رییس انجمن چهره پردازان سینمای ایران در گفت و گو با بانی فیلم:مرحوم صفدری جزو پیشگامان گریم سینمای ایران بود

ایرج صفدری چهره‌پرداز پیشگام سینما درگذشت

ایرج صفدری چهره‌پرداز و بازیگر پیشکسوت و قدیمی سینما درگذشت.

ناهید اعلامی رییس انجمن چهره پردازان سینمای ایران در گفت و گو با بانی فیلم با تایید این خبر افزود:«مرحوم ایرج صفدری جزو پیشگامان گریم سینمای ایران بود و به دلیل کهولت سن درگذشت.او جزو هنرمندانی بود که استارت گریم را در سینمای ایران زدند و متاسفانه در سالهای آخر عمر خیلی مهجور واقع شده بود و امکان فعالیت نداشت».

او افزود:«گویا جمعه شب گذشته حال آن مرحوم رو به وخامت می رود و پس از انتقالشان به بیمارستان متاسفانه دار فانی را وداع می گوید.اتفاقا من همین هفته گذشته با او تماس تلفنی داشتم و با یکدیگر صحبت کردیم وصبح وقتی خبر درگذشت او را شنیدم شوکه و غمگین شدم.کاش مسئولان و هنرمندان قدر پیشکسوتان را بیشتر بدانند و پیش از مرگ به آنان سرکشی کنند».

اعلامی در پایان افزود:«چون اقوام آن مرحوم اغلب در شهرستان هستند،به گفته پسرش عبدا… صفدری که او هم جزو انجمن چهره پردازان است تا رسیدن خویشاوندان مراسم تشییع پیکر زنده یاد ایرج صفدری دوشنبه برگزار خواهد شد».

به گزارش بانی فیلم،ایرج صفدری چهره‌پرداز و بازیگر کهنه‌کار سینما در ۸۰ سالگی درگذشت.

چهره‌پردازی «تنگسیر»، «میرزا کوچک‌خان»، «مردی که موش شد» و «کفش‌های میرزا نوروز» از آثار اوست.

ایرج صفدری متولد ۱۶ بهمن ۱۳۱۷ در تهران بود و فعالیت هنری را از دوران نوجوانی در سال ۱۳۳۲ در تئاترهای پارس، نصر، دهقان آغاز کرد و در ادامه در تهران مصور کوچولوها به فعالیت خود ادامه داد. در طی این دوران با فتح‌الله والا (مدیر وقت اداره نمایش و تئاتر نصر)، شروان، اسماعیل کوشان، سارنگ، استادنصرت‌الله محتشم و مهدی رئیس فیروز آشنا شد و از آن پس در جامعه باربد مشغول به کار و ادامه فعالیت شد. از او به عنوان پیشگامان و پیشکسوت‌های صنعت چهره پردازی نام برده می‌شود. وی اولین کار رسمی خود را در سال۱۳۳۷ در تئاتر نصر در نمایش «مرگ موش» به کارگردانی دکتر فتح‌الله والا و در عرصه سینما، سال ۱۳۳۸ در فیلم سینمایی «آسمون جل» به کارگردانی نصرت‌ا… وحدت آغاز کرد. در سال‌های اول انقلاب همسرش به عنوان مجری چهره پردازی با اوهمکاری داشت و سپس فرزند دوم او عبدا… صفدری به عنوان دستیار، این حرفه را از پدر آموخته و سپس بطور مستقل مشغول به فعالیت در زمینه چهره پردازی شد. آن مرحوم در کنار حرفه اصلی خود با توجه به شرایط حاکم در فضاهای کاری زمان خود در زمینه‌های دیگری نیز همچون بازیگری، طراحی تیتراژ، جلوه‌های ویژه، طراح صحنه، مدیر تهیه نیز فعالیت داشت.

از جمله آخرین فیلمهای او در مقام طراح چهره پردازی می توان به «شیطان در خانه»(محمدرضا زهتابی) ،«یک روز طولانی» (علی شوقیان) ،«لوکوموتیوران»(اصغر نصیری)،«قانون» (فرامرز قریبیان) و … در دهه ۷۰ اشاره کرد.

بانی فیلم درگذشت این هنرمند را به خانواده آن مرحوم و جامعه هنری تسلیت می گوید.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *