استعفای هیأت مدیره جایزه سزار بر سر ماجرای پولانسکی

تمامی اعضای هیأت مدیره جایزه سزار، جایزه سینمایی فرانسه که معادل اُسکار در این کشور به شمار می‌رود روز پنجشنبه استعفا دادند. این در حالی است که تنها دو هفته به برگزاری مراسم جوایز سینمایی سزار امسال باقی مانده است.

یورونیوز نوشت:در بیانیهٔ اعضای آکادمی سزار آمده است: «به احترام زنان و مردانی که سینما را در سال ۲۰۱۹ ممکن کردند، برای بازیافتن آرامش و حصول اطمینان از آنکه این جشنواره چنان که بوده باقی می‌ماند،‌ این هیئت مدیره به اتفاق آرا استعفا می‌دهد.» و همچنین تاکید شده است: «این تصمیم جمعی اجازه خواهد داد تمامی اعضای هیأت مدیره عوض شوند.»

این امر یک روز پس از اعلام استعفای مدیر این آکادمی و در پی درخواست بیش از ۲۰۰ تن از دست‌اندرکاران سینمای فرانسه و شماری از شخصیت‌های فرهنگی این کشور برای «اصلاحات بنیادی» صورت گرفت.

پس از آن که فیلم آخر رومن پولانسکی با نام «متهم می‌کنم» نامزد دریافت بیشترین جوایز سزار امسال شد، کنشگران حقوق مدنی و شماری از شخصیت‌های برجسته،‌ از جمله وزیر برابری جنسیتی در دولت امانوئل ماکرون، به تندی از آکادمی سزار انتقاد کردند.

همچنین همزمان با نمایش آخرین فیلم پولانسکی یک عکاس زن فرانسوی نیز وی را به تجاوز جنسی متهم کرد و گفت زنان دیگری نیز همین اتهام را به کارگردان نامی وارد کرده‌اند.

پولانسکی ۸۶ ساله که از ۱۹۷۸ تا کنون به خاطر تجاوز به یک نوجوان ۱۳ ساله در آمریکا تحت تعقیب است در هالیوود نیز «عنصر نامطلوب» قلمداد می‌شود.

گرچه اعضای آکادمی نخست گفتند برای داوری دربارهٔ فیلم‌ها آنجا هستند و نه «برای اتخاذ موضع اخلاقی» اما پس از چندی عقب نشینی کردند.

فرانک ریستر، وزیر فرهنگ فرانسه نیز که پیشتر از رفتار آکادمی دفاع کرده و گفته بود:‌ «آکادمی سزار در انتخاب شیوهٔ کار و گزینش خود آزاد است» پس از اعلام تصمیم اخیر هیأت مدیره گفت امیدوار است هیئت مدیرهٔ بعدی این جشنواره «شفافیت» و «تنوع» (جنسیتی) را در دستور کار قرار دهد.

شرح عکس: رومن پولانسکی و اسکارلت جوهانسون در مراسم سزار ۲۰۱۴ در پاریس – عکس از ای پی 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *