درویش مصطفی جاویدان درگذشت

درویش مصطفی جاویدان خواننده و نوازنده کرمانشاهی درگذشت.

به گزارش بانی فیلم،زنده یاد درویش مصطفی جاویدان شب گذشته بر اثر ایست قلبی در کیانمهر کرج دار فانی را وداع گفت.درویش جاویدان مراسم تشییع پیکر مرحوم سید مصطفی جاویدان فردا در بهشت سکینه کرج برگزار خواهد شد.

ایلنا درباره وی نوشت: اوج فعالیت‌های او در زمینه موسیقی مذهبی ایران به سال‌های پیش از انقلاب بازمی‌گردد و حدود ۱۳ آلبوم از او به یادگار مانده است.

نام اصلی درویش مصطفی جاویدان «سیدمصطفی موسوی» است که در هفت آبان ۱۳۲۵ در کرمانشاه و در خانوادهای مذهبی متولد شده است. گفته می‌شود در سال ۱۳۴۷ زمانی که او در سن ۲۲ سالگی قرار داشت و علاقمند به ادامه تحصیل بود بنا بر توصیه دوستان پدرش به نام مستعار و غیرحقیقی در دانشگاه تهران ثبت‌نام کرد که از گزند ساواک در امان بماند؛ چراکه از نظر شکل و شباهت ظاهری شباهت بسیار نزدیکی به شهید نواب صفوی داشت و این مطلب را سازمان امنیت که به ساواک معروف بود، می‌دانست. گویا او به کمک دکتری جراح که محرم و از دوستان نزدیک پدرش بود؛ تغییر چهره و روش مبارزاتی داد.درویش مصطفی جاویدان به علت حضور ذهن و قابلیت‌های هنری در زمینه‌هایی چون مجسمه‌سازی، خط و نقاشی، شعر و نویسندگی، تئاتر و موسیقی همیشه در اعیاد ملی و مذهبی و جشن تحصیلی آخر سال شرکت می‌کرد. او به نوازندگی بسیار علاقمند بود.این هنرمند طی سال‌های اخیر در بستر بیماری به سر می‌برد. از او آلبوم‌هایی چون “رسول مهربانی”، “هو یا علی مدد”، “مرد غریب”، “پرنده اسیر”، “چینی بند زن”، “صنما”، “نمکی”، “نغمه‌های آسمانی”، اسم‌اعظم”، “بابا کوهی”، “تک ترانه‌ها” و “شاد و خندان” به جای مانده است.

اشتراک گذاری در:

نظرات 1
 1. – مٔسکن اعصاب، عنوان یک سری کاست نوار بود، که درویش جاویدان در آن‌ دوران اجرا میکرد ..

  – درویش جاویدان در فیلم “پلنگ در شب” ساختهٔ‌ “سعید مطلبی” و بازی “ایرج قادری” در نقش خودش آهنگی اجرا کرد:
  رفتن از دنیا، رفتن از دنیا
  کاری آسونه، کاری آسونه
  اون که میمونه، اون که میمونه
  مرد میدونه، مرد میدونه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *