استقبال از کتاب «از فردوسی تا شاملو»

کتاب از فردوسی تا شاملو نوشته دکترمحمد بقایی ماکان که چندی پیش از سوی انتشارات اقبال به بازار کتاب عرضه شده، از جمله آثار ادبی است که نظر علاقه‌مندان به شعر فارسی را به خود جلب کرده. خبرگزاری ایلنا در تحلیلی از این کتاب می‌نویسد: «بقایی ماکان که دستی توانمند در پژوهش‌های ادبی دارد، کتاب مذکور را با برداشت و نگاهی ژرف درباره شاعرانی از فردوسی تا شاملو به رشته تحریر در آورده که چهره‌هایی مانند خیام، منوچهری، سنایی، عطار، سعدی، مولوی، اقبال، نسیم شمال، نیما، اخوان، رحمانی و سپهری را شامل می‌شود.» خبرگزاری شبستان نیز می‌نویسد: «نکاتی که بقایی ماکان در این کتاب به آنها پرداخته، موضوعاتی است که تاکنون مورد توجه دیگر پژوهندگان قرار نگرفته. این همان روشی است که در دیگر کتاب مشابه‌اش شاملو و عالم معنا دیده می‌شود. قلم نویسنده در این اثر به مانند دیگر آثارش نشان از استواری و پختگی دارد و به شوق خواننده برای نعمق و تأمل دامن می‌زند…»
مولف در مقدمه کتاب در علت پرداختن به چنین تألیفی می‌نویسد: «در شعر فارسی دریای بی کرانه‌ای است که از هر منظری جلوه‌ای چشمگیر و دلنواز دارد. زیبایی امواج این بحر همیشه خروشان پیوسته زبان زد اهل نظر بوده و ستایندگان بزرگی در میان شاخص‌ترین شخصیت‌های فرهنگی جهان داشته است. برخی از چهره‌های این عرصه چنان در عالم شهره‌اند که نامشان یادآور نام ایران است. به عنوان نمونه در میان شاعران کهن می‌توان از خیام نام برد و از معاصران به شاملو اشاره داشت که از چنین منزلتی برخوردارند.»
در این اثر با همه دقتی که نویسنده در نگارش آن مبذول داشته جای گل واژه شعر فارسی یعنی حافظ خالی است که قطعاً برای خواننده شگفت انگیز است. از همین روست که مولف در مقدمه کتاب علت این غیبت را با خواننده در میان می‌گذارد و می‌نویسد: «در این دفتر جای دو- سه تن از جمله حافظ خالی است، ولی این فقدان نه از آن روست که نگین انگشتری شعر فارسی فراموش شده باشد… بلکه حذف فصل مربوط به خواجه‌ی بزرگ ادب فارسی در واقع به پیروی از آموزه‌ی حکیمانه‌ای بود که در آن توصیه می‌شود- سری که درد نمی‌کند دستمال چه ضرور- زیرا آنچه در باب لسان الغیب نگاشته شده بود قطعاً در کار انتشار کتاب مشکل اساسی ایجاد می‌کرد.» ظاهراً چنان که مولف در مقدمه اشاره دارد، همین مشکل در مورد بهار و فروغ هم وجود داشته، ولی از این موارد که بگذریم، کتاب مذکور برای دوستداران شعر فارسی تازگی خواهد داشت.
کتاب «از فردوسی تا شاملو» به بهای سی هزار ریال در قطع وزیری در ۲۸۸ صفحه از سوی انتشارات اقبال منتشر شده است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *