آهنگساز و نوازنده پیشکسوت درگذشت

بزرگ لشگری نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش فارس، بزرگ لشگری نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی صبح امروز پس از تحمل دوره‌ای بیماری در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

بزرگ لشگری به سال ۱۳۰۲ در خانواده ای که همگی با موسیقی آشنا بودند در تهران متولد شد؛ و پس از پایان تحصیلات ابتدایی بود که به موسیقی روی آورد. وی در سن پانزده سالگی بنا به تشویق مادرش، برای فراگیری علم موسیقی، ویویلون را نزد او فرامی گیرد و چندی بعد کمانچه را در محضر استادانای چون: حسن بهاری، اصغر بهاری که دایی و پسر خاله اش بودند شروع می‌کند.

بزرگ لشگری دو سال بعد برای یادگیری نت و آموختن علمی موسیقی به کلاس ابوالحسن صبا می‌رود، سپس نزد استادان دیگری مانند:حسین یاحقی، ابراهیم منصوری، مهدی خالدی، روبیک گریگوریان می‌رود و از ایشان کسب فیض می‌کند، بزرگ لشکری پس از چندی، از معلمین دیگری مثل روح اله خالقی، و ملیک آبراهیمیان استفاده سرشاری در بالا بردن هر چه بیشتر سطح دانش و آگاهی خود در موسیقی نمود.

بزرگ لشگری در سال ۱۳۲۴ به عنوان سولیست ویویلون در روزهای جمعه در رادیو همکاری خود را با این سازمان شروع می‌کند و با شرکت در ارکسترهای: رضا محجوبی، ابوالحسن صبا، ابراهیم منصوری و مهدی خالدی از وی دعوت می‌کند که با این ارکسترهای نیز همکاری خود را شروع کند.

بزرگ لشگری در مراسمی که دوسال قبل در موزه موسیقی برپا شد سازش را به موزه اهدا کرد و طی سخنانی گفت: در موسیقی ایرانی ملودی‌های بسیاری داریم که می‌توان آن‌ها را به دنیا عرضه کرد. این ملودی‌ها از هزاران سال پیش تا کنون از سینه پدران و مادران ما به جا مانده است. آوازهایی که در موسیقی ایرانی هست در هیچ جای دنیا نظیر ندارد. بیاید این موسیقی را ارج بنهیم و قدر این موسیقی را بدانیم تا موسیقی در این مملکت باقی بماند.

بنابر این گزارش مراسم تشییع این هنرمند در تاریخ پنج‌شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت انجام می‌شود. همچنین مراسم یادبود آن مرحوم روز شنبه ۲۵ فروردین ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *