ایوب آقاخانی: پزشک هنرمند، برای جامعه موثرتر است

ایوب آقاخانی عملکرد وزارت بهداشت را در برگزاری هفتمین جشنواره‌ فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را قابل تحسین و تقدیر دانست.

ایوب آقاخانی؛ مدرس دانشگاه و داور بخش نمایشنامه‌خوانی جشنواره‌ فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی؛ به سایت صحنه گفت: گرایش دانشجویان غیر تئاتری مخصوصا دانشجویان پزشکی به مقوله‌ هنر و تئاتر بسیار جالب توجه است و عملکرد وزارت بهداشت در برگزاری جشنواره‌ی فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار شایسته‌ی ستایش است. ای کاش دیگر وزارت‌خانه‌ها و نهادهایی که متولی امر آموزش در مقاطع گوناگون هستند نیز به مقوله‌ی هنر، توجه حرفه‌ای داشته باشند.

وی برگزاری جشنواره‌های فرهنگی برای دانشجویان همه‌ رشته‌ها را موثر در آینده‌ شغلی دانشجویان دانست و ادامه داد: این‌که علاقه‌ گسیخته و مهار نشده‌‌ دانشجویان در هر گرایش و رشته‌ای، با هدایت، قضاوت‌ها و آموزش‌های یک جشنواره، را مسیر دهند اتفاق خجسته‌ای است. معتقدم اگر همه‌ حرفه‌ها و مشاغل را با آغشتگی به هنر، تعریف کنیم به طور حتم نتایج بهتری حاصل خواهد شد. به طور حتم، پزشک آغشته به هنر به مراتب پزشک دوست‌داشتنی‌تر و موثرتری برای جامعه خواهد بود.

این کارگردان تئاتر و نمایش‌نامه‌نویس اضافه کرد: در برنامه‌های درسی دانش آموزان مدارس غرب، ساعت‌های مخصوص پرداختن به هنر با نگاه ویژه‌ای لحاظ شده ،ولی آموزش و پرورش کشور ما نگاه جدی به هنر ندارد با این‌حال در مقطع دانشگاهی اگر دانشجویان ما به همت و هزینه‌ وزارتخانه‌ها و متولیان آموزشی، با مقوله‌ هنر آشنا شوند و نیز آشنایی قبلی‌شان از هنر، مسیر پیدا کند، شاهد اتفاقات و ثمرات آن در جامعه خواهیم بود.

وی ادامه داد: بیشتر مشکلات جامعه‌ ما وابسته به عدم تطابق حرفه، با شأنیت افرادی است که به آن شغل، مشغول هستند، ولی هنر می‌تواند به عنوان یک واسطه، افراد را به شأنیت حرفه‌ای که به آن می‌پردازند تطبیق دهد. به طور مثال خیلی وقت‌ها تصویری که از پزشکان در جامعه‌ی خود می‌بینیم با آن قسم حرفه‌ای شان، (سوگند‌نامه‌ بقراط) همخوان نیست. تردید ندارم آغشتگی مومنانه به هنر، کارکرد همان قسم را در جامعه پیاده می‌کند.

ایوب آقاخانی در پایان با اشاره به سپردن دبیری و داوری بخش هنرهای نمایشی هفتمین جشنواره‌ فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به هنرمندان متخصص و صاحبنام گفت: اینکه راس امور قضاوت و برنامه‌ریزی تخصصی را به متخصصان هنرهای نمایشی سپرده‌اند حکایت از شعور مدیریتی دارد که در سیاست‌های کلان خود، به این مهم توجه کرده است. چرا که می‌دانند حضور متخصصان، حصول نتیجه از عملکردشان را تضمین می‌کند. معتقدم علاقه به هنر تئاتر و سینما یک اپیدمی فراگیر و فرارشته‌ای در سراسر ایران است. باید از این علاقه‌مندی فراگیر به عنوان یک امکان نگاه کرد و با کمک متخصصان امر به آن مسیر و جهت داد. به سمتی که این علاقه به هنر تبدیل شود به ابزاری برای جلا بخشیدن روح. هنر تاثیر کم یا زیادش را بر روی کسی که به آن نزدیک می‌شود می‌گذارد. حال فرقی ندارد آن شخص نظامی باشد یا پزشک یا… .

بخش‌های هنرهای نمایشی و موسیقی هفتمین جشنواره‌ فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که از ۱۷ بهمن ماه در حوزه هنری آغاز به کار کرده، دیروز به کار خود پایان داد.

 

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *