کارگردان برنده نخل طلا حاشیه ساز شد

نمایش گسترده آخرین ساخته «کن لوچ» در اسرائیل با اعتراض‌های فراوانی رو به رو شده است.
به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «کن لوچ» کارگردان نامدار انگلیسی که یکی از مخافان سیاست‌های رژیم صهیونیستی و از پیشنهاددهندگان بایکوت فرهنگی اسرائیل بوده است حالا با نمایش گسترده فیلمش در سرزمین‌های اشغالی به دور زدن تحریم علیه اسرائیل متهم شده است.
این کارگردان ۸۱ ساله همواره تمامی هنرمندانی را که در اسرائیل برنامه اجرا می‌کنند را به حمایت از این رژیم جعلی محکوم می‌کند و خواستار بایکوت فرهنگی آنهاست اما معترضان به وی معتقدند که او با نمایش فیلم برنده نخل طلای «من، دنیل بلیک» در سینماهای اسرائیل هیچ مخالفتی نکرده است.
«ربکا اوبراین» تهیه‌کننده قدیمی فیلم‌های «لوچ» معتقد است که کمپانی «Wild Bunch»، توزیع‌کننده بین‌المللی این فیلم قرارد دارد اکران فیلم «من، دنیل بلیک» در اسرائیل را تصادفی و بدون آگاهی کارگردان منعقدکرده است.
ما پیش از این از کمپانی توزیع‌کننده درخواست کرده بودیم که فیلم را به اسرائیل نفروشد اما متاسفانه یکی از مسئولان رده پائین‌تر این کمپانی در جریان جشنواره کن فیلم را به آنها فروخته است و درخواست ما را فراموش کرده است.
این اولین باری نیست که این کمپانی چنین کاری می‌کند و پیش از این نیز فیلم‌های «سهم فرشتگان» و «جیمی‌ هال» را اسرائیل اکران کرده بود اما مسئولیت این شتباهات با خود کمپانی «Wild Bunch» است.
از سوی دیگر «گای شانی» توزیع‌کننده فیلم‌های «لوچ» در اسرائیل، ادعای واگذاری اتفاقی حق اکران فیلم «من، دنیل بلیک» در اسرائیل را احمقانه خوانده و گفته سال‌هاست «کن لوچ» و تهیه‌کننده‌اش را می‌شناسد و هر سال به آنها پول می‌دهد و تاکنون هیچ مخالفتی از آنها نشنیده است. به نظر می‌رسد «لوچ» خود را از جریان بایکوت فرهنگی اسرائیل مستثناء کرده است!
اما «ویسنسنت ماراوال» رئیس کمپانی «Willd Bunch» با انتشار پیامی در توئیتر از «کن لوچ» دفاع کرد و نوشت ما توزیع‌کننده بین‌المللی فیلم «من، دنیل بلیک» هستیم و او از ما خواسته بود فیلم را به اسرائیل نفروشیم اما ما بر خلاف میل او عمل کردیم.
«کن لوچ» در سال ۲۰۰۶ با فیلم تحسین شده‌ی «بادی که به مرغزار می‌وزد» و در سال ۲۰۱۶ برای دومین‌بار با فیلم «من، دنیل بلیک» موفق به کسب جایزه نخل طلای بهترین فیلم شد تا نام خود را در میان چند کارگردان معدود سینمای جهان با دو نخل طلا ثبت کند

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 15 =