یادداشت اعتراض آمیز نادر طریقت خطاب به دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

ابراهیم خان داروغه زاده! هر سکانس فیلم من کلاس درسی برای امثال شماست

نادر طریقت، فیلمساز سینمای ایران با انتشار یادداشتی خطاب به ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، نسبت به آنچه اجحاف در حق فیلمش «اینجا هم باران می بارد» از سوی مسئولان این رویداد سینمایی خوانده، بشدت اعتراض کرد.

نادر طریقت در این مطلب که آنرا در اختیار بانی فیلم قرار داده و بنا به ملاحظاتی ناگزیر از حذف چند کلمه از آن شدیم، نوشت:

دبیر سی و هفتمین جشن […] و دورهمی فیلم فجر، ابراهیم داروغه زاده!
بدون سلام می روم سراغ اصل موضوع و داشتم فکر میکردم اوج دشمنی خودتان را تا کجا می خواهید پیش ببرید؟! اینکه فیلم من «اینجا هم باران می بارد» به تهیه کنندگی استاد شریف محمد متوسلانی در این جشن […] انتخاب نشده برایم تازگی ندارد و خوشحالم همانطور که پیش بینی می کردم شما فیلم را انتخاب نمی کنید، شد. نه اینکه من ایراد داشته باشم، من یکی از شریف ترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران را با سی سال تجربه هنری به جشن […] ارائه دادم. خدا شاهد است ، اگر به خودم بود، همانطور که یازده سال است در هیچ جشنواره ای شرکت نکرده بودم، در این یکی هم شرکت نمی کردم، ولی به احترام بعضی از عوامل که برای اولین بار در یک فیلم سینمایی هنرشان را ارائه کرده بودند، فیلم را فرستادم.
ابراهیم خان داروغه زاده! من از این جشنواره ها زیاد دیده ام، حتی با یک فیلم کوتاه هم در زمانی که جشنواره حرمت جشنواره بودن داشت ، زمان مرحوم سیف الله داد، به عنوان نوآوری در تکنیک برای یک انیمیشن زنده ام جایزه گرفتم. من در بهترین جشنواره های داخلی و خارجی بالاترین آبروها را کسب کرده ام و در آخرین جشنواره فیلم فجر سال ۸۷ با نامردی یکی از مدیران رده بالا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجودی که فیلم من بیشترین امتیاز را آورده بود، با شهادت دبیر جشنواره آن سال جناب آقای مسعود شاهی و یکی از معاونین ایشان آقای اژدری آن […] فیلم من رابه دلیل دشمنی از بخش سینمای ملی خارج کرد و فیلم یکی از فیلمسازان که خودش تهیه کننده اش بود در جشنواره گذاشت که با آبروریزی آن فیلم هم مجبور شد از جشنواره خارجش کند ، اما نامردی او باعث شد فیلم من در جشنواره دیده نشود و این آخرین باری بود که فیلمی به جشنواره ای ارائه دادم. آن [….] هم با اینکه سر نامردیهای قبلی اش از من چندین بار حلالیت گرفته بود و یکی از بزرگترین ضربه هایش به اولین فیلم سینمایی من بود و او هم مثل حضرتعالی و یکی از اعضای هیأت انتخاب این جشن […] از کسانی بودید که باعث شدید من نتوانم یازده سال فیلم سینمایی ام را بسازم .یازده سال هم اصولگرایش را دیدیم و هم اصلاح طلبش را. هر دو گروه که پا به حیطه فرهنگ گذاشتند دروغ ، باند بازی و ظلمشان باعث عدم تحقق عدالت فرهنگی بود. هیچکسی را بر اساس تواناییهایشان کمک نکردید و بیشتر برده فرهنگی می خواستید تا یک هنرمند فرهیخته . همان کسی که شروع کننده مشکلات من بود و در نیمه راه ادامه دهنده راه او بودید، حالا خودش در حال دست و پنجه نرم کردن با انواع و اقسام سرطانها است.
خلاصه آقای ابراهیم خان!
چوب خدا صدا ندارد، ولی در عین حال مانند توپ در زندگی آدم می ترکد.
من وقتی اسامی بعضی از افراد هیأت انتخاب را دیدم، مطمئن بودم اشخاصی که بعضی از آنها دشمن شماره یک فیلم سالم هستند و سوابق هنری آنها در زمان مدیریت هایشان معلوم است، مطمئنا فیلم شریف من را که به دو قشر جوانمرد (یکی جانبازان و شهیدان و دیگری هنرمندان) می پردازد انتخاب نمی کنند. […]، آدمی که تنها یک فیلم ساخته معلوم است که در این گروه اختیاری نمی تواند از خودش نشان دهد. با تمام احترامی که برای آن خانم کارگردان که فقط یک فیلم ساخته و معلوم نیست برنامه ریزان این جشنواره چگونه به خودشان اجازه دادند، این خانم را در بزرگترین جشن […] این مملکت به عنوان هیأت انتخاب معرفی کنند، شاید بنا است ایشان را جایگزین بزرگانی مثل بانوان رخشان بنی اعتماد، تهمینه میلانی، پوران درخشنده در این سینما کنند. مثل سالهای گذشته که خودتان میدانید چه کسان بی استعدادی را بولد و گنده و مثل بادکنک بادشان کردید، اما هنرمندان بزرگ و فرهیخته کجا و مترسکهای کارگردانی شما کجا !!!!!!
الحمدلله در این سالها هر کسی را هم گنده کردید ، تازه اپوزیسیون نظام شدند و شاید مقصود این بوده! همانطور که در زمانی که معاونت فرهنگی فارابی بودی و از من خواستید شخصیت اصلی زمان حال فیلمنامه ام را ضد نظام کنم تا از ترس اطلاعات از کشور فرار کند و وقتی من قبول نکردم و زیر پرچم امثال شما نرفتم، عناد و دشمنیتان با من ده ها برابر شد. به هر حال حنای شما دیگر برای من و امثال من فیلمساز مستقل رنگی ندارد. راستی یادم رفت بگویم در این هیأت کذایی دورهمیتان کسانی دیده می شوند که آرزو دارند بتوانند یک فیلم ده دقیقه ای بسازند و معلوم است که چشم ندارند امثال ما را ببینند.، از تک تک عزیزان که در این هیأت هستند و من به مرام و انسانیت آنها ایمان
دارم، پوزش می طلبم و برام سوال است که چرا در این هیأت حضور دارند .

