از آوای وحش تا کار جدید تارانتینو

طعمه گذاری کالیفرنیا برای فیلمسازان!

بانی فیلم – گروه سینمای جهان – وصال روحانی: سازمان مرکزی فیلم ایالت کالیفرنیای آمریکا دو فیلم پرهزینه در دست تولید در این منطقه را تحت حمایت مالی خویش قرار داده است تا کارهایشان سریعتر و بهتر انجام شود و بر اثر آن فیلمسازان بیشتری برای تهیه آثار خود به این ایالت بیایند و بازار آن را پررونق تر سازند.
با این که کالیفرنیا و شهر لس آنجلس آن به خودی خود نیز مظهر و نماد فیلمسازی حرفه ای و محل استقرار هالیوود هستند اما به تصمیم سازمان مورد بحث که «کمیسیون فیلم کالیفرنیا» هم نامیده می شود فیلم جدید «آوای وحش» و همچنین کار تازه ای که کوئن تین تاران تینو مشغول ساختن آن است و هنوز نامگذاری نشده، حمایت اقتصادی قابل توجهی را شامل حال خود خواهند دید. بر این اساس فیلم جدید تاران تینو که امتیاز توزیع آن را کمپانی سونی از حالا در اختیار گرفته است، یک کمک ۱۸ میلیون دلاری را از سازمان مزبور دریافت می دارد و برای «آوای وحش» هم که براساس کتاب داستانی معروف و کلاسیک از جک لندن و نوشته شده در سال ۱۹۰۳ ساخته می شود ۱۷ میلیون دلار کنار گذاشته می شود. این کمک ها سبب می شود اخذ مالیات ذکر شده در قوانین از سازندگان فیلم ها نیز آسان تر شود حال آن که کمپانی های هالیوودی همیشه از نرخ بالای مالیات کارهای خود در این ایالت پر زرق و برق و غرق در مسائل پوشالی گلایه داشته اند. در یکی- دو سال اخیر فیلم های مطرح و بالنسبه پر هزینه دیگری مانند «کاپیتان عالی»، «ایلند پلازا»، «وسط راه»، «Ad Astra»، «Bumble Bee» و «Wrinkle in Time» نیز در همین ایالت ساخته شده اند. مجموع این مسائل حاکی از تلاش تازه سران کالیفرنیا برای شدت بخشیدن به روند تولید محصولات سینمایی در این ایالت است زیرا قیمت های بالا در لس آنجلس و سان فرانسیسکو و ساکرامنتو باعث فرار بسیاری از فیلمسازان و حتی سازندگان کارهای هالیوودی از این ایالت و تهیه فیلم های آنان در سایر ایالات ۵۱ گانه آمریکا و یا دیگر کشورها شده تا بتوانند با ارقامی بسیار کمتر و مخارجی اندک تر آثار سینمایی خود را تهیه کنند. با کمک های نقدی مورد بحث طبعاً بسیاری از سینماگران کالیفرنیا و سایر ایالات و کشورها با تغییر رویه خود در همین منطقه به فیلمسازی خواهند پرداخت و طبعاً بهره های آن به این ایالت هم خواهد رسید زیرا در عین دریافت کمک های مزبور مجبورند مخارج هنگفت تهیه آثار سینمایی خود را بپردازند و این پول ناگزیر وارد چرخه اقتصادی و زندگی جاری در کالیفرنیا می شود و آن جا را پررونق تر خواهد کرد.
به واقع آنچه کمیسیون فیلم کالیفرنیای آمریکا انجام می دهد نه کمک رسانی صرف به فیلمسازان بلکه طعمه گذاری برای هنرمندان جهت آمدن هر چه بیشتر آنها به این ایالت و خرج کردن پول های خود در کالیفرنیا است.
منبع: LA. Times

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *