استغاثه امیرنظام در شب قدر: بارپروردگارا، هدایتی فرما تا گره از کار مردم بگشایم تا مقبول الهی گردد

«امیر»ی که «کبیر» ماند

در حال بارگزاری فیلم...
در حال بارگزاری فیلم...

بانی‌فیلم: در طول تاریخ دولتمداری و نظام‌های سیاسی ایران، چهره‌های برجسته‌ای ظهور و بروز کردند که این مرز‌و‌بوم و مملکت هنوز و همچنان بسیار مدیون‌شان است…
یکی از مهم‌ترین و موثرترین این شخصیت‌های تاریخ ایران‌زمین، میرزاتقی‌خان فراهانی امیرکبیر است؛ دولتمردی که در مدت سه‌سال صدارتش، بینان ایرانی نوینی را گذاشت که در این نزدیک به سیصدسال همچنان پابرجاست و تاثیرات اندیشه مترقی‌ این سیاستمدار خداباور هنوز در ارکان جامعه قابل مشاهده.
امیرکبیر با وجود نگاه متجدد و مترقی‌اش، اعتقاد و اخلاصی مثال‌زدنی به خداوند متعال و دین اسلام داشت.
دستخطی از او ‌به یادگار مانده که درجات خضوع و خشوع این چهره برجسته تاریخ ایران را به درگاه پروردگار نشان می‌دهد.

امیرکبیر در این مکتوبه‌اش نوشته:

«بارپروردگارا

الها

ملکا

قادرا

خداوندا

امیر تویٔی کبیر تویٔی

تقی همان شاگرد آشپز است

معبودا

رو بسوی تو دارم

هدایتی فرما تا گره از کار مردم بگشایم تا مقبول الهی گردد

بحق محمدوآل‌محمد(ص)

یا ارحم‌الراحمین

ادرکنی العفو العبد تقی

شب ۱۹رمضان ۱۲۶۶ هجری»

تکمله:
یکی از مکتوب‌های امیرکبیر که بسیاری معتقدند پایه‌گذار فضای بدگویی‌ و آغازگر دشمنی‌ مفتخواران درباری‌ علیه این صدراعظم شد، نامه شخصی امیرنظام خطاب به ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۶۷ قمری است.
امیرکبیر در این نامه به صراحت عنوان کرده «با امروز و فردا کردن و طفره رفتن، کار سلطنت پیش نمی‌رود…»
غم انگیز این است که پس از توطیٔه‌چینی‌های فراوان دربارنشینان و عزل و تبعید امیرکبیر، مرحله‌ سوم توطیٔه که همان نقشه قتل امیر کبیر بود توسط مخالفان وی کشیده شد و سرانجام آن نیز عملی کردند. برای انجام این کار، شخصی به نام علی حاجب الدوله مقدم مراغه‌ای (فراشباشی شاه قاجار) مجری حکم قتل میرزاتقی خان امیرکبیر) و همراهانش، روز جمعه ۱۷ یا ۱۸ ربیع‌الاول به صورت ناشناس و با صورت‌های بسته وارد فین شدند و بدون یک دقیقه فوت وقت به دنبال کار جنایت خود راهی شدند.
ویدویی که می بینید، دو سکانس از سریال «سلطان صاحبقران» ساخته علی حاتمی‌ست که ناصر ملک‌مطیعی نقش امیرکبیر و جمشید مشایخی نقش ناصرالدین‌شاه را بازی کرده‌اند.
در بخش پایانی این ویدیو، تصویر منفور علی حاجب‌الدوله مقدم مراغه‌ای (فراشباشی ناصرالدین شاه قاجار) قاتل میرزاتقی‌خان امیرکبیر را هم می‌بینید.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *