ارزیابی رئیسیان از نامه‌ اخیر شمقدری به وزیر ارشاد

کارگردان فیلم «چهل سالگی» در گفت‌و‌گو با ایسنا، بیان کرد: نامه‌ای که از طرف رئیس سازمان سینمایی به آقای جنتی نوشته شده همانند یک نامه‌ اداری بی‌روح و خشک است که به جای ۲۷ مورد عملکرد می‌توانست ۶۷ مورد داشته باشد یا اهم چالش‌های سازمان سینمایی بیشتر از چیزی باشد که ذکر شده است.

او گفت:‌این نامه فاقد روح مبنایی و توضیح و توجیهات درست است تا چالش‌ها و کارکردهای سازمان سینمایی به طور دقیق مشخص شود، چون ما که در این سینما فعالیت می‌کنیم از خیلی از این موارد به درستی آگاهی نداریم.

رییسیان با اشاره به تدوین سند سینمایی که به عنوان یکی از اقدامات انجام شده در این نامه مطرح شده است افزود: ما نمی‌دانیم این سند چگونه تدوین شده و نظرات چه کسانی در آن گنجانده شده است. همچنین درباره‌ سازمان سینمایی جز بزرگ کردن معاونت چه هدف دیگری وجود دارد. نابسامانی‌ها و ناهماهنگی‌های اشاره شده در واحدهای مختلف چه بوده که منجر به تأسیس سازمان سینمایی شده است؟

او بیان کرد: هم‌چنین در بخشی از نامه به کمبود سالن‌های سینمایی اشاره شده و در بخش عملکردها، افزایش ۵۰ درصدی تولید مطرح شده است که این دو با یکدیگر در تعارض هستند. به نظر می‌رسد کسی که بخش ابتدایی نامه را می‌نوشته حواسش به بخش دوم نبوده چون آن‌ها همدیگر را نقض می‌کنند.

این تهیه‌کننده و کارگردان سینما با بیان اینکه از این دست ایرادات در این گزارش زیاد وجود دارد به تولیدات مشترک اشاره و اظهار کرد: آنچه به عنوان تولیدات مشترک با کشورهای دیگر در نامه ذکر شده، همکاری مشترک است نه تولید مشترک، چون ما پول داده‌ایم و آن‌ها برای ما کار کرده‌اند.

رئیسیان خاطرنشان کرد: به نظرم این نامه یک گزارش کار اداری است که بیشتر از سر رفع تکلیف نوشته شده و فاقد روح فرهنگی و تحلیلی است.

کارگردان «سفر» گفت: ای کاش اگر قرار است رئیس سازمان سینمایی تغییر کند، در یک مراسم خداحافظی با سینماگران و رسانه‌ها تمام این نکات بحث می‌شد تا به یک کارنامه‌ مشخص از عملکرد رئیس سازمان سینمایی برسیم.

رییسیان با اشاره به اینکه به هر حال در این مدت اتفاقات نسبتا مثبتی هم رخ داده است، خاطرنشان کرد: مدیریت سینما در چهار سال گذشته کاملا ضعیف بود و باعث تأسف است که این فرصت چهار ساله برای سینماگران از دست رفت.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *