ایرج راد: عمارت جدید خانه تئاتر متعلق به تمام اعضاست

عمارت خانه تئاتر عصر روز شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ مقارن با مبعث پیامبر اکرم(ص)، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مقامات و مسئولین فرهنگی و هنری، اعضاء هیات مدیره خانه تئاتر و نیز اعضاء هیات مدیره انجمن های خانه تئاتر افتتاح شد.

به گزارش رسیده، در مراسم افتتاحیه، ایرج راد، عضو اصلی هیات مدیره خانه تئاتر، سخنان خود را در خصوص تاریخچه ساخت این ساختمان آغاز کرد و گفت: در ابتدای شکل گیری خانه‌ تئاتر، ما حتی برای تشکیل جلسات چند نفره‌ی خود جایی را نداشتیم. مدتی در مرکز هنرهای نمایشی، مدتی در خانه هنرمندان و مدتی نیز در طبقه‌ی دوم تالار هنر جلسه هایمان تشکیل می‌شد . پس از مدتی نیز توانستیم با مشقت های فراوان با همراهی اعضاء هیات مدیره‌ی خانه تئاتر، مکان فعلی واقع در خیابان برادران مظفر را بدست آوریم. اما شهرداری با ما قرارداد عاریه بست که این برای من جای تاسف داشت و از همان زمان فکر کردم که خانه تئاتر باید برای خود خانه ای مستقل داشته باشد.

پس از آن راد با تاکید بر اینکه سخنان من به دور از هر گونه ساسیت است، افزود: قصد ساخت این خانه در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی شکل گرفت. ما از دولت آقای خاتمی خواستیم به ما کمک کنند تا بتوانیم مکانی برای خانه تئاتر داشته باشیم. پس از مشقت و دوندگی فراوان ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید این مکان به خانه تئاتر تخصیص یافت و ما توانستیم آن را که ساختمانی قدیمی و فرسوده بود بخریم. نخست تصمیم بر بازسازی همان ساختمان فرسوده و استقرار در آن را داشتیم، اما متوجه شدیم که شدت فرسودگی به حدی است که نمی‌شود در آن ساکن شد بنابراین تصمیم به تخریب و ساخت مجدد آن گرفتیم.

عضو هیات مدیره خانه تئاتر ادامه داد: پس از دوندگی های فراوان به کمک افرادی چون دکتر قالیباف، دکتر ایازی و آقای یعقوبی در تاریخ ۱۹ آبان ۸۶ مجوز ساخت خانه تئاترتوسط شهرداری صادر شد. سپس آقای ایرجی در وزارت ارشاد اولین کسی بود که برای تخریب و گودبرداری ساختمان ۴۰ میلیون تومان به ما کمک کردند. پس از آن نیز شهرداری به مدت ۱۰ سال طبق مصوبه شورای شهر تهران سالیانه مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بابت ساخت به ما کمک کرد. پس ازتخریب و گودبرداری، مدتی به دلیل عدم داشتن منابع مالی کار ساخت و ساز متوقف شد. در دوره‌ ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد مبلغ یک میلیارد تومان برای ادامه کار به ما داده شد.

کل مبلغ گرفته شده برای ساخت این مجموعه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است که با سپرده گذاری و محاسبه‌‌‌‌‌‌ سود سپرده مجموع آن به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید و ما با این مبلغ توانستیم این ساختمان را به این شکل بسازیم.

راد سپس در خصوص مشخصات ساختمان توضیح داد: مساحت زمین ۳۶۶ متر و تراکم آن ۱۵۶۷ متر است که در ۵ طبقه و ۳ نیم طبقه ساخته شده است. مصالح به کار رفته در آن از بهترین و مرغوب ترین مصالح است. تاسیسات مکانیکی، برقی و استحکام و ایمنی ساختمان بسیار پیشرفته ومدرن است. سالن نمایش با گنجایش ۱۸۰ الی ۲۰۰ تماشاگر با سیستم صوتی بسیار پیشرفته با آخرین امکانات صوتی ساخته شده است که برای ضبط تلوزیونی و موسیقی نیز مناسب است. همچنین درسیستم نور این سالن از جدید ترین سیستم در دنیا استفاده شده است که در ایران سالن دیگری با این امکان وجود ندارد.

راد در پایان سخنان خود از زحمات تمام کسانی که در ساخت این مجموعه، خانه تئاتر را یاری کردند، تشکر کرده و دو مورد را از مسولین فرهنگی خواستار شد. نخستین درخواست خرید زمین جنب ساختمان خانه تئاتر برای تبدیل آن به موزه تئاتر بود و درخواست دوم در اختیار داشتن ساختمان فعلی خانه تئاتر در خیابان  برادران مظفر بود.

او افزود: به دلیل حجم زیاد انجمن ها و اعضاء خانه تئاتر ساختمان جدید به تنهایی جوابگوی نیاز آنان نیست به همین دلیل تمایل داریم که آن ساختمان را نیز برای خانه تئاتر حفظ کنیم.

ایرج راد همچنین تاکید کرد: عمارت جدید خانه تئاتر متعلق به تمام اعضا آن است.

در ادامه وزیر ارشاد اسلامی نیز با ابراز خرسندی از بودن در جمع اهالی تئاتر، صاحب خانه شدن خانه تئاتر را اتقاقی مبارک دانست و گفت: این که خانه تئاتر صاحب خانه شده است خبر خیلی خوبی است وخانه تئاتر می تواند از خانه‌‎ی جدید خود بهره‌های زیادی ببرد .

او افزود: تئاتر هویت و مدنیت انسانی است . هنری که گفتگو با آن آغاز می شود و انسان آن گاه که آموخت با دیگری هنرمندانه سخن بگوید، با زبان تئاتر سخن گفت. تئاتر هنری با زبان نقد است. از زمانی که انسان یاد گرفت هنرمندانه نقادی کند با زبان تئاتر به نقادی پرداخت. تئاتر هنری است که به زبان مردم است.

صالحی ادامه داد: این که امروز با تلاش گسترده این عزیزان چنین فضایی شکل گرفته تا هنرمندان این حوزه بتوانند با خیال راحت گرد هم بیایند و بتوانند این هنر را که وجه مدنیت انسانی است، شکوفاتر پویا تر و فعالانه تر ادامه دهند، مایه خرسندی است. از همه‌ی کسانی که در این تلاش سهیم بودند سپاسگزار هستم چرا که می توانند پرچم این هنر را بر فراز این خانه فعال تر و خلاقانه تر بر افراشته نگه دارند.

در ادامه‌ی مراسم افتتاحیه تکه هایی از نمایش های ایران و جهان شامل نقالی و شاهنامه خوانی، تعزیه، روحوضی و نیز تکه هایی از نمایش اتللو و مدآ برای میهمانان به اجرا درآمد.

در این برنامه گروه موسیقی به سرپرستی ابراهیم اثباتی نیز با اجرای نمایش‌ها همراهی کرد.

در خاتمه نیز اولین کیک تولد ساختمان خانه تئاتر بریده شد و از مهمانان پذیرایی شد.

علی نصیریان، ژاله علو، محمد اسکندری، منیژه محامدی، اصغر همت، مدیر عامل خانه تئاتر، بهزاد فراهانی، سهراب سلیمی، کاظم هژیرآزاد، مریم کاظمی، قطب الدین صادقی،حسین مسافر آستانه، حسین پارسایی،  شهرام کرمی، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، حجت الاسلام مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد اسلامی، علی مرادخانی، معاون سابق امور هنری وزارت ارشاد، محمد سریر، فروغی مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، سید محمد هادی ایازی ، رجبعلی معمار، مدیر خانه هنرمندان و بسیاری دیگر از پیشکسوتان هنرمند از جمله مهمانان افتتاحیه عمارت خانه تئاتر بودند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *