امسال فیلمی برای اسکار نداریم خیالتان راحت!

علیرضا غفاری
جشنواره فیلم فجر به پایان رسید و احتمالا تا زمان چاپ این مطلب، برگزیدگان نیز معرفی شده و بعد از دریافت جوایز مقدار متنابهی حرف های جذاب زده و خوشحالی هم کرده اند !
آنها هم که برگزیده نشدند هیات داوران را به کم توجهی متهم می کنند و خیلی که منصف باشند به دوستان منتخب تبریک میگویند و الخ .. یک قصه تکراری کسالت آور!
نکته مهم اما؛ نبود فیلمی در قد و قواره ارسال به آکادمی اسکار است. در بین فیلمهای جشنواره سی و ششم، هیچ کدام از فیلم ها چنین قابلیتی را نداشتند!
تجربه معرفی فیلم «نفس» که سال گذشته حتی در بین انتخاب اولیه آکادمی اسکار هم جایی نداشت؛ موید این نظریه است که فیلمهایی با مضامین بومی و ایضا تاریخ مصرف گذشته؛ نمی توانند در جمع فیلمهای جهانی خود نمایی کنند !!
چندی پیش درباره بازارهای فیلم و اینکه کدام فیلمهای ایرانی توانسته اند در حتی کشورهای فارسی زبان همسایه به نمایش در بیایند سوالی مطرح کردم که پاسخی نداشت!
اطلاع از اینکه کدام فیلمها و با چه مضامینی مورد استقبال مردم جهان است، به کسب بازارهای جهانی کمک می کند و همین موضوع می تواند بستری برای تعاملات فرهنگی باشد .
نگاهی به فیلمهای جشنواره امسال نشان می دهد که سیاست گذاری و ریل گذاری سینمای ایران، ابدا نگاهی به بازارهای جهانی ندارد و بیشتر هم و غمش تولید داخلی است .
موضوعات دم دستی تکراری، با لعابی از جنس کمدی، خشونت و ملودرام های سطحی نازل، هرگز جایگاهی در سینمای جهان پیدا نخواهد کرد. (لطفا آمار جوایز اهدایی به چند فیلم که از جشنواره های درجه چندم آسیایی دریافت شده را ملاک ارزیابی قرار ندهید! منظور من فروش فیلم ها به سایر کشورها و تماشای آن در سینماها و توسط مردم سرزمین های دیگر است)
درست است که سینمای بومی باید مورد تقویت و حمایت قرار گیرد ولی آیا نشانه ای از بیان دیدگاههای تازه و نو در عرصه زندگی اجتماعی، مصایب مدرنیته، صلح و محیط زیست و… در ابعاد جهانی در فیلمهای امسال بود ؟!
شاید یکی از دلایل مهم، غیبت بزرگان سینمای ایران باشد. پس خیالتان راحت، امسال فیلمی برای اسکار نداریم !
مگر آنکه اعضای آکادمی اسکار مغزهای کوچک زنگ زده ای داشته باشند، که حتما ندارند!

و حالا پیام بعضی از فیلمهای جشنواره در یک خط!
جاده قدیم: خانم ها سوار ماشین های ناشناس نشوند!
دارکوب: اعتیاد خانمان سوز است؛ معتاد مریض است نه مجرم !
مصادره: ببخشید! خودتان حدس بزنید چی گفتیم !
سوء تفاهم : سوء تفاهم ها را جدی نگیرید !!
امیر: ما اینیم! حرفهای معمولی در قاب خوشگل !
شعله ور: خودخواهی جیز است، می سوزاند !
کار کثیف: برای جوانان شغل ایجاد کنید !
مغزهای کوچک زنگ زده: مغزهای کوچک زنگ زده خیلی بد است !
بمب: جنگ بد است! عشق خوب است !
کامیون: با یک وسیله نقلیه و بازیگر مهمان هم می شود فیلم ساخت !

بعد التحریر :
منصفانه باید گفت :مدیریت و نظم جشنواره امسال بویژه در سینمای رسانه ها خوب بود.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *