انتخابات هفتم اسفند و امیدی دوباره

مسعود داودی
دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و نتایج کاملا غیرمتعارف اش در مقایسه با دوره های پیش، مولفه های تازه ای را وارد ادبیات اهالی سیاست کرد.
با اینکه می شد از فضایی که از یک هفته پیش به وجود آمده بود پیش بینی شرکت گسترده مردم در روز انتخابات را داشت، اما این حجم از حضوربه شکل خارق العاده ای ناظران سیاسی را دچار شگفتی و تبعا برخی از پیش داوری ها را دچار بازنگری جدی کرد.
اما نکته قابل تامل این مشارکت گسترده مردم در انتخابات روز جمعه پیام های متفاوتی بود که این حضور به همراه داشت که ایجاد تغییر درنوع دیدگاه شرکت کنندگان از مهم ترین این تفاوت هاست.
امروز و با تمام شدن شمارش آرای صندوق ها، نمایندگان هر دو مجلس و ترکیب آینده سیاسی مجلس خبرگان و شورا مشخص شده اند و تب و تاب انتخابات نیز فروکش کرده است، اما این دوره باید به نقش مسلم و موثر رسانه های مکتوب و مجازی در گرم کردن تنور انتخابات اشاره ای مستقیم داشت.
صف بندی های جناحی و نگاه عمدتا ناشی از نگرش های حزبی، در این دوره نیز به مانند دوره های پیشین، سرفصل همه رقابت های انتخاباتی میان کاندیداهای دو گروه اصلی– اصلاح طلب و اصولگرا- بود، اما در این کارزار تبلیغاتی، نقش رسانه ها در سر و شکل دادن به ادبیات انتخاباتی بود که دقیقا نشان داد برندگان اصلی این رقابت تبحری قابل تمجید از به کارگیری آن دارند!
مهم ترین شیوه بنیادی این تبلیغات، ایجاد وحدت رویه میان تمامی طرفداران بالقوه و بالفعل گروه سیاسی در این دوره از انتخابات و ایجاد همسویی میان تمامی طرفداران فهرست امید بود!
در کنار این ابتکار تشکیلاتی باید به گرد هم آیی هنرمندان و انتشار اظهارنظرات مختلف این گروه مورد توجه و اعتماد جامعه نیز اشاره کرد که از دیگر برگ های برنده طیف اصلاح طلب در انتخابات بود. طیفی که توانست با شیوه ای کاربردی و صحیح از اعتبار جامعه هنرمندان برای پیشبرد اهداف سیاسی و انتخاباتی خود بهره گیرد.
این دوره از انتخابات در کنار مشارکت انبوه مردم ، سرفصل تازه ای را نیز در روابط میان مردم و گروه های سیاسی گشود؛ پررنگ کردن فضای جامعه از احساس امید و تاکید بر به کار گیری عقلانیت و تدبیر دراداره امور، از الزامات اصلی حضور مردم در فعالیت های مختلف است.
تمسک به این شیوه مدیریتی در اداره جامعه و حل مشکلات، کلید قفل بسیاری از مشکلات جامعه است که پیشتر با بی تدبیر و از دست دادن فرصت ها به وجود آمده اند. برای پشت سر گذاشتن این مشکلات، تنها باید به مشارکت دادن مردم امید داشت…

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *