گفت و گو با حامد همایون

می خواهم در اوج بمانم

بانی فیلم-گروه تلویزیون- زینب علیپور: سال های بسیاری است که در زمینه موسیقی جسته گریخته فعالیت می کند. اما در سال ۹۴ با تک آهنگ هایی که اجرا کرد، به دلیل سبک متفاوت و اجرای منحصر به فردی که در موسیقی داشت، توانست خیلی زود مورد توجه مخاطبان بسیاری به خصوص جوان ها قرار بگیرد. به ویژه با ترانه «چتر خیس» که یکی از پرمخاطب ترین کارهای این خواننده جوان است.
حامد همایون یکی از استعدادهای موسیقی پاپ امروز است که در این آشفته بازار موسیقی به نوعی حرف تازه ای برای گفتن دارد. وی متولد شیراز است. شهر شعر و ادب و هنر که چند سالی است به تهران آمده است. او در زمینه مهندسی آبیاری و زهکشی تحصیل کرده است. وی تا به امروز چندین تک آهنگ و یک آلبوم به نام «دوباره عشق» به بازار موسیقی ارائه داده است.
سال گذشته با تیتراژ برنامه «فرمول یک» قدم به تلویزیون گذاشت. اما پیش از آن در ویژه برنامه شب یلدای سال گذشته به طور زنده از برج میلاد برای شبکه پنج اجرا کرد.
تا اینکه در ماه رمضان امسال نیز خوانندگی تیتراژ برنامه «دعوت» شبکه یک را برعهده گرفت. از این رو بانی فیلم با او گفت و گویی در این باره داشته است که در ادامه می خوانید:

 اگر اجازه بدهید از برنامه «دعوت» و تیتراژ آن شروع کنیم که توسط شما اجرا شده است. تیتراژ این برنامه دومین تجربه شما پس از برنامه «فرمول یک» است؟
– بله من بعد از ترانه «خدا همین حوالیه» که در برنامه «فرمول یک» اجرا کردم، تیتراژ برنامه «دعوت» را برای این برنامه خواندم. همین جا لازم است این نکته را بیان کنم که ما تمام تصمیماتی را که می گیریم، بر این اساس است که پیش از آن در مورد آن در اتاق فکرمان، فکر و مشورت می کنیم. بنابراین این کار هم تصمیمی بود که تیم ما برای اجرای آن گرفت.
 ترانه «خدا همین حوالیه» که در «فرمول یک» اجرا کردید که خیلی مورد توجه قرار گرفت. استقبال مخاطبان از تیتراژ برنامه «دعوت» چطور بود؟ چه فیدبکی از مخاطبان تلویزیون و این برنامه تا به امروز گرفتید؟ آن هم در یک کار مناسبتی که معمولا بیشتر دیده و شنیده می شود؟
– من به دلیل تورهای کنسرتی که به کشورهای اروپایی داشتم و تازه رسیده ام، ایران نبودم که ببینم برای این ترانه در بطن جامعه چه اتفاقی افتاده و چه بازخوردی داشته است. اما آن چیزی که مشخص است این است که من یک سری مخاطب پیدا کرده ام که هر کاری را اجرا کنم، گوش می کنند. بنابراین من فکر می کنم ما جواب خوبی از این تیتراژ گرفته ایم. ولی در تلاش هستم که بتوانم با توجه به سیاستی که برای من تعریف شده است و آن سیاست این است که ما کارهایی را ارائه بدهیم که جدا از بحث تلویزیون و یا هر رسانه دیگری خودش بتواند به صورت خودجوش و خودکار حرکت کند و در جامعه نفوذ پیدا کند، مثل کارهای قبلی که انجام داده ایم. از جمله ترانه «چتر خیس» در تلاشم که کارهایی از این دست انجام بدهم و از نظر ما کارهایی موفق است که خودش بدون تبلیغات بتواند یک اتفاق خوب را برای خودش رقم بزند.
 با این حساب از اجرای تیتراژ برنامه «دعوت» راضی هستید؟
– بله چون فرم خود حامد همایون است که البته امیدوارم مورد توجه قرار گرفته باشد.
 اصولا تیتراژ خوانی در تلویزیون برای اغلب خواننده هایی که دوست دارند به شهرت برسند، حائز اهمیت است. چرا که بسیار در زمینه شهرت موثر است. اما برای شما که خواننده نام آشنایی هستید و توانسته اید در مدت کوتاهی به دلیل توانایی تان به شهرت برسید، تیتراژ خوانی چه جایگاهی برایتان دارد؟
– همانطور که پیش از این هم گفتم سیاست ترانه شرقی بر این اساس است کارهایی را تولید کند که احتیاجی به تبلیغات محیطی و امثال تیتراژ نداشته باشد. بنابراین ما دوست داریم کارهایی را ارائه بدهیم که خودش به صورت خودجوش در جامعه حرکت کند و توسط مردم دست به دست شود.
تیتراژ خوانی و دیده شدن در رسانه ای مثل تلویزیون خیلی خوب است، اما سیاست ما بر اساس چیز دیگری است.
 با این حال اگر باز هم تیتراژ برنامه و یا سریالی به شما پیشنهاد شود، می پذیرید؟ به خصوص کارهای مناسبتی که بازتاب بیشتری به نسبت برخی کارها در بین مردم دارد.
– اگر پیشنهاد تیتراژ سریال یا برنامه ای باز هم بشود، این کمپانی است که تصمیم می گیرد که کار کنیم یا نه. به این دلیل که کار من موسیقی است و سیاست گذاری و چیدمان برنامه های هنری حامد همایون با آقای رجب پور است.
 «عشق ناب» را برای این برنامه اجرا کردید و یا پیش از «دعوت» ضبط کرده بودید و خودتان انتخاب کردید که این ترانه را به برنامه «دعوت» بدهید؟
– همزمان که این آهنگ را تولید می کردیم، این پیشنهاد به آقای رجب پور شده بود. بنابراین این آهنگ را برای این برنامه ضبط کردیم. اتفاقاً در این زمینه یکی- دو کار جدید هم خواهیم داشت.
 از زمانی که تیتراژ این دو برنامه را خوانده اید، پیشنهاد هایی در این زمینه داشته اید؟ اصولا تا چه حد شرایط برای حق انتخاب شما مهیاست؟
– همانطور که پیش از این هم گفتم به دلیل قرار دادی که با کمپانی دارم، در جریان نیستم. حتما آقای رجب پور بیشتر در جریان هستند. به هر صورت من بخش برنامه ریزی و چه کاری انجام بشود و چه کاری انجام نشود را به ایشان سپرده ام.
 شما پس از سال ها تلاش و ممارست توانستید با خلق یک سبک جدید وارد عرصه موسیقی شوید. فکر می کنید تا چه زمانی بتوانید با این سبک مورد توجه قرار بگیرید؟ چه تدبیری اندیشیده اید تا به تکرار نیفتید؟
– همانطور که پیش از این هم گفتم ما سعی می کنیم تا در اتاق فکرمان با هم تصمیمات درستی بگیریم. اینکه من همیشه قول داده ام دست از تلاش برندارم و تلاشم را در این زمینه مضاعف کنم تا همواره بهترین کار را انجام بدهم. باقی را هم به خدا می سپارم و با توکل به خدا سعی می کنم در این زمینه به تکرار نیفتم. البته امیدوارم این اتفاق هیچ گاه نیفتد. به خصوص با ۲۷ سال سابقه ای که کمپانی ترانه شرقی دارد، ثابت کرده وقتی یک خواننده کنار آن قرار می گیرد و حرکت می کند، به تکرار نمی افتد و می توانند خواننده را در اوج نگه دارند. بنابراین سعی می کنیم ما هم به تکرار نیفتیم و همچینین سعی می کنیم در اجرا و حتی در کنسرت ها هم متفاوت باشیم.
 شما سال ها مدرس آواز بودید و تلاش بسیار کرده اید تا به این جایگاه برسید. بنابراین از جایگاهی که امروز دارید، راضی هستید؟ با توجه به اینکه همزمان با کشور خودمان، در خارج از مرزها نیز توانسته اید مورد توجه قرار بگیرید؟
– قطعا من جزو معدود کسانی هستم که خداوند من را خیلی دوست دارد و از این رو من به آرزوهایم رسیده ام. بنابراین از جایگاهی که در آن قرار دارم خیلی راضی هستم. چون همه زندگی ام تلاش می کردم تا در این زمینه موفق شوم. خداوند هم در این زمینه من را یاری کرد. ضمن اینکه دوستانی در کنارم دارم که به بودن در کنارشان افتخار می کنم و با داشتن این عزیزان توانستم این جایگاه را پیدا کنم. بنابراین قطعا از جایگاهی که دارم راضی هستم و به شدت احساس خوشبختی می کنم.
 شما در کنسرت ها و حتی اجراهای تلویزیونی به عنوان مثال برنامه های «دورهمی» و «خندوانه» انرژی بسیاری دارید و از آن دست هنرمندانی نیستید که وقتی از آنها می خواهند که ترانه اجرا کنند، می گویند الان آمادگیشو ندارم. این انرژی و آمادگی لحظه ای از کجا نشات می گیرد؟
– خب این انرژی من انرژی است که از کودکی با خود داشته ام. اعتقادم این است که اگر خواننده ای قبول می کند و می پذیرد که شغلش خوانندگی است و به صورت حرفه ای این کار را انجام می دهد، باید همیشه حاضر و آماده باشد و صدای خودش را آماده نگه دارد. البته ممکن است که گاهی حال خواننده خوب و مساعد نباشد و یا بیمار باشد. اما من سعی می کنم که هرکجا و هر برنامه ای که از من بخواهند اجرای زنده داشته باشم، بتوانم به خوبی اجرا کنم. چون شغل من این است. از طرفی در مدت کوتاهی که کنسرت های بسیاری اجرا کرده ام، به واسطه کنسرت هایی که در این مدت کوتاه داشتم، هم توانستم در اجرای زنده تجربه های خوبی کسب کنم. چون اجرا مقابل هزاران نفر کار سختی است به نسبت اجرا مقابل چند هنرجویی که کنار هم اجرا کنند. بنابراین صحنه خیلی به من کمک کرد که بتوانم مسلط باشم و خیلی دوستان دیگری هم هستند که اجراهای زنده خیلی خوبی دارند. من فکر می کنم در کل ما به رشد خیلی خوبی در این زمینه می رسیم.
 شما نخستین کنسرت خود را به نفع کودکان سرطانی محک برگزار کرده اید. آیا این روند همچنان با توجه به شهرتی که دارید، ادامه خواهد داشت؟
– قطعا این کار ادامه خواهد داشت. چون چیزی است که از روز اول انجام داده ایم و مدنظر ما بوده است. بنابراین کارهای خیر از این دست در دستور کار ما قرار دارد و با توجه به سیاست های شرکت این روند ادامه خواهد داشت.
 در کنار آلبومی که منتشر کرده اید، فکر می کنید تک آهنگ ها چقدر در زمینه جذب طرفدارانتان تاثیرگذار بوده است؟
– من تاثیر تک آهنگ ها را بیشتر از آلبوم می دانم. به این خاطر که من را با تک آهنگ های مجوز دار برای اولین بار شناختند. بنابراین ترانه شرقی تک آهنگ های مجوز دار را وارد بازار کرد. چون تاثیر تک آهنگ ها به واسطه یک آهنگ است و شنیده می شود. اما وقتی آلبوم می دهی به دلیل اینکه آهنگ ها بیشتر است، به تعداد کمتری شنیده می شود. بنابراین تاثیر تک آهنگ را بیشتر از آلبوم می دانم.
 پس تصمیمتان بیشتر کار روی تک آهنگ است تا آلبوم؟
– تصمیم من بر اساس تصمیمی است که شرکت می گیرد. تا جایی که من می دانم، ما هر دو را پیش رو و مدنظر داریم. هم آلبوم و هم تک آهنگ. خواننده برای موفقیتش باید تک آهنگ وارد بازار کند و بعد از آن هم باید آلبوم جمع آوری کند تا آن را به عنوان یک اثر شناخته شده و شناسنامه خودش در جامعه هنری و بین المللی داشته باشد. اما در حال حاضر مشغول تولید چند تک آهنگ هستیم و در تلاشیم تا کارهای خوبی را ارائه بدهیم.
 پس از برنامه های آینده تان بگویید. از کنسرت ها و جمع آوری آلبوم و تک آهنگ هایی که قرار است ارائه بدهید.
– همانطور که گفتم در حال آماده کردن یک سری تک آهنگ هستیم و کنسرت هایی که در پیش داریم، آن هم با اجراها و پروداکشن متفاوت تری از هر لحاظ خواهیم داشت. بنابراین به شدت مشغول کار هستیم.
ترجیح مان بر این است که هر ساله یک آلبوم منتشر کنیم. منتهی آلبوم ها ترکیبی از تک آهنگ هایی باشد که منتشر شده است، به علاوه چند قطعه جدید که فکر می کنم برای شش ماه دوم سال این کار را انجام بدهیم. به همین منوال چند تک آهنگ منتشر شده و در تابستان هم حداقل سه تک آهنگ دیگر منتشر خواهد شد.
 و در پایان…
– از همه مردم خوب کشورم تشکر می کنم که با تمام وجود به من مهر و محبت دارند. چه در داخل کشور و چه هموطنان عزیز و خوب خارج از کشورمان که من را مورد مهر و محبت خود قرار می دهند. از صمیم قلب مردم مهربان کشورم را دوست دارم و قول می دهم که بتوانم فرزند شایسته ای برای کشورم باشم.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 16 =