در نشست «نیمه شب اتفاق افتاد» مطرح شد:

انتقاد صریح از تلویزیون

به گزارش بانی فیلم  این نشست خبری که سومین نشست در دومین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر بود، به نقد و بررسی فیلم سینمایی«نیمه شب اتفاق افتاد» به کارگردانی تیناپاکروان پرداخت. در این نشست تینا پاکروان، گوهرخیراندیش، حامدبهداد، ستاره اسکندری، رویا نونهالی و مهراب رضایی  و آنتونا شکا منتقد سینمایی حضور داشتند.
در ابتدای نشست تینا پاکروان به عنوان اولین سخنران جلسه گفت : «ما همه از شما به خاطرتلاش هایی که در جهت انتشار اخبار داشته اید تشکر می کنیم. در ادامه گوهرخیراندیش بازیگر فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» گفت: «از روز اول جشنواره که  بولتن را ورق زدم، به خوبی مشخص بود که همه مسوولیت ها به دوش خبرنگارها است». آنتونیا شرکا ادامه داد: «من ازتماشای فیلم تینا پاکروان لذت بردم. با طلا معتضدی قبلا آشنا شدم. او خوب زن ها و فضای روحی آنها را می شناسد و تصویر می کند. همیشه نام فیلم هایی که مربوط به زن ها و مسائل آنها بوده است، اسم زنانه ای داشته و فیلم«نیمه شب اتفاق افتاد» از این قضیه مستثنا بوده است و من خیلی خوشحال هستم». تینا پاکروان در ادامه گفت: «اسم این فیلم هم در ابتدا اسمی زنانه داشت که تغییر داده شد. به این دلیل که ما بی دلیل انگ فمنیست بودن می خوریم و در این کارخواستیم ایهامی ایجادکنیم با همان رازآلودی». خیراندیش ادامه داد: «دوستان هیأت انتخاب باید در برنامه ریزی اکران فیلم ها تغیری ایجاد کنند. مثلا فیلم هایی که ژانر نزدیک به هم دارند را پشت سرهم نمایش ندهند. این تاثیر بدی روی مخاطب و نظرش می گذارد. قبل از اینکه بخواهیم وارد آنلالیز اثر تیناپاکروان بشویم، بهتر است بگویم من اوایل دوست داستم خیلی به سمت مفرح بودن نرویم. ای روزها فیلم هایی خوب می فروشد که کمی سطحی باشد و تهیه کننده ها هم می ترسد به سمت آثار پیچیده تر بروند چراکه همه فکر می کنند با این کارها بازگشت سرمایه نداریم! ستاره اسکندری در ادامه صحبت های گوهر خیراندیش گفت: «من پیامی خاصی ندارم نکات خوبی بود که همه دوستان به آن اشاره کردند. در راستای حرف های آنتونیا شرکا باید بگویم علاوه بر خوشحالی از همکاری با این گروه، شرافت و نجابت این کار برایم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود».  حامد بهداد که در این فیلم برخلاف نقش های قبلی، شخصیتی آرام و دورنگرا را بازی می کند گفت:  «کارما استخراج عشق و شعر است. من تشکر می کنم از تینا پاکروان و تعریف هایی که از من داشت. من هم جنبه ندارم هم به این حرف ها احتیاج دارم».
رویا نونهالی که با تاخیر به جلسه نقد و بررسی فیلم«نیمه شب اتفاق افتاد» رسیده بود گفت: «شخصیت من در این فیلم بسیارجذاب بود. بعد از مدت ها فرصت خوبی برای بازی در یک فیلم سینمایی قوی برایم فراهم شده بود. فیلمنامه این اثر برایم از جذابیت خاصی برخوردار بود و کار تینا پاکروان و طلامعتضدی هم برایم دوست داشتنی بود. اینکه عشق در هرسنی و هرجایی پیش می آید و من اساسا چنین نگاهی را می پسندم، موضوع خوبی بود که «نیمه شب اتفاق افتاد» به خوبی به ان پرداخته است. این مسئله که همه عشق پیری و… را بد می دانند، از نظر من هیچ ایرادی ندارد . چنین عشقی وجود دارد زیباست و صحت دارد».
