بررسي حضور اهالي فرهنگ و هنر در دنياي سياست-بخش دوم

اهالی سیاست و دغدغه های فرهنگ و هنر

با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات و حضور برخی از هنرمندان و چهره های فرهنگی در میدان رقابت های سیاسی، گزارشی در خصوص نکات مثبت و منفی فعالیت های سیاسی برخی از هنرمندان را تهیه کردیم. در بخش نخست این گزارش به این نکته پرداختیم که چرا جناح داری برخی از هنرمندان از حزبی سیاسی یا یک شخص خاص عواقبی دنباله دار برای او به همراه دارد. محمود عزیزی که امسال یکی از کاندیداهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی هم است، در خصوص این مسئله گفت: «حضور هنرمندان همدلی و هم آوایی خاصی را در مجلس شورای اسلامی به همراه دارد. وقتی از رشته های مختلف، کارشناسانی در مجلس حضور داشته باشند در عرصه های مختلف شاهد تحولات مثبتی خواهیم بود». ابوالحسن داوودی هم ضمن اشاره به تأثیر مثبت حضور یک هنرمند در فضای سیاسی گفت: «اهالی هنر به خصوص سینماگران از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار هستند و می توانند با استفاده از این ابزار کارآمد شهرت در فضای سیاسی اقدامات مهمی انجام دهند». در آخر غلامرضا موسوی هم که ریاست شورای عالی تهیه‌کنندگان را برعهده دارد، درباره این موضوع گفت: «انتخاب شدن و انتخاب کردن یک حق است و یک هنرمند هم می تواند انتخاب کند یا انتخاب شود. مجلس تأثیر زیادی در زندگی افراد دارد و می تواند آینده یک جامعه را شکل دهد. من پیشنهاد می دهم همه افراد در این انتخابات شرکت کنند و از این حق خود برای تعیین آینده بهره ببرند». در قسمت دوم این گزارش، با همایون ارشادی، احمد طالبی نژاد و ابراهیم داروغه زاده گفت و گویی داشته ایم که می خوانید.

همایون ارشادی
هر چند که ما نباید وارد سیاست شویم
اما یک مقدارش بد نیست

همایون ارشادی از بازیگران ایرانی است که در خارج از کشور نیز جز معتبرترین هنرپیشه هاست. او در ارتباط با ارزیابی ورود هنرمندان به عرصه های سیاسی گفت: ما پیش از این دوره هم شاهد ورود و حضور هنرمندان در مجلس بوده ایم، مانند آقای بهروز افخمی که نماینده هنرمندان در مجلس شورای اسلامی بوده اند.
بازیگر فیلم «چهارشنبه خون به پا می شود» در ادامه اظهار کرد: حضور هنرمندان در عرصه های سیاسی تازگی ندارد اما مدت ها بود که این قشر از ورود به این گونه میادین دور بوده اند. اکنون اوضاع به گونه ای شده است که آن ها نیز وارد عرصه های انتخاباتی شده اند.
همایون ارشادی ضمن تاکید بر این موضوع که نباید به صرف هنرمند بودن به آن ها رای داد، عنوان کرد: هنرمند بودن برای نماینده شدن از طرف ما هنرمندان به تنهایی کافی نیست و کسانی که به عنوان نماینده وارد انتخابات می شوند باید خصوصیات دیگری نیز داشته باشند.
هنرپیشه فیلم «ماهی سیاه کوچولو» افزود: در مجموع ورود و حضور هنرمندان را به انتخابات مثبت ارزیابی می کنم هر چند که ما هیچ وقت نباید وارد سیاست شویم اما تا یک مقدارش بد نیست. وی درخصوص موضع گیری ها و سو تعبیرات برخی افراد به دلیل حضور بعضی از هنرمندان در انتخابات سال های گذشته، عنوان کرد: من به موضع گیری ها کاری ندارم زیرا در موضع گیری منطق کمتر شکل می گیرد و بیشتر جنبه سیاسی دارد.
ارشادی در پایان خاطرنشان کرد: باید دید چه اتفاقی بیشتر به نفع جامعه، ملت و حکومت است. اینگونه سو تعبیرات در همه جای دنیا وجود دارد و من به این گونه موضع گیری ها توجه ای ندارم.

احمد طالبی نژاد
در کشور ما تکلیف سیاست مشخص نیست

احمد طالبی نژاد، نویسنده و منتقد سینمایی درخصوص حضور اهالی هنر و فرهنگ در وادی سیاست گفت: «واقعیت این است که هنرمندان در همه جای دنیا نخبگان جامعه محسوب می شوند و ناخواسته با سیاست ارتباط برقرار می‌کنند. برای مثال در هندوستان بسیاری از هنرمندان پس از بازنشستگی به مقامات بالا دست پیدا می‌کنند و در واقع وارد امور اداری و سیاسی کشور می شوند و از تجربیات فرهنگی خود در این مسیر بهره می برند. این اتفاق در آمریکا هم پیش می آید و ستارگان زیادی عملاً و به شکل کاملاً رسمی مسؤولیت های بزرگی برعهده می گیرد و از سهم مهمی در اداره کشورشان بهره مند می شوند. در کشور ما چون تکلیف سیاست با خودش هم مشخص نیست، ارتباط هنرمندان نیز با این عرصه مبهم و نا مشخص شبیه برانگیز می‌شود. نمونه های زیادی دیده ایم که هنرمندی به دلیل حمایت از یک حزب سیاسی یا یک کاندیدای انتخاباتی خاص متهم به دشمنی با نظام شده است و انگ های بزرگ تری هم به او خورده است. به طور کلی این موضوع بسیار پیچیده و نامشخص است. البته باید در نظر داشت که یک هنرمند و یک ستاره سینمایی هم مثل همه شهروندان عادی جامعه از حقوقی برخوردار است و یکی از این حقوق شهروندی، حق رأی است».
طالبی نژاد در ادامه درباره علت موضع گیری برخی از افراد یا گروه ها نسبت به یک هنرمند و طرفداری از یک حزب یا فرد سیاسی توضیح داد: «من فکر می کنم دلیل این واکنش های غلط و نا به جا توسعه نیافتگی سیاسی و فرهنگی کشور ما باشد. ما کشور توسعه یافته ای نیستیم و هر حرکت اجتماعی به سادگی سوتعبیر می‌شود. وقتی هنرمندی از یک حزب سیاسی حمایت می‌کند، همیشه عده ای وجود دارند که فکر می‌کنند آن هنرمند برای رسیدن به مقامی دست به چنین حرکتی زده است. در سال های اخیر شاهد بوده ایم که چگونه با حیثیت هنرمندانی زیادی مثل علیرضا افتخاری، عزت اله انتظامی، هدیه تهرانی و… بازی کرده اند و این هنرمندان قربانی سیاست های برخی از افراد شده اند». وی در ادامه در خصوص مزایای حضور یک هنرمند در مجلس برای هم صنف هاش گفت: «اصلاً نباید بحث صنفی مطرح شود. هنرمندان نباید صرفاً رسیدگی به صنف خودشان را دلیلی برای ورود به مجلس بدانند. کسی که برای آبادی کل کشور پا به این عرصه می گذارد به نتیجه دلخواه می رسد. وقتی همه سیاست مدارها و هنرمندان در کنار آنها، به جای توجه به منافع شخصی و صنفی به رفع تمام موانع کشور فکر کنند، اوضاع برای همه اصناف و اشخاص بهتر می‌شود و مسائل ساده تر حل می شوند».

ابراهیم داروغه زاده
آیا اهالی سیاست واقعاً دغدغه فرهنگ و هنر دارند؟!

ابراهیم داروغه زاده، معاون فرهنگی سابق بنیاد سینمایی فارابی و عضو شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم «سلامت»، درباره فعالیت هنرمندان در عرصه های سیاسی و مزایا و معایب چنین حرکت هایی برای هنرمندان و اجتماع گفت: «اگر چنین فعالیت هایی با مطالعه و به صورت هدفمند و برای پیگیری مؤثر مطالبات حوزه فرهنگ و هنر باشد، مفید خواهد بود. به هر حال اهالی فرهنگ و هنر مشکلات زیادی دارند. از وضعیت معیشت و احترام و شخصیت اجتماعی شان گرفته تا تعارضات فرهنگی که حتی درون نهادهای دولتی به شکل چشم گیری وجود دارد. این مشکلات بی شک موجب آسیب های مادی و معنوی جدی برای هنرمندان خواهد شد. گستره این مشکلات بسیار وسیع است. برای مثل لغو کنسرت های موسیقی که یک نهاد اجازه برگزاری می دهد و نهاد دیگری آن را لغو می‌کند».
داروغه زاده در ادامه گفت: «اصولاً باید در نظر گرفت احترام به هنرمند و فضاهای فرهنگی و هنری نزد رجال سیاسی چقدر است؟ آیا اهالی سیاست واقعاً دغدغه فرهنگ و هنر دارند و مسائل هنرمندان برای آنها در اولویت قرار دارد؟ متأسفانه از نظر من اینطور نیست و به نظر می رسد بهتر است که اهالی هنر اگر قرار است وارد دنیای سیاست شوند، با دقت و آگاهی بیشتری اقدام کنند و فراغ از بازی های سیاسی وارد این عرصه مهم و تأثیرگذار شوند».

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *