سکانس اول

میدان دادن به کارگردان اولی ها

فرشته عبدی

در حالی دیروز اسامی فیلم های بخش اصلی جشنواره سی وپنجم فیلم فجراعلام شد که در میان بیست و هشت فیلم دارای شرایط شرکت در ماراتن سینمایی فجر، ۱۰فیلم فهرست اعلامی، نخستین ساخته های سینمایی کارگردانان شان است. از دیدگاه بسیاری از دوستداران سینمای کشورمان ایجاد فضایی رقابتی میان کارگردانان قدیمی و فیلسمازان جوان می تواند به پویایی این هنر صنعت بینجامد.

با استناد به اهمیت و اولویت های توجه به سینماگران جوان، جشنواره امسال فیلم فجر با بها دادن به کارگردانان جوان به یکی از پارامترهای مهم و مثبت خود که شناسایی و معرفی فیلمسازان جوان است دست می یابد.

همین ویژگی اصلی و کارکردی همه فستیوال و رویداد سینمایی است که با شناسایی و معرفی نسل جدید فیلمسازان و بها دادن به کارگردانان تازه نفس، اعتبار هنری خود را ارتقا داده و در رتبه بندی های منطقه ای و جهانی جایگاه مناسب تری پیدا می کند. این شرایط  مناسب هر چند به خودی خود ممکن است محلی هم برای خطر کردن جشنواره باشد، اما حاشیه امنیت رویداد بزرگی مانند جشنواره فیلم فجر آنچنان است که نمودار شدن استعدادهای جدید در کنار شرکت دادن یکی دو فیلم معمولی، از اعتبارش نمی کاهد.

جشنواره فیلم فجر در طول عمر سی و پنج ساله خود با تکیه به همین ویژگی ها توانسته فاصله خود را با بسیاری از فستیوال های منطقه ای بیشتر کند و با اولویت دادن به کشف استعدادها، فضای فرهنگی مناسبی را برای فیلمسازان مهیا سازد. همین توجه مدیران و برنامه ریزان جشنواره فیلم فجر است که حاصلش ساخت و تولید آثار مطرح سینمایی شده و با ارج نهادن به عناصری چون بداعت، خلاقیت، نوآوری و نمایاندن تجربیات ویژه ، بر گنجینه آثار سینمایی کشورمان بیفزاید.

راه های موفقیت سینمای ایران در فستیوال های بزرگ جهانی از مسیر جشنواره فیلم فجر مهیا و تسهیل شده و اعتبار فعلی سینمای ایران مرهون ایجاد شرایط مناسب و به وجود آوردن مسیرهای تازه ای است که در برابر هنر هفتم گشوده شده و و پویایی سینمای کشورمان را تضمین کرده است..

جشنواره فیلم فجر با وجود آنکه سال هاست دوران «آزمون و خطا» را پشت سر گذاشته و ترکیب و نحوه انتخاب و داوری فیلم های شرکت کننده در بخش اصلی آن –تقریبا- قابل پیش بینی است، اما در سال های اخیر و با ورود طیفی از کارگردانان عمدتا جوان به عرصه سینمای حرفه ای، مسیر پیش بینی ها نیز دچار تغییرات خاصی شده است؛ سال گذشته دو فیلم «ابد و یک روز» و «ایستاده در غبار» در حالی نظر بسیاری از علاقه مندان به هنر سینما را به خود جلب کردند که برخی نگاه چندان مثبتی به حضور جوانان فیلمساز نداشتند؛ این دافعه بیشتر از سوی کسانی اعمال می شد که در طیف سینماگرانی قرار داشتند که ساخته های شان سال ها از دایره توجه و علاقه مردم دور مانده بود…

امسال جشنواره فیلم فجر نوید دهنده جریانی تازه در سینمای ایران خواهد شد و همین ویژگی است که پس از گذشت سال ها، هنوز این جشنواره را به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین رویداد سینمایی کشورمان تماشایی می کند!

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 + 8 =