مهراب رضایی بازیگر جوان این فیلم که پیش از این هم با تینا پاکروان همکاری داشته است در خصوص حضور در فیلم«نیمه شب اتفاق افتاد» گفت: «من عاشق داستان این فیلم شدم و به تیناپاکروان و آثارش کاملا اعتماد دارم و هرکاری هم که باشد حاضرم در آن بازی کنم». آنتونیا شرکا، منتقد سینمایی حاضر در جلسه گفت: «شکی نیست که موضوع این فیلم جذاب است. من فقط نمی دانم چرا چنین موضوعات خاصی تراژدیک تمام می شود؟! چرا نباید این فیلم ها عاقبتی داشته باشد؟ آیا این مرگ شخصیت حسین که حامد بهداد به خوبی آن را ایفا کرده است تعمدی بود؟
تیناپاکروان در پاسخ گفت: «ما راجع به عشق در جامعه ای حرف می زنیم که بین مدرنیته و سنت در حرکت است. ما در جامعه ازدواح سفید داریم و… این یعنی ما به شکل مطلق سنی عمل نمی کنیم. در همین جامعه هنوز هم به چنین عشق هایی اتهام می زنند. این عشاق از طرف همکاران، دوستان، خانواده و اجتماع و… متهم می شوند. عشق این افراد به ناچار فرو می ریزد و این دو شخصیت عاشق در فیلم«نیمه شب اتفاق افتاد» هم در همین جامعه و همین نگرش زندگی می کنند. زن داستان ما مورد اتهام قرار می گیرد و خود را در کلان شهر تهران پنهان می کند. در نهایت نگاه تقطعه کننده که عشق مدرن را نمی شناسد، او را درگیر می کند و همه چیز به هم می ریزد. ما اگر قصه می سازیم که بگوییم عمق فاجعه چقدر بزرگ است، در حقیقت می خواهیم عمق فاجعه را به همه نشان دهیم. درست است که باید از فضای تکراری گذر کنیم، اما این روایت ما در واقع سیلی به صورت کسانی است که این شرایط را ساختند و نوجوانی که ضربه خورده ترین فرد قصه است. حتی سیلی به صورت جامعه که ندانسته چنین اتهامی را به افراد می زند. این نگرش است که موقعیت و افراد را به سمت پرتگاهی می برمد که ما از لحاظ دراماتیک خواستیم که به این سمت حرکت کنیم». در ادامه جلسه، یکی از خبرنگارهای حاضر در خصوص صحت این خبر که تلویزیون به حامد بهداد، رویا نونهالی و گوهرخیراندیش اجازه حضور در برنامه سینمایی«هفت» را نداده است سوالی پرسید و پاکروان گفت :«من فکر می کنم اهالی سینما و تلویزیون جدا از هم نیستند. همه ما باید یک جایی این بحث ها را تمام کنیم. من نمی فهمم چرا اینگونه رفتار می شود. باید فیلم هایی که در سینمای ایران ساخته می شود در تلویزیون ملی نمایش داده شود. چرا ما تبلیغات کافی از آثار سینمایی درتلویزون ندرایم؟! حامد بهداد در ادامه حرف های تیناپاکروان گفت: «تلویزیون ورشکسته است! این تلویزیون مخاطب خود را از دست داده است. تلویزیون ایران مال ماست. ما همه با هم متحد،هم وطن و هم شهری هستیم. من فکر می کنم که چرا باید شرایط تلویزیون این طور باشد؟! انگار یک لجی درون ما نهفته است. برای من خوشایند نیست که تلویزیون مملکتم مخاطب نداشته باشد. من دوست دارم دولت مردانم در تلویزیون و سینمای خودم تشریح مسئله کنند».
تینا پاکروان ادامه داد: «ما یکی هستیم. چرا تیزرهای سینمایی از تلویزیون پخش نمی شود؟! مگر نه اینکه فیلم ما از ارشاد مجوز می گیرد و ما همه در این مملکت کار می کنیم. این فیلم ها باید از تلویزیون پخش شود اگر دولت از صدا وسیما جداست باید به ماهم بگویند باخبر باشیم! چرا تلویزیون فیلم ما را پخش نمی کند و بعد مردم مطلع نمی شوند و از ماهواره ها تیزر فیلم های داخلی پخش می شود. مگر قرار نیست همه با هم سینما و تلویزیون داشته باشیم و در آن فرهنگ سازی کنیم؟! همان کسی که نقش شهیدجهان آرا را بازی می کند و از تلویزیون پخش شده است در فیلم من هم بازی کرده است.
حامد بهداد در ادامه گفت: «تاسف من از این نیست که در یک برنامه تلویزیونی حضور نداشتم، ولی من را یاد این نکته می اندازد که اگرهمه سریال های ترکی را بکوبیم، چه چیزی از آن درمی آید؟! مشکل ما  نزدیکی ها نیست مشکل این است خرد، فرم و هنر اصیل در تلویزیون دیده نمی شود. من دانشجوی زیبایی هنرم و آنهایی که مثل من دنبال زیبایی شناسی هستند از دولت توقع دارند».
گوهر خیراندیش ادامه داد: «ازحرف های احساسی بهداد لذت بردم. او می خواهد بگوید دولت مردان ما کارگزارها اگر به هنرمندان اعتماد نکنند کلاهشان پس معرکه است. شبکه های ماهواره ای مجانی تبلیغ مارا می کند، ولی باعث تاسف است که آن شبکه ها از ما حمایت می کنند. به من اجازه نمی دهند جلو دوربین بروم ومن هم اصلا نمی خواستم بروم. من باحجابی مثل حجاب سریال کلاه پهلوی رفتم. تلویزیون به ما اعتماد ندارد و تا چنین اعتمادی فراهم نشود،  نمی توانیم کاری کنیم وقتی پیشنهادمی شود برای بازی به خارج از کشور برویم، قطعا چنین کاری نخواهیم کرد. ما چهارچوب ها را می شناسیم  و رعایت می کنیم».
پاکروان ادامه داد:«به نمایندگی از همه تهیه کننده ها می گویم. مرده ترین زمان قبل از جشنواره است. مردم ما پتانسیل پذیرایی از آثار داخلی را دارند». بهداد گفت:  «این عشق های غیر متعارف که نظیرش را درفیلم های بنی اعتماد دیده ایم چون عدم هماهنگی دارند و باعرف آشنا نیست، روی پرده جذابیت دارد. وقتی این کانسپت را برایم تعریف کردند فرصت خوبی دیدم که که چنین کاری درکارنامه کاری ام داشته باشم».
درنهانم فکر می کردم فعل عشق ورزی را بازی کنم میزانی به فعل عشق ورزی در مملکتم بیفزایم. تیناپاکروان به سفر رفت و من به او گفتم که فرصت بازی در این فیلم را ازمن نگیر. کار با رویا نونهالی هم بسیارخوب بود. من فکر می کنم عشق ورزیدن جرم است اگر مادریک جمع سینمایی طرف را حریف را ازبین می بریم یعنی عشق زیباست دشمن زشت است. زشتی ازعشق بیزار است و زشتی یعنی تعصب و دیکتاتوری. زشتی زیبایی را جرم می کند و مملکت ما وجه ادبی روشنی دارد. هم پای چاه نفت غنایم ادبی داریم. من فکر کردم بازی کنم تا معدل عشق ورزی را در مملکتم بالا ببرم.
پاکروان افزود: « حسین خجالتی درون گرا برای بهداد سخت بود و صحبت کردیم و قرارشد حامد بهداد خجالتی بالکنت و شرم ناکی را ببینیمکه تا به حال شاهدش نبودیم».
پاکروان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگارها مبنی بر لزوم وجود این حجم از موسیقی در فیلم«نیمه شب اتفاق افتاد» گفت: «موسیقی فیلم صدای خفته نقش هاست. دو شخصیت عاشق در فیلم حرفی نمی زنند وتمام رابطه دلی بوده است و بیان خارجی نداشته ایم. موسیقی صدای خفته آنهاست موسیقی از لحظه ای که حسین گل بنفشه می آورد شروع می شود و آوای زن در کار آغاز می شود و وقتی فاجعه را می بیند فریاد می زند و…». در پایان نیز خبرنگارها با بازیگران و عوامل فیلم«نیمه شب اتفاق افتاد» عکس یادگاری گرفتند و ستاره اسکندری اشاره کرد که همه چیز در این اثر برای من خاطره انگیز خواهد بود از حامد بهداد و بازی او در نقش عاشقی خجالتی تا کارگردانی تینا پاکروان و….».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *