یوزپلنگ طلایی لوکارنو برای یک مستند چینی

یوزپلنگ طلایی هفتادمین جشنواره لوکارنو به مستند «خانم فانگ» به کارگردانی فانگ بینگ رسید.

سایت هنروتجربه نوشت: هیات داوران بخش رقابتی هفتادمین جشنواره فیلم لوکارنو به ریاست اولیور آسایاس، جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم این جشنواره را به مستند «خانم فانگ» به کارگردانی وانگ بینگ از چین اهدا کرد که به داستان آخرین روزهای زندگی یک بیمار ۶۷ ساله آلزایمری در جنوب چین می‌پردازد.این اولین بار است که یک مستند جایزه اصلی این جشنواره را دریافت می‌کند. سینمای چین پیش از این شش بار موفق به کسب جایزه اول جشنواره لوکارنو شده‌بود.

در سایر بخش‌ها جایزه ویژه هیات داوران به فیلم برزیلی «رفتار خوب» به کارگردانی جولیانا روجاس و مارکو دوترا تعلق گرفت. جایزه یوزپلنگ بهترین کارگردانی جشنواره به اف جی اوسانگ برای فیلم «۹ انگشتی» رسید. در بخش بازیگری هم ایزابل هوپر بازیگر فرانسوی جایزه بهترین بازیگری را برای بازی در فیلم «خانم هاید» دریافت کرد.جایزه بهترین بازیگر مرد را هم الیون کراست برای فیلم ایسلندی «برادران زمستان» به کارگردانی هلینور پالماسون به دست آورد. فیلم «خوش‌شانس» به کارگردانی جان کرول لینچ جایزه بهترین فیلم معنوی جشنواره را کسب کرد.جایزه یوزپلنگ فردا برای بهترین فیلم کوتاه جشنواره نیز به «آنتونیا کاتارینا»به کارگردانی کریستینا هانس از کشور پرتغال رسید.

فدراسیون بین‌المللی منتقدین (فیپرشی) نیز جایزه خود را در جشنواره لوکارنو به فیلم «چشمان سنجاقک» اولین ساخته بلند ژو بینگ از چین اهدا کرد.

هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو از تاریخ دوم تا دوازدهم اوت (۱۱تا ۲۱مرداد) در شهر لوکارنوی سوئیس برگزار شد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 25 =