«2 اسلحه»؛ بالاتر و پايين‌تر از حد انتظار!

آمار فروش فیلم‌ها در اکران سینماهای آمریکای شمالی اعلام شد

و در چنین هفته‌ای فیلم جدید «2 اسلحه» در صدر جدول پرفروش‌ها قرار گرفت ولی به ۳۰ میلیون دلار نرسید و قسمت دوم انیمیشن the smurfs هم کمتر از قسمت اول آن و پایین‌تر از حد انتظار فروخت. ۱۲ فیلم صدر جدول مجموعاً ۳/۱۲۶ میلیون دلار فروختند که ۱۱ درصد از میزان فروش فیلم‌های برتر در همین موقع از سال پیش بیشتر است و با این وجود این هفته از آرام‌ترین هفته‌ها در هنر سینما طی تابستان امسال بود. فیلم «2 اسلحه» که در قدری بیشتر از ۳ هزار سالن در آمریکا و کانادا بر اکران است، کارش را در این دو کشور با ۴/۲۷ میلیون دلار فروش شروع کرد و این قدری بیشتر از فروش ۳/۲۴ میلیون دلار فیلم Contraband طی همین روزها از سال قبل است. وجه مشترک دو فیلم استفاده هر دو از بالتازار کورماکور در مقام کارگردان و مارک والبرگ به عنوان بازیگر است، اما در زمینه بازیگران کفه ترازو به سود «دو اسلحه» سنگین‌تر است زیرا در این فیلم دنزل واشینگتن هم بازی دارد که از قابل تکیه‌ترین بازیگران هالیوود است. حضور وی باعث شده بود امید به فروشی بالای ۳۰ و حتی ۳۵ میلیون دلار در هفته نخست برای فیلم پیش‌بینی شود ولی «2Guns» به «خانه امن» و «کتاب الی» سایر کارهای مطرح سال‌های اخیر واشینگتن نرسید که در بدو اکران‌شان به ترتیب ۲/۴۰ و ۸/۳۲ میلیون دلار فروختند. در عین حال در میان فیلم‌های دنزل واشینگتن، «دو اسلحه» پنجمین شروع فروش خوب را داشته است و از «توقف ناپذیر» (7/22 میلیون دلار) و  «تسخیر پلهام۱و۲و۳» (4/23 میلیون دلار) نیز فراتر می‌رود. شاید هم نقطه ضعف «2 اسلحه»، نقطه قوت ظاهری آن هم بوده باشد زیرا قرار دادن دو ستاره پولساز (والبرگ و واشینگتن) روبروی یکدیگر بدون داشتن یک خط داستانی قوی ضمانتی بر فروش یک فیلم نیست و «2 اسلحه» این نقصان را دارد و داستانش پیچیده و ایجاد کننده جذابیت نیست. تماشاگران این فیلم بیشتر از سنین بالا بودند تا سنین پایین و ۷۷ درصد آنها ۲۵ سال به بالا بودند و لاتن (hispanic) بودن ۱۴ درصد آنها نشان از این داشت که اقلیت‌های قومی و اجتماعی نیز به آن گرایش داشته‌اند. البته رسیدن فیلم به رقم ۱۰۰ میلیون دلار فروش در پایان اکران آن در آمریکای شمالی قدری دور از انتظار نشان می‌دهد.

«وولوراین» بر اساس داستان‌های کمیک استریپی «مردان ایکس» بعد از صدرنشینی در جدول فروش هفته گذشته، این هفته به رده دوم تنزل کرد و در این راه ۷/۲۱ میلیون دلار فروخت. تنزل فروش ۵۹ درصدی این فیلم همسو با نزول فروش «کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌گیر» بود که در همین زمان ها از سال ۲۰۱۱ اکران شده بود ولی با میزان تنزل «خاستگاه‌های مردان ایکس:وولوراین» که به ۶۹ درصد رسید، برابری نکرد. «وولوراین» تا بحال ۹۵ میل ون دلار فروش داشته و به ۱۴۰ میلیون دلار نیز در این منطقه از جهان چشم دارد.

فیلم کارتونی «The smurfs2» که در شروع مطلب از آن یاد کردیم، این هفته کارش را با اکتفا به فروشی ۲/۱۸ میلیون دلاری در بیش از ۳۸۰۰ سالن شروع کرد و اگر فروش روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته را نیز به آمار آن اضافه کنیم، به رقم ۸/۲۷ میلیون دلار در ۵ روز اول اکران آن می‌رسیم. این به وضوح کمتر از فروش ۶/۳۵ میلیون دلاری قسمت اول این فیلم در سه روز نخست اکران آن در روزهایی مشابه از سال ۲۰۱۱ است و آن را باید بدترین شروع برای یک فیلم مبتنی بر خانواده و اثری اجتماعی در تابستان امسال بعد از «توربو» دانست که مثل قسمت دوم the smurfs یک فیلم انیمیشن است و کارش را با ۳۱ میلیون دلار فروش در ۵ روز نخست اکرانش شروع کرد. قسمت اول smurfs محسناتی داشت که قسمت دوم از آن بی بهره مانده است. در آن سال (۲۰۱۱) فیلم‌های خانوادگی ـ اجتماعی جولان نمی‌دادند و با این که قسمت دوم فیلم‌های «ماشین‌ها» و «پاندای کنگ‌فو کار» در صدر جداول فروش قرار گرفتند اما هیچیک به رقم ۲۰۰ میلیون دلار فروش نرسیدند.

تابستان در حال اتمام امسال، خصلتی کاملاً متضاد با این داشته است. امسال فیلم‌های کارتونی و خانوادگی متعددی اکران شده و اغلب هم فروش قابل توجهی داشته‌اند و فروش مجموع قسمت دوم «من نفرت‌انگیز» و «دانشگاه هیولاها» می‌رود که ۶۰۰ میلیون دلار را هم رد کند. با این اوصاف «the smurfs2» و نتایج اقتصادی آن جدیدترین قربانیان و تازه‌ترین محصولات خستگی مردم از آثار خانوادگی و کارتونی به حساب می‌آیند زیرا هنردوستان امسال از این آثار بیش از حد دیده اند. این را هم از یاد نبریم که بزرگسالان قسمت اول این فیلم را نیز نپسندیده بودند و بدیهی است که به این فیلم جدید نیز پشت کرده باشند. البته ۸۰ درصد بینندگان این فیلم اعضای خانواده‌ها و ۶۳ درصد آنان زن بودند و آن چه کار این فیلم را برای عبور از مرز ۱۰۰ میلیون دلار در پایان اکران آن در آمریکای شمالی دشوارتر می‌سازد عرضه شدن فیلم «هواپیماها» از پنجشنبه این هفته است و این فیلم که یک اثر خانوادگی ـ اجتماعی جدید است، به احتمال قوی در پایان هفته پیش رو نقطه صدر جدول پرفروش‌ها را به خود اختصاص خواهد داد.

فیلم ترسناک «جادو کردن» در سومین هفته اکرانش ۳۹ درصد تنزل فروش داشت و بیشتر از ۷/۱۳ میلیون دلار نفروخت ولی همین نیز برای استقرار آن در رده چهارم جدول و رسیدنش به رقم مجموع ۶/۱۰۸ میلیون دلار فروش کفایت کرده و به نظر می‌رسد در پایان اکرانش در آمریکای شمالی حداقل ۱۳۰ میلیون دلار فروخته باشد. قسمت دوم فیلم کارتونی «Despicable Me» نیز با ۴/۱۰ میلیون دلار فروش در رده پنجم جدول قرار گرفت و بیشتر از ۳۷ درصد تنزل فروش نداشت. نزدیک شدن این فیلم به ۳۳۰ میلیون دلار فروش هم نشانه روشن دیگری از موفقیت فراوان آن در این منطقه از دنیاست. آن هم در سال و فصلی که تعداد کارتون‌های موفق، فراوان و بازی و میدان در دست این فیلم‌ها بوده است. 

 

نام فیلم هفته فروش هفتگی فروش کل
«2 اسلحه» ۱ ۲۷,۳۶۱,۰۰۰ ۲۷,۳۶۱,۰۰۰
وولوراین ۲ ۲۱,۷۲۵,۰۰۰ ۹۵,۰۳۹,۰۰۰
«the smurfs 2» ۱ ۱۸,۲۰۰,۰۰۰ ۲۷,۷۶۱,۰۰۰
جادو کردن ۳ ۱۳,۶۶۰,۰۰۰ ۱۰۸,۵۹۰,۰۰۰
«من نفرت انگیز ۲» ۵ ۱۰,۳۹۱,۰۰۰ ۳۲۶,۶۶۸,۰۰۰
«بزرگسالان ۲» ۴ ۸,۱۰۰,۰۰۰ ۱۱۶,۴۰۰,۰۰۰
توربو ۳ ۶,۴۰۰,۰۰۰ ۶۹,۴۷۹,۰۰۰
«سرخ ۲» ۳ ۵,۶۵۰,۰۰۰ ۴۵,۱۵۳,۰۰۰
جدل ۶ ۴,۷۲۵,۰۰۰ ۱۴۹,۵۵۶,۰۰۰
حفاظ پاسیفیک ۴ ۴,۵۷۰,۰۰۰ ۹۲,۹۶۱,۰۰۰

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *