دفاع از یک تصمیم قاطع

هادی داداشی

جشنواره فیلم فجر در دوره های اخیر خود همیشه درگیر مشکل شبه خبرنگاران و منتقدانی بوده که در ایام برگزاری این رویداد مهم سینمایی خود را جزو اهالی رسانه جا زده اند. کسانی که به صرف علاقمندی، به هر ترتیبی کارت ورود به کاخ جشنواره را می یابند و با ایجاد ازدحام و بی نظمی، عرصه را برای خبرنگاران و ژورنالیست های «واقعی» تنگ می کنند. سلفی گرفتن های بی گاه، عجله های بی دلیل  برای ورود به سالن پذیرایی و رستوران، طرح پرسش های بی اهمیت در نشست ها، هجوم برای دیدار با فلان ستاره، طرز عجیب جا گرفتن برای رفقا در سالن نمایش اشغال سیستم ها برای امور شخصی و… همگی جزو رفتارهای نابجایی هستند که شاید کمتر کسی از اهالی رسانه به آنها تن بدهد. حرکات تاسف باری که اغلب ما نمونه های مختلف آنرا در طول برگزاری این جشنواره و بی شک رویدادهای مشابه شاهد بوده ایم. امسال اما گویا وضع قرار است تغییر کند. در چنین شرایطی، حذف سهمیه افرادی که حتی در طول سال یک مطلب سینمایی منتشر نکرده اند، خبر بسیار مسرت بخشی برای مطبوعاتی های فعال و «واقعی» بود؛ «یارب این تأثیر دولت در کدامین کوکب است»!

این تصمیم قاطع مسوولان برگزاری جشنواره فیلم فجر ۳۵ اگر در مواجهه با اعتراض خبرنگارهای جعلی و یا غیر مرتبط با سینما و فشارهای غیر اصولی از جهات دیگر فراموش نشود، بی تردید همه مطبوعاتی ها و منتقدان را خرسند و آنان را در انجام وظایف و مسئولیت هایشان یاری خواهد کرد.

وقتی در خبر روابط عمومی جشنواره در اینباره می شنویم که تعدادی از متقاضیان دریافت کارت ورود به کاخ، مطالب همکاران شان را به جای نوشته های ننوشته (!) خود به عنوان رزومه ارسال کرده اند، لزوم مصمم بودن حذف سهمیه آنان بیش از پیش حس می شود. در این صورت، جو متشنج و بلبشوی قبل، مبدل به فضای مفاهمه و آرامش می شود و هنرمندان هم با آسودگی خاطر بیشتری حاضر می شوند به کاخ جشنواره بیایند. از سوی دیگر با ممانعت از ورود آدمهای نامربوط به کاخ جشنواره، ارتکاب احتمالی هر رفتار غیر حرفه ای و نامعمول از جانب خبرنگار یا منتقدی و در نتیجه طرد آن، منجر به یک پالایش اساسی و ضروری خواهد شد. امید که بشود!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 3 =