نمایشگاه تصویرگری «مجلس قربانی سنمار» بیضایی برپاشد

نمایشگاه تصویرگری اثر «مجلس قربانی سنمار» استاد بهرام بیضایی برپاشد.
به گزارش رسیده،باران صدیقیان هنرمند جوان و باذوق، اولین نمایشگاه آثار تصویرگری خود را در گالری مریم از ۱۴ اردیبهشت ۹۶به مدت یک هفته ، درحضور جمعی از اساتید و علاقه‌مندان به این رشته‌ی هنری افتتاح کرد.
صدیقیان می گوید: تصویرگری نمایشنامه مجلس قربانی سنمار اثر استاد بهرام بیضایی را به‌خاطر علاقه ام انتخاب کردم و در ده فریم آن را تصویرگری کردم. فریم‌ها تقریباً مجزا و با تکنیک مداد هستند. سعی کردم برخوردم با نمایشنامه صرفا روایتگرانه نباشد.
او کارشناسی گرافیک دارد و کارشناسی ارشد را در رشته تصویرگری در دانشکده هنر و معماری گذرانده است. موضوع پایان‌نامه‌اش را به خاطر علاقه‌ای که به آثار استاد بیضایی داشته است، تصویرگری نمایشنامه مجلس قربانی سنمار انتخاب کرده است. وی در این رابطه اظهار کرد: این نمایشنامه قابلیت تصویری فوق‌العاده ای داشت. این داستان برایم خیلی جذاب بود و چون این کار رنگ نمی‌طلبد تکنیک مداد را برایش مناسب دیدم. پروسه کار حدود ۸ ماه طول کشیده است.
سنمار بنا به روایت متون کهن، معمار مشهوری است که کاخ خورنق(khovarnaq) را به دستور نعمان می سازد. اما پس از اتمام کار، به دستور نعمان از بالای کاخ به زمین افکنده می‌شود تا مبادا نظیر آن را برای دیگران بسازد. استاد بهرام بیضایی  نمایش‌نامه حاضر را بر اساس داستان سنمار، بازگو کرده است. آغاز نمایش‌نامه، فرو افتادن سنمار است. سپس جسد سنمار بر می خیزد: من که سنمارم بر می خیزم تا بگویم چگونه فرو افتادم، من که چون می افتادم، به آسمان نزدیکتر بودم تا به زمین………
همچنین در روز افتتاحیه بهاره جهاندوست، برخوانی تلفیقی دو اثر نمایشنامه مجلس قربانی سنمار و شازده کوچولو را باقدرت و چشمگیری خاصی اجرا کرد. جهاندوست در این اثر تلفیقی به زیبایی به نقش مشترک شن در دو داستان و برخواستن خورنق از آن و فرو افتادن سنمار و شازده کوچولو بر آن اشاره کرد .
صدیقیان می گوید در آینده‌ همین سبک را برای تصویرگری ادامه می‌دهد .او معتقد است کسانی که وارد رشته‌ی تصویرسازی می‌شوند علاوه بر  قابلیت‌های تکنیکی یک هنرمند باید دقت کنند چه متنی را انتخاب کنند و با آن متن ارتباط خوبی برقرار کنند, متن استاد بیضایی بسیار کامل و قوی بود و باعث تاثیرگزاری خاصی بر من شد.
صدیقیان از نقش حمایتی خانواده خود و نیز آموزه های ارزشمند علیرضا گلدوزیان برنده جایزه بزرگ براتیسلاوا تشکر کرد . همچنین از حضور ارزشمند هنرمند مجسمه ساز عباس مشهدی زاده در افتتاحیه قدردانی کرد . وی آرزو کرد تصویرگری در کشورمان مورد توجه و اهمیت بیشتری قرار گیرد و نمایشگاه هایی از آثار تصویرگری و نیز چاپ کتاب های تصویرسازی شده  رونق یابد .

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 22 =