چاپ هشتم کتاب «نور و نورپردازی در عکاسی» منتشر شد

چاپ هشتم کتاب «نور و نورپردازی در عکاسی» تألیف آندرئاس فینینگر با ترجمه سید امیر ایافت از سوی انتشارات سروش منتشر وارد بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات سروش؛ آندرئاس فینینگر نویسنده کتاب حاضر تجربه عملی خود را در مقام عکاس هنرمند با زبانی ساده و در قالبی آموزشی در اختیار علاقمندان قرار داده است و هدفش در تالیف این کتاب، اثری آموزشی بر بنیان تجربیات و پژوهش های حرفه ای و هنری خود در حوزه عکاسی بوده است.

“نور و نورپردازی در عکاسی” قرار است با تعریف ماهیت نور و منابع نوری، راهی برای رسیدن به عکس های زیباتر باشد. این کتاب در واقع این نکته را اثبات می کند که نورپردازی در ثبت عکس هایی با کیفیت بهتر، نقشی اساسی دارد و مولف معتقد است که عکاسان نباید در شرایط نوری بد مانند نور بسیار کم، یا نور بسیار زیاد خود را به عکاسی ملزم کنند، بلکه نیاز است تا منتظر فراهم شدن شرایط نوری مناسب باشند. بنابراین مخاطب این اثر درمی یابد که نور، هویت و شخصیت خاص نورپردازی و اصلی ترین منبع جلب کننده توجه به شمار می رود. وقتی عکاس، طبیعت نور و نورپردازی را درک کند، در هر کجا، هر زمان و هر موقعیتی می تواند برنامه های نوری خود را ترتیب دهد و در عکاسی سیاه و سفید و رنگی موفق باشد.

این اثر با تعریف ماهیت نور و منابع نوری، راهی برای رسیدن به عکس های زیباتر است. اشیاء ترسناک، چهره هایی که ترسان به نظر می رسند، چهره های افسرده، یا شاداب، این ها حالت هایی است که بر اساس تابش نور از جهات مختلف ایجاد می شوند. در این زمینه نیز مطالبی در کتاب ارائه شده که تابش نور از جهت های جلو، پهلو ، پشت، بالا، پایین، نور چند جهتی را مورد بررسی قرار می دهد و تعاریفی از هر یک از این جهت های نوردهی را ارائه می هد.

کتاب حاضر همچنین مواردی کاربردی مانند چگونگی انتخاب وسایل نوردهی و اصولی درباره نورپردازی را بیان می کند. در فصل پایانی کتاب هم تکالیفی به مخاطبان ارائه شده تا آن ها نورپردازی را به صورت عملی تجربه کنند . نور چیست و برای عکاسی چه معنایی دارد؟، عملکردهای نور، کیفیت های نور، شکلهای نور، منابع نور و به کارگیری نور، بخش های مختلف این کتاب را تشکیل می دهند.

این اثر با خاستگاه تجربی و جنبه های آموزشی و کاربردی در کنار نظریه های علمی و نظری مرجعی مناسب برای عکاسان و هنرآموزان هنر عکاسی است.

چاپ هشتم کتاب نور و نورپردازی در عکاسی در ۳۵۰ صفحه مصور، توسط انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان به هنر عکاسی قرار گرفته است.

(بازدید: 22)

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *