دونوازی «آکاردون» و «ویولن» در خانه هنرمندان ایران

دو نوازی «آکاردون» و «ویولن» با اجرای مهرداد مهدی و آسو کهزادی از سری برنامه‌های پژوهشی گرافیک موسیقی پنج شنبه ۳۱ فروردین در لابی خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

 به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، گرافیک موسیقی نوعی نگاه است که به بصری بودن هنرها در عصر حاضر اشاره دارد، حتی آن دسته از هنرها مانند موسیقی که ماهیت شنیداری دارند نیز گرایش به ارائه تصویر دارند. اما به لحاظ تئوریک در باب چگونگی تبدیل اصوات به تصویر در ذهن مخاطب تاکنون در ایران و شاید در اغلب نقاط دنیا طرح مسئله جدی نشده است. گرافیک موسیقی در دو وجه بیرونی (صورت اجرا) و درونی (محتوای اجرا) در جستجوی قواعد علمی شرح تصویری بودن موسیقی در دوره معاصر است.

برگزاری اجراهای گرافیک موسیقی از دو سال گذشته در خانه هنرمندان ایران آغاز شده است و در ادامه این روند پنجشنبه از ساعت ۱۸ تا ۱۹ مهرداد مهدی وآسو کهزادی برای اجرای دو نوازی ویلون و آکاردون در لابی خانه هنرمندان ایران خواهند پرداخت. این اجرا نخستین برنامه گرافیک موسیقی در سال ۹۶ است.

مهرداد مهدی پیانیست آهنگساز و تنظیم کننده و نوازنده تخصصی آثار پیاتزولا در ایران است و سطح پیشرفته نوازندگی آکاردئون را در ارمنستان نزد گئورگ گاسپاریان فراگرفته است. او با بیش از ۱۰ هزار ساعت پرفورمنس فضای شهری، مبدع و پیشرو موسیقی شهری و محیطی در تهران و دارنده تنها آلبوم تکنوازی آکاردئون با نام والس های تهران در ایران است، قطعه والس تهران با عنوان موسیقی متن و تیتراژ پایانی فیلم فروشنده آقای اصغر فرهادی در این فیلم استفاده شده است.

آسو کهزادی، متولد ۱۳۶۱ است و فراگیری ویلون را ازهشت سالگی آغاز کرده است. او تاکنون موفق به کسب رتبه اول نوازندگی ویولن جشنواره موسیقی فجر ١٣٧٣ و رتبه دوم در سال ۱۳۷۴ شده است.

کهزادی کارشناس ارشد آهنگسازی از دانشگاه هنر تهران دارد و برنده بهترین قطعه پایان‌نامه آهنگسازی از دانشگاه هنر در سال ١٣٨٧ است. اجرای «کنترملودی» (قطعات آکوستیک) ١٣٩٠ تهران، کورس یک ساله موسیقی الکترونیک ١٣٩١ هلند، اجرای «ترنج» (الکترونیک) ١٣٩٢ اسپانیا، اجراهای سالیانه از جمله افتخارات و فعالیت های او است.

هدف از برگزاری برنامه گرافیک-موسیقی به وجود آوردن فضایی مرکب از موسیقی زنده و هنرهای تجسمی، و در نتیجه ایجاد تاثیری دوگانه بر روی مخاطبین است. این تاثیر سمعی و بصری منجر به تعامل و درک موثرتری نسبت به آثار شده و ارتباط نزدیک و صمیمانه ای بین خالق آثار، اجرا کنندگان و حضار برقرار خواهد کرد. مخاطبین این برنامه ها نه تنها شنوندگان آثار موسیقی اجرا شده بلکه بینندگان همزمان نمایشگاه های هنرهای تجسمی در گالری ها و مباحث محتوایی هنر در کارگاه های پژوهشی خانه هنرمندان هستند.

این برنامه از ساعت ۱۸ تا ۱۹ روز پنجشنبه ۳۰ فروردین در لابی خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم آزاد است.

اشتراک گذاری در:

نظرات 1
  1. سلام
    لطفا در نوشتن تاریخ خبرها دقت بیشتری بکنید. من پنجشنبه ساعت ۶ برای این مراسم رفتم خانه هنرمندان و شنیدم که اجرا دیروز (چهارشنبه ) بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 3 =