یادداشت اختصاصی کارگردان «اخراجیها» برای بانی فیلم به انگیزه تجلیل در جشنواره مقاومت

«اخراجیها» منتخب حافظه تاریخی مردم است

مسعود ده نمکی
بعد از گذشت ۱۲ سال از اکران «اخراجیها»، انتخاب چندباره فیلم به عنوان منتخب مردم در تمامی نظرسنجیها و بویژه در آخرین مورد آن یعنی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت و انتخاب برترین های ۴۰ سال مقاومت در بخش بهترین فیلم و کارگردانی، حکایت از آن داردکه فیلم کماکان در حافظه تاریخی مردم چنان جایگاه ویژه ای دارد که در هر فرصت و موقعیتی که حداقل های یک انتخاب آزادانه برایشان فراهم شود، محبت خود را نثار فیلم «اخراجیها» و عوامل آن می کنند. این انتخاب و لطف مردم، بار مسئولیت ما را سنگین تر می کند و البته تذکری هم برای کسانی است که بارها سعی کرده اند در قالب نظرسنجی های جهت دار، به نوعی اراده خود را به جای اراده افکار عمومی بنشانند. بارها شاهد بوده ام در نظرسنجی های مشابه که در برنامه های تلویزیونی و … با عناوین پرطمطراقی چون جامع ترین نظرسنجی ملی و … همراه بوده، در کنار اعمال نظرات مغرضانه مجریان و کارشناسان، اما این «اخراجیها» بوده که توانسته مقتدرانه در صدر آرای مردمی بنشیند.
همان اتفاقی که در جشنواره فجر سال ۱۳۸۵ رخ داد. آنچه که این گونه نظرسنجی ها مشخص می کند، این است که آمار فروش فیلم ها و یا تب جنجالهای رسانه ای و جشنواره ای چه داخلی و چه خارجی فرو می نشیند و با گذشت زمان آنچه که در حافظه تاریخی مردم می ماند، ملاک محبوبیت فیلمهاست، فارغ از اینکه این فیلم «اخراجیها» باشد و یا «آژانس شیشه ای» و یا هر فیلم دیگری.
نظر و آرای عمومی مسلما در عرض آرای منتقدان قرار دارد و نه در مقابل آن و تلاش برای در مقابل هم قرار دادن این دو طیف مخاطب کاری عبث و بیهوده است. در مقابل هم قرار دادن و یا به جای هم قرار دادن آنها.
دهه ۸۰، دهه اخراجیها، سه گانه اخراجی ها با همه جنجالها و شیرینی ها و تلخی هایش بود که برای همه ما، خاطره شده و این فیلم است که می ماند….

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *