نگاهی به آثار سینمایی مهمی که می توانند

رضایت تماشاگران را فراهم کنند فیلم هایی که سینمادوستان انتظارشان را می کشند

نقد خوانندگان/ محمدامین شکاری: هرساله پس از پایان مراسم اسکار و فروکش کردن تب جوایز سینمایی علاقه مندان دنیای هنر لیست فیلمهایی که در سال پیش رو منتظرشان هستند را فهرست می کنند قطعا امسال نیز از سوی مشتاقان سینما، فهرستی در دست بررسی است جایی که بسیاری از بزرگان دنیای فیلمسازی با ساخته های جدیدشان کنجکاوی هواداران خود و البته دوست داران سینما را بر می انگیزانند. از میان این کارگردانان مهم می توان به پل تامس اندرسون، دارن آرونفسکی، کاترین بیگلو، کریستوفر نولان، دنی ویلنو، استفن فریرز، الکساندر پاین، تاد هینس، سوفیا کاپولا و وودی آلن اشاره کرد.
با این وجود در این مقاله سعی شده به بررسی این کارگردانها و ساخته های جدیدشان با اندکی تامل پرداخته شود.
شاید بیشترین میزان کنجکاوی در مورد فیلمهای امسال جهان مربوط به ساخته جدید پل تامس اندرسون باشد در حالی که تنها چند خط از داستان فیلم در رسانه های عمومی اعلام شده و حتی اسم خاصی برای پروژه در نظر گرفته نشده با این وجود نام دانیل دی لوییس بازیگر برجسته که پس از پس از بازی در فیلم لینکلن ساخته استیون اسپیلبرگ و کسب سومین اسکارش در هیچ فیلم سینمایی نقش آفرینی نکرده، بسیاری را برای جدیدترین ساخته اندرسون مشتاق نگه داشته است.
زوج اندرسون و دی لوییس یک دهه پیش فیلم موفق «خون به پا خواهد شد» را خلق کردند که به عنوان یکی از مهمترین فیلمهای دو دهه اخیر سینمای جهان شناخته می شود.
فیلم «مادر» به کارگردانی دارن آرونوفسکی قطعا یکی از مهمترین و پر سروصداترین فیلمهای امسال جهان خواهد بود. بر اساس خبرهایی که منتشر شده، داستان فیلم درباره زوجی است که رابطه شان با ورود مهمان های ناخوانده ای دست خوش تغییراتی قرار می گیرد. حضور جنیفر لارنس و خاویر باردم در کنار میشل فایفر و اد هریس نوید یک فیلم با بازی های درخشان را به دوستداران سینما می دهد با این وجود برای اولین بار در فیلمهای آرونوفسکی، کلینت منسل در مقام آهنگسازی قرار ندارد و شاید همین نکته، ناراحت کننده ترین خبر ممکن برای علاقمندان سینمای آرونوفسکی باشد. آهنگساز این فیلم یوهان یوهانسون است.
کاترین بیگلو کارگردان برنده اسکار سینمای آمریکا و همسر سابق جیمز کامرون برخلاف دو دهه اول دوران فعالیتش که چندان جدی گرفته نمی شد امروزه هر فیلمی که می سازد توجه صاحب نظران سینما را به خود جلب می کند تا آن جا که درام تاریخی وی از خیزش مردم دیترویت در سال ۱۹۶۷ که در نتیجه هجوم نیروهای پلیس اتفاق افتاد و از آن به عنوان بزرگترین قیام مردمی تاریخ آمریکا یاد می شود را به عنوان یکی از بخت های اصلی جوایز اسکار امسال قلمداد می کنند برای این پروژه سینمایی خانم بیگلو هنوز نامی در نظر گرفته نشده است. در این فیلم مارک باول همکار فیلمنامه نویس بیگلو در دوساخته قبلیش («محفظه رنج» و «سی دقیقه بامداد») نیز حضور دارد
اما در این مجموعه شاید محبوب ترین فیلمساز، کریستوفر نولان باشد؛ او امسال با فیلم «دونکرک» به دنبال کسب جوایز سینمایی و البته فتح گیشه سینماهای آمریکایی شمالی و دنیاست.
داستان این حماسه جنگی حول عملیات تخلیه نیروهای متفقین از سواحل و بندر دونکرک  فرانسه می گذرد. حضور بازیگرانی چون تام هاردی و مارک رایلنس در کنار موسیقی هانس زیمر و فیلمبرداری هویته ون هویتما که بسیاری آن را نقطه قوت این فیلم پرخرج به حساب می آورند کنجکاوی زیادی را سینمادوستان ایجاد کرده است.
تاد هینس کارگردان مستقل آمریکایی که با فیلم درخشان «کارول» به عنوان آخرین ساخته سینمایی اش نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد به سراغ فیلمی در حوزه کودکان رفته است اوبا اقتباسی از اثر “برایان سلزنیک” دوباره به سینما برخواهد گشت فیلم «واندراستراک» (اعتصاب شگفت انگیز)]که احتمالا ترجمه آن به زبان فارسی یکی از دغدغه های اهالی سینما خواهد بود[ داستان دختر نوجوانی را روایت می کند که برای دیدن یکی از شمایل های زندگی خود از خانه می گریزد در این فیلم جولین مور و میشله ویلیامز نقش آفرینی می کنند و برایان سلزنیک نویسنده مشهور آمریکایی کتاب های کودکان نیز فیلمنامه کار را به رشته تحریر در آورده است.
سوفیا کاپولا دختر فرانسیس فورد کاپولای کبیر نیز امسال در مقام کارگردانی قرار گرفته و فیلم «فریب خورده» را جلوی دوربین برده است، گرچه پس از موفقیت «گمشده در ترجمه» بیش از یک دهه است که کار قابل قبولی از سوفیا کاپولا شاهد نبوده ایم با این وجود بسیاری جدیدترین ساخته سوفیا کاپولا را حائز اهمیت می دانند در این فیلم کالین فارل، نیکول کیدمن و کریستین دانست نقش آفرینی می کنند.
بی گمان یکی از موفق ترین و پرکار ترین فیلمسازان امروز دنیا دنی ویلنوست که امسال با قسمت دوم «تیغ رو» شاهکار ریدلی اسکات به سینماهای دنیا برمی گردد قسمت دوم «تیغ رو» با نام «تیغ رو ۲۰۴۹» با بازی رایان گاسلینگ و هریسون فورد قطعا یکی از پرفروش ترین و جذاب ترین فیلمهای امسال خواهد بود.
ویلنو سال گذشته با فیلم موفق «رسیدن»اولین تجربه خود را در ژانر علمی تخیلی کسب کرد. بدین ترتیب بسیاری شانس موفقیت این فیلم علمی تخیلی نئو نوار را بالا می دانند. یوهان یوهانسون ایسلندی نیز در این فیلم جا پای ونجلیس آهنگساز بزرگ یونانی گذاشته و موسیقی کار را خواهد نواخت یک دهه پیش زمزمه هایی بود که ریدلی اسکات به همراه برادرش تونی اسکات این فیلم را خواهد ساخت که این همکاری هیچگاه میسر نشد با این وجود باید دید که تغییرات این فیلم نسبت به نسخه ۱۹۸۲ چگونه است و بازخورد مردم و منتقدان نسبت به فیلم ویلنو مثبت خواهد بود یا نه؟
فیلم «چرخ شگفت انگیز» جدیدترین ساخته وودی آلن کارگردان بزرگ آمریکایی و خالق آثار ماندگاری چون آنی هال، منهتن و جنایات و بزه ها، شاید از آخرین فیلم های آلن باشد که توسط منتقدان با جدیت پیگیری می شود در این فیلم کیت وینسلت و جاستین تیمبرلیکنقش های اصلی را ایفا می کنند و داستان فیلم نیز مانند غالب آثار آلن در نیویورک می گذرد با وجود ناموفق بودن دو سه کار آخر آلن می شود پیش بینی کرد که احتمالا این فیلم نیز چندان توفیقی به دست نیاورد.
«ویکتوریا و عبدل» جدید ترین ساخته استفن فریرز کارگردان برجسته بریتانیایی یکی دیگر از فیلم های امسال است که داستان آن توجه دوستداران سینما را به خود جلب کرده است. این درام زندگینامه ای که ژانر مورد علاقه استفن فریرز نیز هست به بررسی رابطه میان ملکه ویکتوریا و ملازمش عبدالکریم می پردازد با این وجود باید منتظر ماند و دید که نگاه فریرز به این رابطه عجیب و جنجالی چگونه است.
در پایان باید به بررسی یکی از آخرین فیلمهایی که امسال اکران خواهد شد پرداخت؛ فیلم «کوچک سازی» ساخته جدید الکساندر پاین که پیش تر فیلم های موفقی چون «درباره اشمیت» و «نبراسکا» را ساخته است این فیلم همچون دیگر آثار این کارگردان به زندگی زوج ها می پردازد در این فیلم بازیگران مهمی چون مت دیمون، کریستین ویگ و کریستوف والتز نیز حضور دارند.
در این بررسی تنها به فیلمسازان برجسته سینمای امروز جهان و فیلمهایشان در سال آینده پرداخته شد قطعا فیلمسازان گمنام و کم نام و نشان زیادی وجود دارند که می توانند معادلات سینمای جهان را برهم زنند و اسمشان را در میان این بزرگان جای دهند.
M.aminshekari@gmail.com

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 − 4 =