انتشار کتاب «چهل خانه؛ کالبد و زندگی در چهل خانه تاریخی نجف آباد»

کتاب «چهل خانه ؛ کالبد و زندگی در چهل خانه تاریخی نجف آباد » توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد .
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کتاب «چهل خانه» نوشته عاطفه کرباسی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در دو فهرست مجزا به معرفی چهل خانه نجف آباد و تصاویر آن‌ها در قالب توصیف معماری خانه و زندگی در خانه در گذشته و حال می‌پردازد.
سیدمحمد بهشتی عضو پیوسته و مدیر گروه معماری فرهنگستان هنر و رییس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در مقدمه این کتاب آورده است:

این کتاب درباره «نجف آباد» است و درباره «خانه»

دغدغه آن ثبت خانه هاست ؛ خانه های نجف آباد

بیم آن محو شدن خانه هاست ، خانه هایی که یکی پس از دیگری متروک می شوند ، تخریب می شوند و جایشان را چیزهای دیگری می گیرد .نه آنکه فقط خانه ها از دست روند ؛ این تهدیدی است که گریبان همه بناها را گرفته است ، حمام ها ، آب انبارها ، عصار خانه ها و … تحولات به قدری پر دامنه و سرعت آن چنان زیاد است که هیچ چیز از آن مبری نیست .بازار و دکان هایش؛ آن کفاش، آن حلاج ، آن یکی و… همه و همه یکی از پس از دیگری از صحنه محو می شوند .

شاید فقط مسجدها بمانند .ولی آنها به قدری تغییر می کنند که صورتی غیر قابل تشخیص می یابند .این تهدید منحصر به نجف آباد نیست ؛نجف آباد یکی از ده ها و صدها شهر این چنینی است …

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *