آخرین اجراهای سال ۹۴ تماشاخانه‌ی ایران‌شهر

علی شمس، یاسر خاسب، مرتضی میر منتظمی و نصیر ملکی جو آخرین کارگردانی هستند که در تماشاخانه‌ی ایران‌شهر در سال ۹۴ آثارشان را به روی صحنه می‌برند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه‌ی ایران‌شهر، نمایش «کرگدن» به کارگردانی نصیر ملکی جو و «مالی سویینی» به کارگردانی مرتضی میر منتظمی در این تماشاخانه‌ی به روی صحنه خواهند رفت، این دو نمایش آخرین نمایش‌های روی صحنه سالن استاد ناظر زاده کرمانی در سال ۹۴ خواهند بود که به ترتیب از ۲۵ و ۲۷ بهمن‌ماه شروع خواهند شد. پیش تر نیز دو نمایش رقص مرگ بی لالا به کارگردانی یاسر خاسب و داستان های میان رودان به کارگردانی علی شمس نیز به عنوان آخرین نمایش های سالن استاد سمندریان تماشاخانه ی ایران شهر از ۱۳ بهمن به ترتیب در ساعات ۱۸ و ۱۹:۳۰ به روی صحنه رفته اند.

 نصیر ملکی جو کارگردان جوان نمایش کرگدن در خصوص این اجرا گفت: «کرگدن» اقتباسی از نمایشنامه اوژن یونسکو است و به سیاق کارهای پیشینم، تئاتری تجربی است. تلاش کرده‌ام مفاهیم را وارونه و گاهی با شکستن روایت ارائه دهم و روایتی مطابق با جهان امروز را از دل متن به تماشاگر نشان دهم، اما در این اثر برخلاف کارهای قبلی که اغلب بی دیالوگ بودند، دیالوگ‌هایی وجود دارد.

وی هم‌چنین در خصوص شیوه اجرایی کارهای خود گفت: در نمایش‌هایی که اجرا کرده‌ام گرایش به سمت کارهای آوانگارد در جهان تصویر داشته‌ام. درنهایت یک‌جور ایده همیشگی دارم و آن تمایل به استفاده از کاریکاتورهای بلوک شرق و تئاتر اروپاست.

مهدی بجستانی، سینا رازانی، اشراق اشتریان، مهناز افتاده‌نیا، سولماز امین‌مقدم، معصومه ایرانشاهی، پارسا بهشتی، راد پورجبار، سارا پورسرخ، تینا تیماج‌چی، علی خسروجردی، ثمین راد نیکنام، بهار رضی‌زاده، سروش شاکر، معین ضرابی، دیانا فتحی، پگاه کاظمی، آوا گنجی، درسا مؤیدی، نفیسه ملکی‌جو، سعیده ولی‌پور، پرهام یداللهی بازیگران نمایش کرگدن هستند.

همچنین نمایش «مالی سویینی» به کارگردانی مرتضی میر منتظمی با بازی صابر ابر، الهام کردا و عباس جمالی نیز قرار است از ۲۷ بهمن ساعت ۲۰:۳۰ در سالن استاد ناظر زاده کرمانی به روی صحنه برود، مرتضی میر منتظمی کارگردان نمایش مالی سویینی نیز در خصوص نمایش گفت: «مالی سوئینی» نمایشنامه‌ای ایرلندی نوشته برایان فری‌یِل با ترجمه حمید احیا است و روایتگر زندگی زنی نابیناست که به اصرار همسرش چشم‌هایش را عمل می‌کند و پس از وارد شدن به دنیای بینایان، ماجراهایی در آنجا برایش رخ می‌دهد.

میر منتظمی با اشاره به تفاوت فضای این نمایش باکارهای گذشته‌اش اضافه کرد: متن کارهای پیشین من اغلب از طرحی یک‌خطی شروع می‌شد و با حضور نویسنده در تمرینات، متن به‌صورت کارگاهی و هم‌زمان با اجرا کامل می‌شد؛ ولی این نمایش ازلحاظ داستانی و فضایی که دارد، نسبت به دیگر کارهای من بسیار متفاوت است و مشق جدیدی برای ما و گروه ماست.

این کارگردان همچنین ادامه داد: نمایش «مالی سوئینی» قرار بود سال آینده به صحنه برود و ما امسال نمایش «سگ لرز» که عباس جمالی آن را نوشته است را اجرا کنیم ولی «سگ لرز» به چند دلیل به اجرای امسال نرسید و چون نمایشی است که نیاز به تمرینات زیاد و به خصوصی دارد، ما احتمالاً آن را در نیمه‌ی دوم سال آینده به صحنه ببریم.

نمایش «مالی سوئینی» به کارگردانی مرتضی میر منتظمی تا پایان اسفندماه ساعت ۲۰:۳۰ در سالن ناظر زاده کرمانی تماشاخانه‌ی ایرانشهر به صحنه می‌رود

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *