یک‌ میلیارد تومان خسارت آثار باستانی شهرستان‌های مرزی کرمانشاه در زلزله

رضایی گفت: میزان مبلغ خسارت‌های وارد آمده به شهرستان‌های مرزی کرمانشاه در حدود یک میلیارد تومان است؛ اما هنوز میزان خسارت شهر کرمانشاه‌ محاسبه نشده که متعاقباً اعلام خواهیم کرد.

اکبر رضایی (معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه) به ایلنا گفت: با ستاد بحران هماهنگی‌های لازم انجام شده است. فرمانداران استان، نیروی انتظامی، باستان‌شناسان، مرمت‌گران، مستندنگاران و آسیب‌شناسان در محل‌های آسیب‌دیده مستقرند و مشغول تهیه میزان خسارت‌های وارد آمده هستند.

رضایی گفت: بیشترین آسیب‌ در شهرستان دالاهو در تپه بان‌زرده رخ داده است که بیش از ۶۰ درصد آسیب‌‌دیدگی داشته است. در شهرستان قصرشیرین نمای شرقی دیواره کاروانسرای شاه عباسی به طول ۲۱ متر و ارتفاع ۸ متر فروریخته است. در سر پل ذهاب نیز بخشی از دیواره آثار مربوط به قلعه‌ داوران ریزش کرده است.

وی ادامه داد: در آنوبانینی تعدادی سنگ در عرصه بنا فرو ریخته که از کوه جدا شده است. طاق گرا آسیب ندیده ولی دیواره جلوی مسیر دسترسی به آن، به طول ۲۰ متر تخریب شده و سنگ‌هایی هم از کوه جدا شده که بر عرصه بنا افتاده است، که باید جابجا شود. در گیلانغرب نیز بخش‌هایی از تپه تاریخی معروف به ارگِ گیلانغرب هم ریزش کرده است.

وی در پایان گفت: در سطح شهر کرمانشاه نیز به بناهای تاریخی آسیب‌هایی وارد شده است که متعاقباً میزان خسارت‌های دقیق آن اعلام خواهد شد. میزان مبلغ خسارت‌های وارد آمده به شهرستان‌های مرزی در حدود یک میلیارد تومان است؛ اما هنوز میزان خسارت شهر کرمانشاه‌ محاسبه نشده که متعاقباً اعلام خواهیم کرد.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *