اهداف نامه نگاری به رییس قوه‌قضاییه برای آزادی محمد امامی چیست؟!

بانی فیلم: برخی از خبرهای تایید نشده، حکایت از این ‌دارد که جمعی از دست‌اندرکاران سینما و تلویزیون در نامه‌ای خطاب به رییس قوه‌قضاییه خواستار آزادی محمد امامی تهیه‌کننده سریال‌های «شاهگوش» و «شهرزاد» و شماری از فیلم‌های سینمایی شده‌اند.
این درخواست به دلیل احتمال شیوع کرونا در زندان‌ها عنوان شده است.
به گفته برخی، در این نامه که نشانی از امضا‌کنندگانش ندارد، از محمد امامی با القاب و‌ عناوینی مانند مایه عزت، محترم، باآبرو، سرباز ایران، بااخلاق و… نام برده شده است.
محمد امامی یکی از بزرگترین بدهکاران نظام بانکی با مشارکت در ساخت سریال‌های ویدیوی «شاهگوش» و «شهرزاد» وارد حیطه تهیه‌کنندگی شد.
او در تهیه فیلم‌های «ابد و یک روز»، «خوب، بد، جلف»، «مصادره»، «مغزهای کوچک زنگ‌زده» و «اتاق تاریک» شرکت داشت.
امامی به دلیل پرداخت دستمزدهای کلان به برخی از هنرپیشه‌های پروژه‌هایش، بارها مورد انتقاد جامعه تهیه‌کنندگی قرار گرفت.
محمد امامی از سال ۱۳۹۶ با شکایت مدعی‌العموم دستگیر و روانه زندان شد.
از اتهامات امامی اختلاس از بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان است.
مسلما مشخص شدن نام امضاکنندگان نامه حمایت از محمد امامی می‌تواند بخش دیگری از وابستگی‌های برخی از عوامل سینما و تلویزیون را به محمد امامی نشان دهد.

 

 

یادداشت جلال الدین دری

در همین ارتباط جلال الدین دری، نویسنده و کارگردان سینما نیز یادداشتی را برای بانی فیلم ارسال کرده که متن آن در ادامه می آید:

 

چه کسی از محمد امامی حمایت کرده؟

* سید جلال الدین دُرّی

 

ابتدا به صراحت اعلام می کنم من زیر نامه ای موسوم به حمایت از آقای محمد امامی را امضا نکرده ام و تمامی کسانی که این نامه را با اسم من منتشر می کنند، باید از اول ماه بعد، خودشان به عنوان متهم در برابر مراجع قضایی پاسخگو باشند

اما اینجا واجب می دانم به عنوان شخصی که از حقوق اطلاعاتی دارد، به دوستان و همکارانی که در هر دو جبهه خصوصا منتشر کنندگان نامه و مخالفان آقای محمد امامی چند تذکر جدی بدهم و قصه خود را شفاف توضیح بدهم. امیدوارم آنها هم بتوانند در برابر وجدان خود و افکار عمومی دادگاه و صاحبان اندیشه و نه جوزدگان برای عملکرد غیر قانونی و غیر اخلاقی خود پاسخ خوبی داشته باشند.

دوستی با من تماس گرفت و توضیحاتی داد که ظاهرا بیشتر متهمان پرونده اختلاس از بانک سرمایه به دلیل بیماری کرونا به مرخصی آمده اند، به جز محمد امامی. ما می خواهیم نامه ای خصوصی  به ریاست قوه قضائییه بنویسیم تا ایشان هم بتواند به مرخصی بیاید این کار از نظر انسانی درست معقول و حتی پسندیده است من گفتم مانعی ندارد، ولی بلافاصله از متن نامه خوشم نیامد و گفتم اسم من را خارج کنید و گفتند خارج کردیم… صبرکنید لطفا، شلوغ نکنید، هو و جنجال هم نکنید که وای پول معلمان بیچاره وا مصیبتا و چه و چه … . من معلم زاده ام و تمام فامیل های نزدیکم معلم و دبیر بوده اند و خیلی بهتر از همه می دانم معلم مظلوم ترین قشر جامعه است. پس یقه خود را جر ندهید و گوش کنید و من بعد سعی کنید دهانتان را به قاعده قدتان و پایتان به اندازه گلیمتان دراز کنید.

محمد امامی متهم است و هنوز مجرم نیست. این ها بدیهیات علم حقوق است. خوانده، متهم و مجرم سه واژه متفاوت هستند که مسلما یک به یک را به صورت عملی به شما یاد خواهم داد. اول به دادسرا خوانده می شوید. بعد متهم هستید تا رای دادگاه صادر نشده است متهمید. هنوز مجرم نیستید. پله به پله تجربه می کنید اگر به رفتار ناشایست خود ادامه بدهید.

وقتی کسی متهم است و قاضی هنوز حکم صادر نکرده، ممکن است تبرئه شود و وقتی تبرئه می شود، هیچ سوسابقه ای برای او نخواهد بود، یعنی شما از قاضی پرونده اطلاعات دقیق تری دارید که امضا کنندگان نامه را محکوم می کنید خب اگر این اطلاعات شما از قاضی پرونده بیشتر است، بسم الله چرا قاضی را یاری نمی کنید و چرا قاضی که بیش از ماه ها است دسترسی به تمام جزئیات دارد، حکم را صادر نمی کند؟

فرض بگیریم آقای امامی هم محکوم بشود که باز هم درخواست مرخصی برای زندانیان چیز غیر معمولی نیست. زندانی و محکوم هم حقوقی دارد که باید رعایت بشود. صبر کنید! باز مثل افراد بی شعور، هو و جنجال نکنید که چرا فلان متهم سیاسی و فلان فرد یا فلان کارگردان مشهور در زندان است و به او مرخصی نمی دهند این را باید قوه قضائیه و سازمان زندان ها و قاضی پاسخگو باشد نه من و آنهایی که از حقوق امامی نامه جمع کرده اند حق استفاده از مرخصی برای همه زندانیان به جز متهمان به قتل و ارعاب و سرقت مسلحانه محفوظ است بنا به ضوابط و آئین نامه و قوانین جاریه مملکت اینکه چرا اتفاق نمی افتد، شما بروید حق خواهی کنید، ولی دیگران را زیر سوال نبرید.

دیگران را متهم نکنید که اگر از حق مرخصی امامی دفاع کرده اند، حتما پول گرفته اند! … اینکه شمایی که این چنین مخالفت می کنی بیشتر زیر سوال است. برادر منتقد و فیلمساز و تهیه کننده چون ظاهرا بنا به فیلمها و کلیپ هایی که در دفاع از حرف خودتان و مجرمیت امامی منتشر می کنید، محمد امامی یکی از افراد دست چندم گروه مخوفی بوده که صاحبان قدرت و ثروتند، یقینا آنها هم پول کلان را برداشته اند و امامی هم مقداری جزئی تر را برداشته است که باید پاسخگوی همان مقداری باشد که تخلف کرده است، اما آنهایی که پشت پرده پول اصلی را برداشته اند بدشان نمی آید همه چیز به پای محمد امامی نوشته شود و غائله فقط به نام او تمام شود. شما که این همه ندانسته از جزئیات پرونده یقه درانی می کنی، کدام هیأت به شما کباب داده که قیمه سینه زنان امامی به دهان شما مزه نمی دهد؟ این هم سناریویی است این همه جنجال سر مرخصی متهمی که هنوز حکمش صادر نشده است برای چیست از سوی شما بی خبران؟!

می بینید هر کجای این جریان بایستی، مشکل دارد؛ پس دهانتان را به اندازه قامتتان و پایتان را به اندازه گلیمتان دراز کنید!

شیخ مرتضی انصاری نویسنده کتاب «المکاسب» را حقوقدانان می شناسند. یکی از کارهای بزرگ این مرد دانشمند این است که در کتابش انقدر از خود و فرضیه هایش نقد کرده که تا به امروز کسی نتوانسته نقد جدی بر او بنویسد. شیخ انصاری خود را منتقد خویش کرده و بعد پاسخ های درستی به خودش داده است. حال به تاسی از آن بزرگوار می گویم اگر شما اطلاعات دقیقی داری در اختیار دادگاه قرار بده؛ اگر نداری برای حقوق همه احترام قائل باش، چون اگر تبعیض قائل شوی، نمی توانی به دادگاه هم نقد وارد کنی. پس چرا به فلانی و فلانی مرخصی نداده اید، چون او هم مثل خود تو گزینشی عمل می کند. پس تو هم اجازه چنین نقدی را هرگز در برابر دادگاه نداری

و اجازه هم نداری دیگران را زیر اخیه ببری که چرا از خانم ستوده، آقای نوری زاد، آقای رسول اف و پناهی حمایت نکردید. تو چه کاره ای  و چرا از این افراد حمایت می کنی، من پاسخ تو را می دانم، نیتت را هم می دانم. شماها اگر حامی معلم و حقوق معلم بودید از نماینده اتحادیه معلمان دفاع می کردید. یکبار هم شده در دادگاه و زندان آنها می رفتید به عنوان هنرمند آزادی خواه، خود را مثل الان به آب و آتش می زدی؛ چرا سراغ آنها نرفتید؟

چون مشهور نیستند؟! چون حمایت از آنها برایتان صرفه ای ندارد؟ چون واقعا نمی خواهی از حقوق کسی دفاع کنی… از من بپرس چون دلت برای آنها واقعا نسوخته است، بلکه از اینکه تعدادی از همکارانت از امامی و امثال او پول زیادی گرفته اند و تو جامانده ای ماتحتت سوخته! پس سعی کن من بعد دهانت را به اندازه قدت باز و پایت را به اندازه گلیمت دراز کنی!

بله دفاع از حقوق نماینده صنفی معلمان برای شما صرفه ای ندارد، چون می دانی اگر فردا روزی فلان کارگردان در بند و زندان بشود داور فلان جشنواره خارجی، ممکن است به شما  وفیلمت چیزی برسد، چون می خواهی خود را شریک زندان آن بیچاره بکنی، بدون کمترین هزینه و تنها مبارز زیر لحاف و توی تلگرام و اینستاگرام باشی و بس و پهلوان سر دیگ آش! مشکل اینجاست که ابزار مدرن دست افراد دهاتی افتاده، هرکسی برای خودش گروهی زده و دست به انتشار بیانیه و افشاگری می زند، بدون اینکه بداند حقوقی بر این انتشار متصور است.

جلال الدین دری حسابش روشن است. همکاران گرامی! وی  فیلمی ساخته که از قضا محمد امامی به او پول نداده و تا خرخره بدهکار دوستان و عوامل فیلمش است. فیلمی ساخته که نه صاحبان قدرت آن را دوست دارند و نه صاحبان سینما و نه عوام جو زده. فیلم را به نیت اهالی فرهنگ ساخته، خوب یا بد کسانی که اندکی تاریخ و اندکی ذوق داشته اند پسندیده اند. بقیه اش مهم نیست، می سپاریم به زمان… پس خرده ای از کسی ندارم که اگر امضا می کردم تمام قد پایش می ایستادم.  حال که امضا هم نکردم، دلایلی داشت. یکی این بود که نمی خواستم دهان به دهان عده ای آدم غیر منطقی هوچی بشوم که شدم. بعد  نمی دانستم این آقای امامی چقدر مقصر بوده است در قضیه اختلاس پول صندوق بازنشستگی معلمان و از حق  تمام فامیل من که معلمند چقدر را او برداشت کرده و چقدر را افراد پشت پرده برداشته اند و هنوز هم نمی دانم، اما چه محمد امامی و چه همه مجرمان و زندانیان به جز آنهایی که حضورشان در جامعه خطر آفرین است، مطابق قانون حق استفاده از مرخصی را دارند.

برادر آزادی خواه من! آزادی آن نیست که تو بگویی و بقیه خفه شوند. این عین و مصداق دیکتاتوری افراطی است که به ظاهر مخالف آن هستی .

اما یک چیز را مطمئنم که امثال شما جنجال چی های سینما و غیره، جرات گفتن هیچ کدام از حرفهایی که من زده ام را ندارید، چون به نفعتان نیست. شما تنها از کسانی مثلا دفاع می کنید که تصور می کنید در حال یا آینده برایتان نفع دارند و می توانید کلاهی از آن نمد برای خود ببافید… به نظر من افرادی که برای تخطئه دیگران نام می برید و اسامی آن ها را به دهان مخالفان خود می کوبید، نیازی به حمایت امثال من و شما ندارند، چون می خواهند از حقوق ملتی دفاع کنند. راستش من از آنها دفاع نمی کنم، چون به نیت تعدادی از مدافعانشان شک دارم .همینطور که اینجا هم به نیت تعدادی از مدافعان حق مرخصی محمد امامی شک کردم…

من نه طرف امثال محمد امامی هستم نه طرف مخالفان او… من طرف حقم که معمولا نفعی در آن نیست. پایبند اصولم که در آن تغییری به وجود نمی آید. اصول همیشه ثابت است، اما ممکن است من در یافتن آن اشتباه کنم و ابایی از اقرار به اشتباه خود ندارم .

شما هم بدون داشتن اجازه، نامه ای که از آن و نیت افرادش اطلاعی نداری را منتشر نکن. دیگران را تهدید نکن، یقه برای مجرم شمردن یک متهم ندرّان. اگر هم حقی را برای دوستان و همکاران در بندمان می خواهی، حق بیچاره دیگری را سلب نکن. آرزو کن همه به حقوق واقعی خودشان برسند. از محمد امامی که حق استفاده از مرخصی را دارد تا تمامی زندانیانی که شاید حتی به اشتباه و ناحق در زندان ها هستند در این دوران عالم گیری بیماری بتوانند به مرخصی بیایند. حق حق است، حتی برای ابن ملجم که امام علی لحظه شهادت فرمودند مبادا به او ضربه ای بیشتر بزنید و لحظه آخر حقوق قاتل خود را به فرزندانش امام حسن و امام حسین (ع)گوشزد کردند… همه باید این مرام را یاد بگیریم، همه نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم، همه!

اشتراک گذاری در:

نظرات 3
  1. دوست عزیزی که ادعای سواد حقوقی اش می شود باید بداند، جدای از موارد دیکر اتهامی در اختلاس، چیزی که محرز و مشخص است، بدهی بانکی است، بدهی بانکی ۳۰۰ میلیاردی نیاز به اینهمه مغالطه ندارد. ضابطه قانونی برای همه برابر است، جناب آقای جلال الدین دری وثیقه میلیاردی آزادی ابر بدهکار بانکی را فراهم کند، بعد برایش غمنامه بنوسید و درخواست مرخصی بدهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *