پرس تی وی پنجره ای برای تخاطب رسانه ای ایران با جهان است

شیدا اسلامی
پرس تی وی؛ شبکه خبری بین المللی و انگلیسی زبان ایران از یازدهم تیرماه وارد یازدهمین سال فعالیت خود شد.
پرس تی وی با برداشتن قدم های نوین و انقلابی در عرصه خبر و اطلاع رسانی به عنوان اولین شبکه خبری بین المللی انگلیسی ایران، پوشش خبری ۲۴ ساعته از نقاط مهم و استراتژیک دنیا را در دستور کار خود داشته و تلاش برای تاباندن نور حقیقت به مسائلی که توسط رسانه های جریان اصلی یا رسانه های خط سلطه نادیده گرفته شده و ناگفته مانده اند را در سرلوحه اهداف و فلسفه وجودی خود قرار داده است.
دفتر شبکه در تهران با به خدمت گرفتن کارکنان زبردست رسانه، پوشش جهانی منحصر به فردی را به همراه نگاه موشکافانه به تحولات جهانی بالاخص خاورمیانه پی می گیرد. علاوه بر دفتر تهران، شبکه پرس تی وی دارای دفاتر دیگر در نقاط مهم دنیا است و حدود ۱۰۰ خبرنگار بومی در گوشه گوشه جهان دارد که به انعکاس به موقع و سریع رویدادهای مناطق خود می پردازند. از این میان، قریب به ۵۰ خبرنگار به طور روزانه درگیر تهیه اخبار و گزارش های خبری از رویدادهای گوناگون اند.
پرس تی وی متعهد به نشر اخبار بی طرف، مستند های ویژه و ممتاز، برنامه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همگام با جدیدترین استاندارد های رسانه های دنیا و انتشار لحظه ای وقایع و تحلیل های ممتاز و دقیق از طریق وبسایت شبکه و حضور فعال در صفحات شبکه های اجتماعی مجازی وب محور و اپلیکیشن های تلفن همراه است. تعداد بسیار بالا و صدها میلیونی بازدیدها از مجموع محتوای منتشر شده در فضاهای مختلف از وبسایت تا صفحات اجتماعی و … پرس تی وی، مهر تایید دیگری بر موفقیت این رسانه در جذب و جلب اعتماد مخاطبان جهانی آن است.
توجه به ندای ناشنیده طیف وسیعی از مردم دنیا، و تمرکز بر سرگذشت ناگفته افرادی که تجربه دسته اول از حقایق و ناشنیده های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مختلف دارند، همچنین ایجاد پل ارتباطی بین فرهنگ ملل مخالف و ترغیب مردم از ملیت ها، نژاد ها و عقاید مختلف برای برقراری درک مشترک عمومی و همزیستی بهتر از جمله اهداف پرس تی وی است.
پرس تی وی که پس از چند ماه پخش آزمایشی و افتتاح وبسایت آن، آغاز فعالیت خود را از یازدهم تیر ۱۳۸۶ مصادف با سوم جولای ۲۰۰۷ به طور رسمی اعلام کرد، با بهره گیری از روزآمدترین تکنولوژی های اطلاع رسانی از طریق اتاق خبر حرفه ای خود که جمع قابل ملاحظه ای از خبرنگاران و دبیران متبحر خبر را در خود جای داده است، آخرین پوشش خبری از وقایع دنیا را به همراه مسائلی که توسط شبکه های بین المللی خبری نادیده گرفته می شوند، علی رغم بازه زمانی اندک برای تولید و مخابره خبر و تلاش برای بازتاب اتفاقات همزمان با رخداد آنها تدارک دیده و بولتن های خبری دقیق و کاملی را در اختیار بینندگان خود می گذارد. برنامه های روزانه گفت وگو محور شبکه نیز در فواصل بخش های خبری و با مشارکت فعال کارشناسان برتر امور سیاسی و … از سراسر جهان و با دیدگاه های متفاوت، نگاه موشکافانه به وقایع مهم روز دنیا را انعکاس می دهند.
وبسایت پرس تی وی در حال حاضر از جمله محبوب ترین وبسایت های خبری در دنیا به شمار می رود. ماهانه ده ها میلیون کاربر منحصر به فرد از وبسایت این شبکه دیدن می کنند و بر اساس آمار، مردم مناطق مختلف جهان بویژه آمریکای شمالی بسیاری از اخبار مورد علاقه خود را از طریق این پایگاه دریافت کرده و نیاز خود به اطلاع یابی از آخرین تحولات دنیا را با مراجعه به وبسایت پرس تی وی مرتفع می سازند.
کارکنان مجرب و حرفه ای وبسایت پرس تی وی، با بهره گیری از فن آوری روز، پوشش کامل، بلادرنگ و ۲۴ ساعته را از حوادث و رویداد های روز در اختیار مخاطبان قرار می دهند. اخبار وبسایت هر چند دقیقه یک بار به روز رسانی می شود.
وبسایت پرس تی وی همچنین به کاربران امکان تماشای برنامه های در حال پخش، برنامه های پخش شده، و دسترسی به جدول پخش برنامه های پرس تی وی را می دهد. تمامی برنامه ها نیز پس از پخش در آرشیو وبسایت شبکه قرار می گیرند.
در وبسایت این شبکه همچنین امکان دسترسی به بازتاب ها، گزارش ها (Features)، و مصاحبه های انجام شده شخصیت های معروف بین المللی با پرس تی وی وجود دارد.
برنامه های پرس تی وی با محتوایی اصیل، در مراکز مهم خبری دنیا مانند تهران، لندن، واشنگتن و …. ساخته شده و با نگاهی موشکافانه و حایز اهمیت به رخداد های حال حاضر دنیا مسایلی که اغلب توسط رسانه های جهان اصلی وابسته به غرب نادیده گرفته می شود را برجسته می سازد.
نگاهی به شماری از این برنامه ها که در طول ده سال سپری شده از عمر پرس تی وی به روی آنتن رفته ( اعم از آنها که با برنامه های دیگر جایگزین شده یا همچنان در حال پخش اند) نشان می دهد وسعت نگاه پرس تی وی در تامین زمینه ای برای ایجاد یک نگاه جامع و جذاب از گستره رویدادها و قلمروهای موضوعی مبتلابه مخاطبان جهانی این شبکه تا چه میزان با تامل و دقت نظر همراه بوده است.
از میان این برنامه ها می توان به: Africa Today( بررسی مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی آفریقا دومین قاره بزرگ دنیا )، Simple Question (خلاصه ای از نظرات اقشار مختلف مردم پیرامون موضوعات به ظاهر ساده شامل سیاست، انتخابات، رسانه ها، اقتصاد، مسایل امنیتی، انرژی و…)،Comment ( یک مناظره پرشور با حضور جورج گالووی. صحبت های انتقادی گالووی در باره سیاست های غرب و اسراییل در این برنامه اغلب در مطبوعات بریتانیا و انگلیس بحث برانگیز شده است)،InFocus (برنامه ای که رخ داد های مهم را از طریق خبرنگاران بین المللی پرس تی وی مرور می کند)،Inside Out (ارائه گزارشی از واقعیات عینی و چالش های مردم و دولت آمریکا و بررسی موضوعات داغ و پر اهمیت جامعه آمریکا )،My Journey to Islam(چالش ها و مشکلات مشرف شدگان به دین مبین اسلام در بریتانیا و مقایسه شرایط آنان قبل و بعد از تشرف)،Reel View (بررسی فاخرترین فیلم ها،سینما وریته و مستندهای روز با حضور کارشناسان، تحلیلگران و کارگردانان در استودیو لندن پرس تی وی )، Iran Today ( تحلیلی از مسائل سیاسی، اقصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور ایران )،The Monarchy ( برنامه ای تحلیلی که نگاهی به مسایل ناگفته بریتاتیا در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی انداخته و به بیان حقایق پشت پرده خانواده سلطنتی انگلیس می پردازد)،Coffee in Palestine (یک برنامه گفتگو محور منحصر به فرد برای بررسی تازه ترین رویدادهای فلسطین با نظرات کارشناسان و صاحبان مناصب و عامه مردم و مجری ای که به همه شهرهای بزرگ و کوچک فلسطین سر می زند و نظرات مردم را درباره تغییرات مورد دلخواه در زندگی خود می پرسد)،Middle East File (یک برنامه تحلیلی مختص بررسی مسائل مهم خاورمیانه )،The Chronicles (بررسی کتاب های مهم و روز با گفت و گوی اختصاصی با نویسندگان آنها و انعکاس نظرات منتقدین)،The Real Deal (با اجرای جورج گالووی نماینده رک گوی پارلمان انگلستان و موسس حزب Respect با محوریت افشای مسائل دنیای سیاست که رسانه های سلطه به آن نمی پردازند)،Inside Bahrain (از ابتدای قیامشان تا کنون، تظاهرکنندگان بحرین توسط رژیم مورد حمایت غرب آل خلیفه مورد حمله و شکنجه قرار گرفته و یا زندانی شده اند. این برنامه در همین باره است)،Money Trail (افشای مسایل پشت پرده دنیای پول و سیاست )،The Debate (نگاهی موشکافانه به سر خط اخبار دنیا) و …..
پرس تی وی به دلیل نوع نگاه خاص به مسایل و تحولات جهان و استرانژی خود در تاباندن نور حقیقت به مسائل ناگفته در پس رخداد های بزرگ دنیا به تنهایی توانسته به مسایلی بپردازد که غول های رسانه هایی دنیا مانند سی ان ان، بی بی سی، فاکس نیوز، و … یا علاقه ای به بررسی آن نداشته و یا در صورت اجبار آنرا طور دیگر و مطابق با نگاه سران کشور های سلطه برای مخاطبان خویش بازتاب داده و می دهند.
پرس تی وی مسائلی همچون حادثه یازده سپتانبر، جنگ ساختگی آمریکا علیه تروریسم، بیداری اسلامی در خاور میانه، اشغال فلسطین توسط رژیم غاصب صهیونیستی، بحران اقتصادی آمریکا و اروپا و فروپاشی کاپیتالیسم، حمله پهباد های آمریکا و کشتار مردم بیگناه توسط آنها، حضور نظامی آمریکا در افغانستان، بحران سوریه و کمک بی شائبه غرب برای آتش افروزی در سوریه، ماجرای یمن، بحرین و … بسیاری مسائل دیگر را به طور ویژه و منحصر به فرد در کانون توجه خود قرار داده است به طوری که افشاگری های پرس تی وی از پشت پرده این مسائل به خوبی نقش موثر ، پر قدرت و چشمگیر آن را به عنوان رسانه جایگزین در ذهن مخاطبان جهانی این شبکه، تثبیت کرده است.
به واقع؛ حقیقت گویی های پرس تی وی و افشای این مسائل برای سردمداران غرب آن چنان تلخ و ناگوار بوده که آنها در سال های اخیر اقداماتی منسجم در خاموش کردن صدای پرس تی وی وی و تحریم آن توسط شبکه های ارائه دهنده خدمات ماهواره ترتیب دادند اما همه این تلاش ها از شکایت آفکام از پرس تی وی تا ممانعت آلمان از پخش این شبکه بر روی ماهواره سس آسترا و حملات به دفاتر پرس تی وی، مرگ مشکوک سرنا شیم خبرنگار پرس تی وی در ترکیه، شهادت مایا ناصر و حبیب الله حسین زاده خبرنگار و تصویربردار این شبکه و … تاثیری در حرکت قدرتمند و شتاب روزافزون این شبکه مبتکر، روزآمد، قدرتمند و اثرگذار ایرانی در رقابت با رسانه های جریان سلطه نداشته است.
پرس تی وی اکنون در آغاز یک دهه پرتلاش و پرتلاطم دیگر از فعالیت خود که بازتاب دیپلماسی رسانه ای ایران عزیز اسلامی را در سطح جهان و بیرون مرزهای ج.ا.ا. به نمایش می گذارد، نیازمند توجه جدی تر دستگاه های دست اندرکار است و شایسته نیست مشکلات چند سال گذشته و جاری صدا و سیما کوچک ترین خللی در حرکت فزاینده این رسانه موثر ایجاد کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 + 28 =