احتمال تغییراتی در بازگشایی سینماها در اول تیر

بازگشایی سینماها باوجود امکان اوج‌گیری بیماری و برگزاری جلساتی میان صنوف حوزه اکران و نمایش با ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌تواند دچار تغییراتی شود.
به گزارش تسنیم، با طرح بازگشایی سینماها از ابتدای تیرماه اتفاقات و مسائل این حوزه فرهنگی نیز به مرور از سر گرفته خواهد شد. در حال حاضر هیچ چیز به اندازه قوانین و احتمالات تازه در زمان بازگشایی سینماها اهمیت ندارد.
از سوی دیگر در مدت زمان تعطیلی سینماها تنها سالن‌های سینما و تهیه‌کنندگان نبودند که در ضرر و زیان قرار گرفتند بلکه دفاتر پخش به عنوان حلقه وصل و میانه چرخه تولید و اکران نیز از شرایط مشابهی برخوردار بودند.
یکی از مدیران پخش سینمایی در گفت‌وگویی کوتاه اشاره کرد که بیشتر توجهات به بخش تهیه‌کننده‌ها و سینماداران بوده است و حتی ما در پرداخت هزینه‌های کارمندان خرد خودمان نیز مشکل داشتیم. وام‌ها و حمایت‌هایی که برای سینما طراحی شده بود، چندان به مزاج نه سینماداران و نه تهیه‌کنندگان خوش نیامد و ما هم در این میان از شرایط بدتری نسبت به این دو قسمت برخوردار بودیم.
وی معتقد بود که عموم صحبت‌هایی که درباره حمایت از سینما شده در حقیقت بیشتر شعار بوده است تا عمل زیرا در صورتی که حمایت از سینما و سینماگران اصل بود، بدنه سینمایی کشور از این برنامه‌ریزی‌ها استقبال می‌کردند.

برزگر مدیر پخش دفتر نسیم صبا در ادامه درباره بازگشایی سینماها و میزان استقبالی که دوباره از سینما خواهد شد بیان کرد: با وجود اینکه به پیشنهاد رئیس جمهور قرار است که سینماها از ابتدای تیرماه بازگشایی شوند، قرار است که این موضوع از طرف اتحادیه دفاتر پخش سینمایی با بخش فرهنگی ستادملی مبارزه با کرونا مطرح شود تا جزئیات این برنامه و همینطور فعالیت‌های دفاتر پخش نیز روشن و معلوم شود.

وی در واکنش به سؤالی درباره زمان بازگشایی سینماها بیان کرد که زمان بازگشایی سینماها و برنامه‌ریزی جزئیات آن توسط رئیس جمهور نیست بلکه اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئولین سینمایی‌اند که در این زمینه تصمیم می‌گیرند.

یکی دیگر از مدیران پخش سینمایی نیز در صحبت کوتاه خود نیز از سازمان سینمایی در زمینه عدم حمایت سازمان سینمایی از دفاتر پخش گفت: سازمان سینمایی تصمیماتی برای کمک به دفاتر پخش گرفته است و به زودی احتمالاً اعلام خواهد شد. در هر حال این مدت زمان تعطیلی بی‌سابقه بوده و سازمان سینمایی هم البته به اندازه بضاعتش به مجموعه سینما کمک کرده است. البته در کل مسأله فرهنگ در اولویت دولت نبود و دیگر مشاغل و مکاسب در اولویت قرار گرفتند. ما نیز به عنوان دفاتر پخش سینمایی مجبور بودیم که خودمان از پس مشکلاتمان بربیاییم.

حیدری مدیر دفتر پخش نمایش‌گستران در ادامه درباره زمان بازگشایی سینماها و جلساتی جهت بررسی جزئیات بیان کرد: چیزی که به صورت رسمی اعلام شده این است که از اول تیر ماه سینماها بازگشایی خواهند شد و ما نیز از این ظرفیت ۵۰ درصدی سینماها استقبال خواهیم کرد. واقعیت این است که جمعیت ثابت سینماروی کشور ما ۳۰ درصد است و این میزان طبیعتاً با این برنامه‌ریزی‌ها می‌تواند تغییراتی کند. شروع کار سینما نیز مانند دیگر مشاغل باید از جایی شروع شود و برای آن نیز رعایت مسائل بهداشتی از مهمات است و سینما نیز از این قاعده مستثنا نیست. سینما نیز جزئی از زندگی است و باید ضمن اینکه جدی گرفته شود آغاز شود. اما سلامتی و جان مردم از هرچیزی مهم‌تر است و باید فعالیت سینمایی نیز همراه با پروتکل‌های بهداشتی باشد.
بنابراین جدای از عدم حمایت جدی سازمان سینمایی از دفاتر پخش که می‌تواند منجر به هدایت شدن این دفاتر به کار روی فیلم‌های کمدی مبتذل و اصطلاحاً بفروش شود، باید دید که سینماها حتماً در تاریخ اول تیر بازگشایی می‌شوند یا خیر؟

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *