نگاهی به مجموعه طنز «افسانه هزارپایان»

روایت افسانه ای که نیمه کاره ماند!

گروه تلویزیون – زینب علیپور: «افسانه هزارپایان» عنوان جدیدترین ساخته شهاب عباسی است که در دو فصل تولید می شود. فصل اول آن چندی پیش روی آنتن شبکه نسیم رفت و تصویربرداری آن همچنان ادامه دارد و فصل دوم هم قرار است پس از نوروز پخش شود. مجموعه ای که کارگردان در آن نگاه جدیدی به مقوله طنز و کمدی داشت و بازیگران توانمندی نیز در آن ایفای نقش کردند.
آن هم در شرایطی که مخاطب از دیدن مجموعه های طنزی که بارها تکرار شده اند، خسته شده بود و به دنبال یک اثر متفاوت و نگاه تازه ای به این ژانر بود.
شهاب عباسی کارگردان و تهیه کننده این کار پس از مجموعه هایی چون «شکرآباد» و «خنده بازار» ساخت نخستین سریال غیر آیتمی اش را با این کار تجربه کرد که در آن سعی نمود از فاکتورهای جدید برای خنداندن مخاطب استفاده کند که البته باید منصف بود این نوع اتفاقات در تلویزیون در گام های نخست با کم و کاستی هایی هم قطعا روبرو خواهد بود. به خصوص شرایط ساخت این نوع آثار و خطوط قرمزی که باید توسط سازندگان آن رعایت شود و محدودیت ها در امکانات تولید که روی کارها تاثیر مستقیمی دارد. اما شاید پیش از این خیلی ها عباسی را متهم به کارگردان آیتم ساز می کردند. اما وی با ساخت این سریال توانست ثابت کند که به غیر از کارهای آیتمی توانایی ساخت سریال را هم دارد. البته با وجود شرایط سخت تولید که این مجموعه پشت سر گذاشت و امکانات محدودی که در بخش جلوه های ویژه با آن روبرو بود، باز هم توانست خروجی آبرومندی داشته باشد. می توان گفت یکی از ویژگی های این مجموعه نیز ساختار جدید و نگاه نو نویسنده و کارگردان به مقوله طنز بود.
وی در این مجموعه داستان زندگی خانواده‌ای را روایت کرد که به بهانه تهیه جهیزیه عروسی راهی سفر می‌شوند، اما با حمله راهزن‌ها به کاروان‌شان مسیر زندگی‌شان تغییر می‌کند. آنها در این مسیر با آدم ها و ماجراهایی روبرو می شوند.
جلوه های ویژه ای که عباسی در روایت داستانش در این مجموعه داشت هم از جمله اتفاقات تازه ای بود که عباسی در سریالش از آن بهره گرفت. از جمله سکانس هایی که در بیایان می گذشت و سرابی که این خانواده از فرط تشنگی در بیایان می دیدند. ضمن اینکه بازیگرانی در این کار وی را همراهی کردند که پیش از این کمتر تجربه حضور در یک کار کمدی را داشتند. از جمله نسرین مقانلو، رحیم نوروزی، علیرضا اوسیوند و رامین راستاد که ایفاگر نقش های اصلی «افسانه هزارپایان» بودند و چیدمان این بازیگران در یک اثر نشان از انتخاب های فکر شده و کست متفاوت این مجموعه بود. البته در کنار این بازیگران، عباسی سعی کرد از تیم قبلی خود که در مجموعه های پیشینش او را همراهی می کردند هم بهره بگیرد. اما حضور بازیگرانی که برای نخستین بار با آنها همکاری کرد جزو ویژگی های کارش در بخش کستینگ بود.گرچه مجموعه هایی که در دو یا چند فصل تعریف می شوند، برای جذب مخاطب نیاز به زمان بیشتری دارند و در قسمت های نخست مخاطب می تواند صرفا با شخصیت های آن داستان آشنا شود. با این حال به دلیل اینکه این مجموعه از شبکه ای پخش شد که با وجود تازه تاسیس بودن همواره مخاطبان بسیاری را به واسطه برنامه هایش جذب کرده است، توانست تا حدودی مورد توجه قرار بگیرد.
اما از نکات مثبت دیگر این کار شخصیت هایی بود که در طول داستان سفر این خانواده، مخاطب با آنها روبرو می شد. کاراکترهایی که برای مخاطبان تلویزیون تداعی کننده خاطرات خوب سریال های سال های گذشته بود. از جمله شخصیت های مرادبیک و حسام بیک در مجموعه «روزی روزگاری» که بیننده تلویزیون با این مجموعه و به خصوص بازی های تحسین برانگیز زنده یاد خسرو شکیبایی و محمود پاک نیت خاطرات شیرینی دارد.
عباسی این نوستالژی را در تیتراژ مجموعه اش نیز با یادی از مجموعه «هزار دستان» زنده یاد علی حاتمی رعایت کرده است. نکته ای که به گفته خودش به نوعی ادای دین وی به یک سریال و یک کارگردان ماندگار است. حتی این نگاه در انتخاب عنوان سریال هم مشهود است. گرچه حسن وارسته نویسنده این مجموعه تعابیر بسیاری درباره عنوان مجموعه داشته است که هر کدام از آنها نیز قابل تامل است و با مضمون داستان همخوانی دارد.
با این حال «افسانه هزارپایان» مجموعه نو و تازه ای است که برای ارتباط بیشتر با مخاطبان رسانه ای چون تلویزیون نیاز به سپری شدن زمان دارد. البته باید منتظر بود تا فصل دوم آن نیز تولید شده و روی آنتن برود تا ببینیم که با توجه به فیدبکی که کارگردان از مخاطبان این سریال داشته، چه تغییراتی را در کارش ایجاد می کند و نکات مثبت آن را قوت می بخشد تا در فصل دوم بتواند ارتباط بیشتر و بهتری را با مخاطبانش پیدا کند. به هر حال آنچه که مشخص است این است که «افسانه هزارپایان» با تمام کاستی هایی که به دلیل شرایط تولید داشته، مسیر تازه ای را در مجموعه های طنز ایجاد خواهد کرد و نگاه کارگردان ها را از کمدی های صرف که مدام در سینما و تلویزیون با اشکال مختلف تکرار می شوند، به سمت و سویی می برد که در سینما و تلویزیون سایر کشورها بارها اتفاق افتاده است و فقط در سینما و تلویزیون ماست که فیلمسازان هر کدام به دلایلی سعی در تجربیات متفاوت و جدید ندارند و به همان نسخه ها و فرمول های گذشته کفایت می کنند!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *