گلدن گلوب ۲۰۱۷؛ برندگان وبازندگان یک سال سینما و تلویزیون

مراسم هفتادو چهارمین دوره گلدن گلوب که بامداد دوشنبه به وقت ایران برگزار شد، در حالی به کار خود خاتمه داد که امسال به مجری گری جیمی فالون و انتخاب برندگان از طیفی متنوع، کمتر از هر سال نقد و نظری منفی را برانگیخت و در عین حال مجادلات سیاسی پایان ناپذیری را رقم زد.

مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب که از سوی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اهدا می شود، در حالی برندگان خود را معرفی کرد که امسال اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» به عنوان نماینده ایران در آن حضور داشت. هر چند این فیلم در نهایت جایزه را به فیلم «او» ساخته پل ورهوفن کارگردان هلندی واگذار کرد، اما حضور ایران در میان ۵ فیلم برتر سال افتخاری محسوب می‌شود.

یک اجرای متفاوت و یک افتتاحیه خلاقانه

جیمی فالون با توجه به موفقیت فیلم «لالالند» وبا الهام از آن یک فیلم افتتاحیه برای مراسم گلدن گلوب درست کرد که با حضور شماری از ستاره‌های نامزد گلدن گلوب ساخته شد و یک اجرای متفاوت را رقم زد.

فیلمی که رکورد شکن شد

برنده بزرگ جوایز هفتادو چهارمین مراسم گلدن گلوب بی‌شک فیلم «لالالند» بود که با نامزدی در هفت بخش، همه این هفت جایزه را از آن خود کرد. این فیلم گرچه در بخش کمدی یا موزیکال نامزد شده بود، ضمن بردن جایزه بهترین فیلم موزیکال، هم جایزه بهترین کارگردانی و هم بهترین فیلمنامه‌نویسی را از آن خود کرد که افتخار بزرگی برای یک فیلم محسوب می‌شود. به ویژه آن که کارگردان جوان آن دمین شازل، موفق شد تا فیلمی بسازد که هم تجلیل از سینما و هم از شهر لس‌آنجلس محسوب می‌شود.

این فیلم در عین حال نام خود را به عنوان نخستین فیلم در تاریخ سینما ثبت کرد که توانسته است هفت جایزه گلدن گلوب را از آن خود کند.  دو بازیگر اصلی فیلم رایان گاسلینگ و اما استون هر یک در بخش بهترین بازیگر زن و مرد موفق به کسب جایزه شدند و جایزه بهترین موسیقی اورجینال و بهترین ترانه اورجینال برای «سیتی آف استارز» (شهر ستاره‌ها) به این فیلم اهدا شد.

«لالالند» که با نقدهای مثبت از سوی منتقدان روبه روشد تاکنون ۹۶ میلیون دلار در سراسر جهان فروش کرده و از سوی موسسه فیلم آمریکا به عنوان یکی از ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۶ شناخته شده است. این فیلم موفق شده است تا جایزه منتخب منتقدان برای بهترین فیلم سال نیز بشود و ضمن نامزد شدن برای جوایز متعدد، شماری از مهمترین آنها را نیز تصاحب کرده است.

کارگردانی جوان که ریشه در موسیقی دارد

دمین شازل به عنوان یک درامر از توانایی کاملی برای شناختن فیلم‌های موزیکال برخوردار است. او فیلمنامه «لالالند» را سال ۲۰۱۰ نوشت و این زمانی بود که او احساس می‌کرد نمی‌تواند راهی به دنیای سینما پیدا کند. خودش می‌گوید ایده نوشتن این فیلمنامه از آنجا شروع شد که به موسیقی‌های قدیمی علاقه داشت ولی در دنیای واقعی ردپایی از آنها را به سختی می‌دید. ودر همین حال همواره به آدم‌هایی فکر می‌کرد که به عشق سینما راهی لس‌انجلس می‌شوند تا رویاهایشان را پیدا کنند ودر این کار ممکن است هرگز به موفقیتی نرسند. اواین رویا را در ذهنش زمانی که دانشجوی هاروارد بود پرورد وبا هم‌کلاسی‌اش جاستین هورویتس این فکر را در میان گذاشت. این دو موضوع تز خودشان را بر مبنای همین شکل دادند وبا ساخت فیلمی کم بودجه و موزیکال درباره موسیقی جاز در بوستون، به نوعی به فیلم «مردی با یک دوربین سینما» محصول ۱۹۲۹ که ادای دینی به یک متروپولیتن دیگر یعنی نیویورک بود، جلورفتند.

با این حال وقتی شازل امکان ساخت یک فیلم را به دست آورد فیلم «ضربه شلاق» را ساخت که دو سال پیش با اقبال زیادی روبه رو شد وجوایز متعدد واز جمله جایزه اسکار را برای جی.کی. سیمونز دریافت کرد. او در این فیلم نیز رابطه بین یک دانشجوی جاز واستادی سخت‌گیر را نشان می داد. این فیلم توانست فیلم افتتاحیه جشنواره ساندنس ۲۰۱۴ شود.

جاستین هورویتس همان هم‌کلاسی دانشگاه هاروارد که به عنوان آهنگساز فیلم «لالالند» با شازل همکاری کرد تاکنون جوایز متعددی برای این کار دریافت کرده که جایزه گلدن گلوب ۲۰۱۷ برای بهترین موسیقی از جمله آنهاست.

دمین شازل نیز با دریافت جایزه بهترین کارگردان بر رقبای جدی خود تام فورد برای «جانوران شبانه» ، مل گیبسون برای «ستیغ اره‌ای»، بری جنکینز برای «مهتاب» و کنت لونرگان برای «منچستر کنار دریا» پیروزآمد.

در حالی که «لالالند» موفق شد تا در بخش بهترین فیلم کمدی یا موزیکال رقبای خود «زنان قرن بیستم»، «ددپول»، «فلورانس فاستر جنکینز» و «سینگ استریت» را پشت سر بگذارد جایزه بهترین بازیگر مرد موزیکال یا کمدی به رایان گاسلینگ رسید تا او نیز کالین فارل برای «خرچنگ»، هیوگرانت برای «فلورانس فاستر جنکینز»، جونا هیل برای «سگ‌های جنگ» و رایان رینولدز برای «دد پول» را ناکام بگذارد.

اما استون بازیگر «لالالند» نیز با کسب جایزه بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی موفق شد تا بر رقبایش آنت بنینگ برای «زنان قرن بیستم»، لیلی کالینز برای «قوانین صدق نمی‌کنند»، هیلی استاینفیلد برای «مرز هفده» و مریل استریپ برای «فلورانس فاستر جنکینز» پیروز شود.

در بخش درام «مهتاب» یک جایزه برد

«مهتاب» فیلم تحسین شده‌ای که از جوایز متعددی موفق بیرون آمده در حالی که با ۶ نامزدی دومین فیلم امیددار گلدن گلوب بود، تا اعلام نام آخرین برنده هیچ جایزه‌ای نبرد، اما سرانجام به عنوان برنده بهترین فیلم درام، یک جایزه مهم را دریافت کرد.  سال ۲۰۱۴ نیز فیلم «دوازه سال بردگی» که در نهایت جایزه اسکار بهترین فیلم را از آن خود کرد، شرایطی مشابه با فیلم «مهتاب» را در جوایز گلدن گلوب تجربه کرد بود. البته «مهتاب» با رقبای سرسختی هم رو به روبود و احتمال موفقیت «ستیغ ار‌ه‌ای» ساخته مل گیبسون، «اگر سنگ ببارد»، «شیر» و «منچستر کنار دریا» نیز برای دریافت این جایزه کم نبود

در بخش درام کیسی افلک برای «منچستر کنار دریا» موفق به دریافت جایزه شد و هنگام دریافت جایزه‌اش از مت دیمون تشکر کرد که از تهیه کنندگان فیلم بود. جوئل ادگرتون برای «دوست داشتن»، اندرو گارفیلد برای «ستیغ اره‌ای»، ویگو مورتنسن برای «کاپیتان شگفت انگیز» و دنزل واشنگتن برای «حصارها» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

در اواخر برنامه و در نهایت شگفتی نام ایزابل هوپر بازیگر فرانسوی برای بازی در فیلم «او» به عنوان بازیگر زن درام برای دریافت جایزه اعلام شد. این بازیگر سرشناس و ۶۳ ساله که با شوق بسیار جایزه‌اش را دریافت کرد آنقدر ذوق زده شده بود که به قول خودش کلمات را گم می کرد. او از کارگردان فیلم بسیار تشکر کرد وگفت تنوع یعنی همین: بازیگری فرانسوی در فیلمی از یک کارگردان هلندی، از آمریکا جایزه می‌گیرد. این حرف او تاییدی بر اعتراض مریل استریپ به دونالد ترامپ برای بی‌احترامی به ملیت‌های دیگر بود.

هوپر رقبایی چون ایمی آدامز برای «ورود»، جسیکا چستین برای «میس اسلونه»، روت نگا برای «دوست داشتن» و ناتالی پورتمن برای «جکی» را پشت سر گذاشت.

دیگر برندگان گلدن گلوب

جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل به ایرون تیلور جانسن برای «جانوران شبانه» رسید و اوموفق شد نامزدی جدی یعنی ماهرشالا علی برای «مهتاب» را پشت سر بگذارد. البته  جف بریجز برای «اگر سنگ هم ببارد» رقیبی مهم محسوب می شد.  سایمون هلبرگ برای «فلورنس فاستر جنکینز» و دیو پاتل برای «شیر» دیگر رقبای این بخش بودند.

جایزه بهترین بازیگر زن مکمل نیز به وایولا دیویس برای «حصارها» رسید که با دریافت این جایزه در پنجمین باری که نامزد گلدن گلوب می‌شد توانست تا از نائومی هریس برای «مهتاب»، نیکول کیدمن برای «شیر»، اوکتاویا اسپنسر برای «چهره‌های پنهان» و میشل ویلیامز برای «منچستر کنار دریا» پیشی بگیرد.

بهترین فیلم انیمیشن بلند

در این بخش «زوتوپیا» از کمپانی دیزنی موفق شد تا رقبای خود «کوبو و دو رشته»، «موآنا»، «زندگی من به عنوان یک کدو سبز» و «ترانه بخوان» را پشت سر بگذارد. این انیمیشن سال موفقی را پشت سر گذاشت و این برد برایش غیرمنتظره نبود.

بهترین فیلم خارجی‌‌زبان

گلدن گلوبی‌ها فیلم فرانسوی «او» را به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان انتخاب کردند. او ساخته پل ورهوفن کارگردان آلمانی موفق شد تا نه تنها «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی را پشت سر بگذارد بلکه رقیب جدی دیگر خود یعنی «تونی اردمان» ساخته مارین آده را نیز در این رقابت ناکام گذاشت. «الهه‌ها» از فرانسه و «نرودا» از شیلی دیگر رقبای این بخش بودند.

برندگان بخش تلویزیونی

در بخش بهترین سریال تلویزیونی درام «تاج» موفق شد تا جایزه را از آن خود کند و «بازی تاج و تخت»، «چیزهای عجیب»، «این ما هستیم» و «وست ورلد»  را پشت سر بگذارد. شگفتی ابن بخش در نادیده گرفته شدن همه محصولات شبکه تلویزیونی «HBO» بود که در مجموع در ۱۴ شاخه از جوایز تلویزیونی گلدن گلوب نامزد کسب جایزه بودند.

در این بخش جایزه بهترین بازیگر مرد سریال درام به بیلی باب تورنتون برای «جالوت» رسید و رامی مالک باری «آقای روبات»، باب اودنکرک برای «بهتر است سال را صدا کنی» ، متیو ریس برای «آمریکایی‌ها» ولیو شرایبر برای «ری داناوان» دست خالی از مراسم بیرون رفتند.

جایزه بهترین بازیگر زن سریال درام نیز به کلر فوی برای «تاج» رسید تا کاتریانا بالفه برای «خارجی»، کری راسل برای «آمریکایی‌ها»، وینونا رایدر برای «چیزهای عجیب»،  ایوان ریچل وود برای «وست‌ورلد» ناکام بمانند.

در بخش بهترین سریال موزیکال یا کمدی نیز «آتلانتا» انتخاب شد تا «Black-ish»، «موزارت در جنگل» «شفاف»، «ویپ» جا بمانند.

به عنوان بهترین بازیگر مرد سریال موزیکال یا کمدی دونالد گلاور برای «آتلانتا» انتخاب شد و آنتونی اندرسن برای «Black-ish»، گائل گارسیا برنال برای«موزارت در جنگل»، نیک نولتی برای «گریوز» و جفری تامبور برای «شفاف» جایزه ای کسب نکردند.

جایزه بهترین بازیگر زن سریال موزیکال یا کمدی نیز نصیب  تری الیس راس برای «Black-ish» شد تا دیگر نامزدهای این بخش یعنی ریچل بلوم برای «دوست سابق دیوانه»، جولیا لوئیس-دریفوس برای «ویپ»، سارا جسیکا پارکر برای «طلاق»، عیسی ری برای «ناامن» و جینا رودریگز برای «جین دوشیزه» دست خالی از مراسم بیرون بروند.

در بخش بهترین بازیگر مرد سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی نیز جایزه به تام هیدلستون برای «مدیر شب» رسید و ریز احمد برای «آن شب»، برایان کرانستون برای «همه راه»، جان تورتورو برای «آن شب»،  کورتنی بی. ونس برای «مردم علیه ا. جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریکایی» ماکام مراسم بودند.

به عنوان بهترین بازیگر زن سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی نیز سارا پالسن برای «مردم علیه ا. جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریکایی» انتخاب شد تا دیگر نامزدها یعنی فلیسیتی هافمن برای «جنایت آمریکایی»، رایلی کیو برای «تجربه دوست»،  شارلوت رامپلینگ برای «جاسوس لندن» و کری واشنگتن برای «تایید» بدون جایزه بمانند.

در بخش بهترین سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی نیز جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل به هیو لوری برای «مدیر شب» تعلق گرفت و اولیویا کلمن برای «مدیر شب» جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را از آن خود کرد و سریال کوتاه «مردم علیه ا. جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریکایی» نیز عنوان بهترین محصول این بخش را از آن خود کرد.

 

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 11 =