دیگر سن و سالی ندارم که در مقابل نامردیها و گفتن حقایق ساکت بمانم. مجبور شدم که بعضی حقایق را بگویم، پیشاپیش بدل فن نخ نمای شما را می زنم که بفرمائید فیلم ضعیف بوده و در نیامده و این باعث خنده است اگر به این سمت حرکت کنید، چون هر سکانس این فیلم کلاس درسی برای امثال شماست و زمان نشان می دهد چه کاری در تاریخ ماندگار می شود.
خلاصه این مملکت قحط الرجال است. این همه هنرمند بزرگ که هرکدامشان آبروی فرهنگ یک کشور هستند، باید در خانه ها بمانند و امثال شما و آقای اربابی منتقد دشمن فیلمسازان مستقل را از این شورا به آن شورا، از این جشنواره به آن جشنواره و از این میز مدیریتی کثیف به آن میز مدیریتی منتقل میکنند. شما اکثرا کسانی را که هم پیاله و هم مجلسی و پا منبری هم هستید، با کمترین استعداد در مجالس دورهمی خود استفاده می کنید و فقط می خواهید جشن[…] بی بو و خاصیتی را با پروپاگاندای دروغین فقط به پایان برسانید و دوباره به سور چرانی خودتان برگردید و چون قحط الرجال است امثال شما از چندین جا حقوق ناروا بگیرید و زندگی برایتان ادامه پیدا کند.
جناب داروغه زاده! یک روز که در فارابی بودید به شما گفتم امثال شما نمیتوانید من را بشکنید و تا زنده ام، ایستاده در مقابل شما هستم و ایستاده میمیرم، اما زیر پرچم شما و امثال شما نمی روم و تا روز قیامت ، سر پل صراط منتظر همه شما نامردمان می ایستم.
پرچم مولای من همیشه بالاست، تا هستم، می ایستم.
فیلمساز مستقل
نادر طریقت

اشتراک گذاری در:

نظرات 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *