلاهبرداری و زرنگ بازی و البته پرفروش «اوشن» است که آنها را استیون سودربرگ در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ رو کرد و در آنها یک باند تبهکار شیک پوش به سرکردگی کاراکتر جورج کلونی و همچنین در برداشتن کارکترهای مت دیمون، براد پیت و جولیا رابرتز زمین و زمان و بخصوص کازینوهای اشرافی آمریکا را سر کیسه می کنند.
غلط اندازها!
عنوان «اوشن۸» اشاره ای به حضور ۸ زن کلاهبردار و سارق غلط انداز با بازی ساندرا بولاک، کیت بلنشت و هالنا بونهام کارتر کهنه کار و همچنین آن هاتاوی، ریحانا، سارا پولسون، آوک وافینا و میندی کالینگ در رل های مربوطه است و سودربرگ با اینکه این بار نیز دستی بر آتش دارد اما صرفاً یکی از دو تهیه کننده اصلی فیلم است و نوشتن فیلمنامه و کارگردانی را به گری راس سپرده و او هم از عهده این کار برآمده است.
این شاید از دست تقدیر و شاید هم نشانه حسابگری استودیوهای بزرگ باشد که گیشه های سینمای جهان را در اوایل تابستان سال پیش هم فیلم زنانه دیگری همچون کار کمیک بوکی «زن شگفت انگیز» قبضه کرد و اینک در طلیعه تابستان ۲۰۱۸ یک فیلم زنانه دیگر چنین می کند. فیلم اول اوشن که «اوشن۱۱» نامیده شد و در سال ۲۰۰۱ عرضه شد، در هفته نخست اکرانش ۱/۳۸ میلیون دلار بدست آورد و شروع عالی «اوشن۸» نشان از تکرار همان دستاورد در سال ۲۰۱۸ و توسط این فیلم برخاسته از کاراکترهای جذاب آن سه گانه دارد و البته همان تریلوژی نیز بازسازی فیلم اوری ژینال اوشن با حضور بازیگران نامدار موسوم به گروه رت پک متشکل از فرانک سیناترا، دین مارتین، سامی دیویس جونیور و پیتر لاوفورد و محصول اواخر دهه ۱۹۵۰ بود.
این بار خواهر کلونی می آید!
چه چیزی جالب تر از اینکه هسته مرکزی گروه سارقان زن «اوشن۸» توسط زنی به نام دبی اوشن با بازی ساندرا بولاک شکل می گیرد و او کسی نیست به جز خواهر دنی اوشن که او را در سه گانه استیون سودربرگ با بازی ویژه جورج کلونی مشاهده کرده بودیم. دبی اوشن طی حبس ۵ سال و ۸ ماهه اش که به سبب سرقت وی به نامش نوشته و اجرا شد، طرح دزدی بزرگتری را که مبتنی بر سرقت یک گردن بند ۱۵۰ میلیون دلاری از حراجی بزرگ سالانه مت گالانی شهر نیویورک است می ریزد و پس از خروج از زندان ۷ زن متخصص و خلافکار همچون خود را جذب و با آنها طرح اجرای این سرقت را آغاز می کند. سودربرگ دیروز یکشنبه ۲۰ خرداد گفت چاره ای جز ساخت این فیلم نداشته است زیرا جورج کلونی محوری ترین کاراکتر سه گانه اوشن به او به صراحت گفته بود به هیچ صورت تن به قسمت چهارم نخواهد داد و در اوج با این فیلم ها وداع می گوید و به عقل او رسید که با مطرح کردن یک فامیل زن وی و وابستگانش اوشن را به گونه ای دیگر از نو راه اندازی کند و فیلم فعلی که الیوت گولد از سه گانه اوشن رل اش را در آن تکرار کرده (ولی غایبان آن تریلوژی در آن فراوان اند) محصول چنین رویکردی است و با استقبال صورت گرفته از آن طی سه روز اخیر بسیار بعید است که ساخت قسمت دوم آن را هم در یکی- دو سال پیش رو شاهد نباشیم.
این «ژوراسیک۵» است، نه «ژوراسیک۲»
با اینکه «دنیای ژوراسیک: امپراتوری ساقط شده» به ظاهر دومین فیلم از تریلوژی «دنیای ژوراسیک» تلقی می شود، با احتساب سه گانه «ژوراسیک پارک» که استیون اسپیلبرگ معروف آن را در دهه ۱۹۹۰ رو کرد، ما با پنجمین فیلم از این مجموعه طرف هستیم. کالین تره وورو که فیلم بسیار پرسود «دنیای ژوراسیک» را در سال ۲۰۱۵ عرضه کرد این بار به نوشتن فیلمنامه اکتفا کرده و کارگردانی را به جی.ا.بایونا سپرده و او نیز شتابی را که اسپیلبرگ به سلاح فروش فراوان سه گانه نخست تبدیل کرده و البته خود تره وورو نیز در ساخت «دنیای ژوراسیک» و به واقع در عرضه قسمت چهارم به کار گرفته بود، به شکلی موفقیت آمیز تکرار کرده است. کرایس پرات که مرد اول فیلم چهارم بود، در قسمت پنجم نیز صحنه گردان اصلی و مبارزه کننده عمده با دایناسورهای رها شده در جامعه است و برایش دالاس هاوارد، رافی اسپال، جیمز کرام ول، جاستیس اسمیت و دانی یلا پینه دا سایر رل های قابل ذکر فیلم را ایفا کرده اند. فیلم زودتر از ۳ تیرماه در آمریکا و کانادا اکران نمی شود اما تا آن زمان آنقدر فروش خواهد کرد که یونیورسال و امبلین، استودیوهای تهیه کننده آن از هر جهت احساس رضایت کنند، بخصوص که خالقان داستان فیلم جدید برای هر چه جلوه کردن رویدادهای این فیلم این فرضیه را مطرح می کنند که مشتی مزدور سودجو برای به حرکت در آوردن مجدد دایناسورهای نژاد رکس به پارک اصلی محل اختفای آنها رجوع و DNA آخرین نمونه این موجودات را پیدا و آن را تکثیر می کنند و این امر مقدمه ای بر خروج دایناسورهای موزاساروس و فرار آنها به سمت اقیانوس و در نهایت رهاسازی آنها در سطح جامعه می شود. چیزی که در فیلم فعلی به سامان و نتیجه نهایی نمی رسد و قطعاً ادامه آن در «ژوارسیک پارک۶» در ژوئن ۲۰۱۲ هم خواهیم دید. مسئله ای که نشان می دهد حاکمیت زنجیره پول و سرمایه بر سینماهای جهان امری خلل ناپذیر است و هر چیزی هم که تضعیف و کم اثر شود امکان ندارد چرخه های اقتصادی هالیوود به طرز چشمگیری سست شود و هر بحرانی در این زمینه نیز به سان همیشه با یک راه حل عاجل پاسخگویی خواهد شد.
منبع: Mirror

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *