مبارزه با آفات بیولوژیک در مسجد جامع ساوه

سیستم طعمه گذاری و مبارزه با آفات بیولوژیک (موریانه) در مسجد جامع ساوه توسط کارشناسان میراث فرهنگی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، با توجه به اینکه مبارزه با آفات بیولوژیک و کاهش خسارات ناشی از آن یکی از اولویت های اضطراری مسجد جامع ساه محسوب می شود، طی درخواست سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مسجد جامع ساوه و مساعدت  اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد این اقدام در مسجد جامع ساوه از روز شنبه آغاز و امروز به پایان رسید.

«زهرا رنجبر آزاد» مدیر پایگاه میراث فرهنگی مسجد جامع ساوه با اعلام این خبر گفت: با توجه به موفقیت پایگاه میراث فرهنگی یزد در مبارزه با آفات بیولوژیک (موریانه) و مذاکرات صورت گرفته با این پایگاه، خانم مهندس پورمحمدی یکی ازکارشناسان مرکز تحقیقاتی آسیبهای بیولوژیک پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی استان یزد جهت بازدید میدانی ، سنجش وضعیت بنا ، ارائه راهکار و آموزش اقدامات لازم به ساوه اعزام شد.

وی افزود: پس از بازدید و بررسی های به عمل آمده، کارشناسان با بکارگیری روش Conventional  در جبهه غربی بنا و ایجاد حفره هایی با فواصل مختلف در کف با استفاده از دریلهای چکشی برقی و مته اقدام به تزریق آفت کش و ایجاد سد شیمیایی کردند.

مدیر پایگاه مسجد جامع ساوه تاکید کرد: همچنین با استفاده از روش Baiting system   یا سیستم طعمه گذاری همزمان با روش اول به کار گرفته شد .

وی گفت: به این منظور تله هایی در کف بخشی از فضای شبستان شرقی ، شبستان شمالی ، محوطه خارجی و پیرامونی بنا و همچنین تله های سطحی و رو زمینی در بخشهایی از بام تعبیه شده تا با پایش و مانیتورینگ دوره ای اقداماتی در کاهش حجم این آفت و آسیبهای ناشی از نفوذ ان در سازه انجام گیرد.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 18 =