شبکه های استانی صدا و سیما چه نقشی در همگرایی و وفاق ملی دارند؟

فرشید شکیبا: شبکه های استانی صدا و سیما با توجه به نیازها و ضرورتهای مشخص و مهمی ایجاد شده و اهداف متعددی را دنبال می کنند. یکی از مهمترین این ضرورت ها و اهداف تقویت وفاق، همبستگی و همگرایی ملی است. کارکردهای شبکه های استانی، به مثابه رسانه های محلی را در این زمینه می توان از جنبه های مختلف توضیح داد:
نیاز به گفتن نیست که ایران کشوری چند قومیتی و چندفرهنگی است و با توجه به ضرورت تامین حقوق مختلف آنها از جمله مطالبات اقتصادی، فرهنگی و… به عنوان لازمه همبستگی ملی، رسانه ملی استراتژی تنوع ارتباطی را سرلوحه سیاست رسانه ای خود قرار داده است. از این رو علاوه بر شبکه های سراسری رسانه ملی، شبکه های استانی عرصه منحصربفردی در ایجاد امکان «دسترسی برابر» به گستره رسانه ای و ابزار بازنمایی برای اقوام و فرهنگ های محلی مختلف کشور هستند. این شبکه ها در حمایت از مظاهر تنوع فرهنگی ایران به عنوان میراث مشترک جامعه ایرانی، توانمندسازی فرهنگی، امکان مشارکت فعالانه، خلاقانه و موفق فرهنگ های محلی کارکردی بی نظیر و متمایز دارند.
همانطوری که می دانیم شبکه های سراسری رسانه ملی، با توجه به پوشش سراسری و مخاطبان انبوه و گسترده خود، به لحاظ زمانی ، امکان پرداختن به تنوع گسترده فرهنگی موجود در کشور، رویدادها، مسائل و مشکلات و سایر موضوعاتی را که محدود به مناطق جغرافیایی و حوزه فرهنگی مشخصی هستند، ندارند و تنها به موارد برجسته تر آنها می‌پردازند. اما شبکه های استانی اساساً رسانه ای بدیل، خاص و با مخاطبان هدف مشخصی هستند و می‌توانند از نظر کمی‌و کیفی بیشتر و بهتر به موضوعات و رویدادهای محلی بپردازند.
شبکه های استانی هم به موازات شبکه های سراسری در انتقال ارزش ها، دیدگاه ها، عناصر و مولفه های عام و ملی ایفای نقش می‌کنند و هم نیازها، سلایق و علائق متفاوت محلی را پاسخگو هستند. این شبکه ها با ترویج مؤلفه ها و عناصر هویت ملی از یکسو و پیوند دهی و گره زدن مؤلفه های فرهنگ محلی با مؤلفه های فرهنگ ملی همگرایی ملی را تقویت و بازتولید می کنند.
نکته دیگر اینکه توسعه همه جانبه و متوازن یکی از مولفه های مهم در جهت تقویت اقشار مختلف جامعه به شمار می رود. در این عرصه نیز شبکه های استانی بازوی توانمندی برای توسعه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استانها بوده و در خدمت توسعه محلی و ملی هستند.
نکته آخر اینکه بسیاری از تصمیمات اقتصادی و سیاسی ملی که بر روی زندگی روزمره مردم تأثیر می‌گذارد در فرآیندی محلی و منطقه ای است که شکل عینی به خود می‌گیرد و نتایج آنها نیز در محدوده ای محلی تجربه می‌شود. از این رو شبکه های محلی برای تشریح مباحث مرتبط با این موضوعات و اقناع مخاطبان محلی از اهمیتی حیاتی برخوردارند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 − 12 =