«شنیدن» کوهستانی جایزه ویژه فستیوال بیتف را از آن خود کرد

نمایش «شنیدن» به کارگردانی امیررضا کوهستانی جایزه ویژه فستیوال جهانی تئاتر بیتف بلگراد را از آن خود کرد.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «شنیدن» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی در ادامه تورهای خارجی خود به تازگی در شهرهای بلگراد (صربستان) و اسکوپیه (مقدونیه) به صحنه رفته است. این نمایش در پنجاه و یکمین فستیوال بین المللی تئاتر «بیتف» در شهر بلگراد اجرا شد و توانست جایزه ویژه این فستیوال را با عنوان «یاوون کریلوف» دریافت کند.

هیات داوران پنجاه و یکمین دوره فستیوال «بیتف» متشکل از ماریا شِوتسوا مدیر فستیوال، ماریا سورنسون، ایوانا سایکو، دراسکو آدزیک و ایگور کوروگا، با توجه به رای اکثریت، به این نتیجه رسیدند که جایزه بزرگ فستیوال «بیتف» را با عنوان «ماریا تریلویچ» به اجرای «ماونت اولیمپوس: برای جاودانه کردن آیین تراژدی» به کارگردانی یان فاربه از بلژیک اهدا کنند.

این هیات داوران جایزه ویژه فستیوال با عنوان «یاوون کریلوف» را هم به اتفاق آرا به نمایش «شنیدن» به کارگردانی امیررضا کوهستانی و تولید گروه «تئاتر مهر» از ایران اهدا کرد.

در یادداشت هیات داوران پنجاه و یکمین فستیوال بین المللی تئاتر «بیتف» برای نمایش «شنیدن» چنین آمده است: «این اثر به شدت تاثیرگذار است؛ به خاطر سادگی و شفافیتش و به کاربردن تلاش هایی مینیمال برای نقل ببشترین اطلاعات درباره ارتباط میان زنان در زمینه اجتماعی، شک، نظارت و عدم اطمینان. نمایش با ارجاع به ایران اتفاق می افتد ولی به ایران محدود نشده و در جهان اجتماعی گسترده تری هم معنا می یابد. متن جسورانه است و ساختار خردشده اش و بافت های تکرارش، تصاویر بصری و فیزیکی را باهم و ابزارهای تکنولوژیکال و کلمات را باهم، به شکلی دقیق و فکورانه همخوان می کند. بازیگری عالی و ظریف است و در ارتباط نزدیک با نویسنده-کارگردان که این اثر را از زاویه دید زنانه نشان می دهد شکل گرفته است، که این خود قدمی بسیار مهم و رو به جلو در اجرای تئاتر معاصر است.»

جشنواره سالانه بیتف وابسته به شهرداری و وزارت فرهنگ صربستان از مهم ترین جشنواره های بالکان با سابقه ای ۵۰ ساله است که از ۵ مهر امسال(۲۷ سپتامبر) در تئاتر ۲۱۲ در شهر بلگراد برگزار شد.

«شنیدن» از هفته آینده در شهرهای سرژی (فرانسه) و شارلوآ (بلژیک) اجرا خواهد شد.

در این نمایش الهام کردا، مهین صدری، مونا احمدی و آیناز آذرهوش ایفای نقش می کنند.

کوهستانی پیش از برای نمایش در میان ابرها کاندیدا جایزه‌ بزرگ فستیوال هنر زوریخ به عنوان بهترین نمایش شده و پنج ستاره از منتقدان هلندی برای نمایش ایوانف دریافت کرده بود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *