افتتاح نمایشگاه آثار مجید حمیدیان

آخرین نمایشگاه سال ۹۴ گالری مژده، عصر جمعه چهاردهم اسفندماه با نمایش نقاشی ها و مجسمه های سرامیکی مجید حمیدیان برپا شد.
«دیدار» عنوان این نمایشگاه است که مروری بر ۲۰ سال آثار حمیدیان، هنرمند مقیم فرانسه دارد. او در این نمایشگاه تعداد ۶۵ اثر نقاشی و مجسمه سرامیکی ارائه داده که دوره های مختلف کاری وی را در بر می گیرد. نقاشی های او که روی بوم و مقوا کار شده اند اغلب ملهم از طبیعت هستند.
نقاشی ها و مجسمه های سرامیکی حمیدیان ریشه های فرهنگ ایرانی دارند . او لعاب های مجسمه های سرامیکی اش را شبیه به کارهای اصفهان انجام داده و در بعضی از آثار از رنگ های آبی و طلایی بهره گرفته به همین سبب است که فرهنگ ایرانی به وضوح در آثاراین هنرمند به چشم می خورد. حمیدیان در برخی از آثارش در این نمایشگاه حفره های سرخ و اُکر رنگی را در زمینه تیره روی بوم آورده که نمایی آتشفشانی را پیش چشمان مخاطب به نمایش می گذارد البته او در کنار اینگونه آثار، نماهایی از طبیعت را نیز به تصویر در آورده و سعی داشته در نخستین نمایشگاهش در زادگاهش از تمامی دوره های کاری خود آثاری را انتخاب و مخاطب این روزهای کشورش را با ضرب قلم ها ،نقطه نظرها و سبک هایی که تا کنون در خلق آثارش به کار گرفته، آشنا سازد .
حمیدیان که تاکنون چندین نمایشگاه در فرانسه برپا کرده است، درباره برگزاری اولین نمایشگاهش در ایران گفت: بعد از ۲۸ سال اقامت در فرانسه این اولین نمایشگاه من در ایران محسوب می شود. بسیار علاقه مندم که مردم ایران به دیدار آثارم بیایند و از زاویه نگاه آنها در مورد آثارم مطلع شوم. به همین جهت در این نمایشگاه چکیده ای از سال ها فعالیتم در زمینه نقاشی و مجسمه های سرامیکی را به نمایش گذاشته ام. تعداد آثارم بسیار زیاد است، اما در این نمایشگاه تنها تعداد محدودی از هر دوره کاری ام را ارائه دادم.
وی افزود: در این نمایشگاه نقاشی هایی از چهار دوره کاریم شامل تابلوهایی از مناظر مختلف با ابعاد کوچک بر روی مقوا ، کارهای آبستره سیاه و سفید روی بوم، آبستره های رنگی ملهم از طبیعت روی بوم و چهار اثر از مجموعه ای با عنوان «خورشید می میرد» را به تماشا گذاشته ام.
اغلب آثار حمیدیان ابعادی کوچک یا متوسط دارند، او در مورد انتخاب این ابعاد برای آثارش گفت: تعمدی در انتخاب ابعاد کوچک برای آثارم نداشتم اما ابعاد کوچک برای آثارم را بیشتر می پسندم. البته باید بگویم که آبستره کار کردن در فضایی کوچک کار بسیار مشکلی است و در کارهای بزرگ تر خیلی راحت تر فضای آبستره را می توان بوجود آورد.
او در انتخاب پالت رنگی برای آثارش بسیار حساس است و بر اساس تجربه اش در زمینه نقاشی رنگ ها را در کنار هم قرار می دهد و تا وقتی از کارش راضی نباشد آن را ادامه می دهد تا جایی که نظرش جلب شود.
این هنرمند با اشاره به آن که مجسمه های سرامیکی اش ابعاد متفاوت دارند و در این نمایشگاه بیشتر کارهایی با ابعاد کوچک ارائه داده است، افزود: این مجسمه های سرامیکی حیواناتی هستند که زاییده ذهن من می باشند. این آثار را در سبک راکو کار کردم. راکو درواقع سبکی ژاپنی است که وقتی کوره هنوز درجه دمای بالایی دارد کار را از آن درآورده و پایین آمدن یکدفعه و آنی درجه حرارت باعث ایجاد ترک هایی بر روی آن می شود.
وی که تاکنون نمایشگاه های متعددی در فرانسه برپا کرده است معتقد است: بازدیدکنندگان خارجی به خصوص در فرانسه که تعداد گالری های هنری بسیار زیاد است و علاقه مندان به آثار تجسمی به شکل حرفه ای آن را دنبال می کنند. وقتی به بازدید از نمایشگاهی می روند از قبل روی کارها شناخت دارند و چشم های شان آشنا به کار هنری است، آنها در واقع عادت به دیدن اثر هنری کرده اند. هدف من از برگزاری این نمایشگاه در ایران این بود که هموطنانم را با آثارم آشنا کنم و بازخورد آن ها را نسبت به آثارم بسنجم.
این نمایشگاه تا ۱۷ اسفند ماه در گالری مژده به نشانی :سعادت آباد – خیابان علامه شمالی – خیابان ۱۸ شرقی – پلاک ۲۷ – واحد ۱ دایر است.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *