اهدای کتابخانه شخصی «کوندرا» به زادگاهش

«میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل چک کتابخانه و آرشیو شخصی خود را به یکی از کتابخانه‌های عمومی این کشور اهدا می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، کوندرا نویسنده سرشناس کتاب بار هستی که در چک متولد شده و در فرانسه زندگی می‌کند، تصمیم گرفته کتابخانه شخصی خود را به دومین کتابخانه بزرگ زادگاهش اهدا کند.

کتابخانه موراویا واقع در شهر برنوی جمهوری چک، ضمن اعلام این خبر تصریح کرد این مجموعه پاییز امسال از آپارتمان کوندرا در پاریس به این کتابخانه منتقل می‌شود.

مجموعه اهدایی علاوه بر نسخه‌هایی از آثار کوندرا به زبان رسمی کشور چک و ۴۰ زبان دیگر، مقالاتی که وی نوشته یا درباره او نوشته شده است، نقدهای منتشر شده درباره آثار این نویسنده، تکه روزنامه و عکس‌ها و نقاشی‌های وی را نیز شامل می‌شود. به گفته متولیان کتابخانه موراویا، تمام محتوای آرشیو اهدایی در قالب نسخه دیجیتال در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

لوبومیر زائورالک (Lubomir Zaoralek) وزیر فرهنگ جمهوری چک از این حرکت کوندرا به عنوان یک رویداد فرهنگی خارق العاده استقبال کرد.

میلان کوندرا در سال ۱۹۷۵ از کشور کمونیستی چک به فرانسه گریخت و از آن زمان تاکنون در این کشور زندگی می‌کند. این نویسنده ۹۱ ساله برخی از معروفترین آثار خود از جمله خنده و فراموشی (۱۹۷۹)، بار هستی (۱۹۸۴)، هنر رمان (۱۹۸۶) و جاودانگی (۱۹۹۰) را در فرانسه منتشر کرد.

آثار جدیدتر کوندرا که به زبان فرانسوی نوشته شده‌ هنوز به زبان چکی ترجمه نشده است. به گفته ورا (Vera) همسر کوندرا، این نویسنده چک-فرانسوی برای انتشار نخستین ترجمه رمان جهالت (۲۰۰۰) به زبان چکی با یک مترجم در حال همکاری است.

کوندرا کمابیش در انزوا زندگی می‌کند. وی هر از گاهی به صورت ناشناس به زادگاهش سفر کرده و هرگز با خبرنگاران مصاحبه نمی‌کند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *