«بادیگارد» را با ذهنیت خودی و ناخودی نبینید

فیلمبردار فیلم «بادیگارد» معتقد است اگر منتقدان این فیلم را بدون پیش‌فرض‌های قبلی از سینمای حاتمی‌کیا و بدون ذهنیت خودی و ناخودی ببینید از تماشای آن لذت بیشتری می‌برند.
کوهیار کلاری از جمله فیلمبرداران سینمای ایران است که هنر فیلمبرداری را آکادمیک و البته در کنار پدرش؛ محمود کلاری آموخته و تجربه کرده و در تولید فیلم هایی چون «ماهی و گربه»، «تمشک»، «خواب لیلا» به عنوان فیلمبردار در کنار محمود کلاری حضور داشته است.
کوهیار کلاری در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در مقام فیلمبردار در دو فیلم «بادیگارد» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و «هفت ماهگی» ساخته هاتف علیمردانی حضور دارد.
فیلمبردار فیلم سینمایی «بادیگارد» در گفت وگو با مهر درباره این فیلم گفت: «بادیگارد» از فیلم های مهم و متفاوت سینمای ایران است که این تفاوت برای من زمانی دو چندان شد که با پدر همراه شدم زیرا از همکاری با محمود کلاری انرژی می گیرم و کار کردن با او بسیار لذت بخش است.
وی ادامه داد: فیلم «بادیگارد» اوایل سال به پدر پیشنهاد شد و زمانی که پدر این موضوع را با من مطرح کرد و پیشنهاد همکاری داد، خوشحال شدم و با کمال میل همکاری با ابراهیم حاتمی کیا و پدر را پذیرفتم. اما درباره فیلم «بادیگارد» باید بگویم آنچه برای من بعد از پیش تولید اهمیت داشت این بود که مجموع عوامل تلاش کردند کار متفاوتی انجام دهند و من به شخصه حرارت و اشتیاق برای انجام کار متفاوت را در گروه می دیدم و مطمئن هستم «بادیگارد» فیلم خوب و ارزنده ای در کارنامه کاری حاتمی کیا خواهد بود.
کلاری در ادامه صحبت های خود درباره واکنش اهالی رسانه و جامعه منتقدان به فیلم جدید حاتمی‌کیا گفت: فیلم های حاتمی کیا همواره مخالف و موافق های بسیاری دارد و منتقدان و اهالی رسانه با ذهنیت قبلی و قضاوت پای فیلم های حاتمی کیا می نشینند، اما این‌بار پیشنهاد می کنم بدون قضات به «بادیگارد» نگاه کنند و فکر می کنم اگر ذهنیت خودی و غیر خودی کنار گذاشته شود و مخاطب با ذهن رها به تماشای «بادیگارد» بنشیند با سینما به مفهوم واقعی مواجه می شود.
فیلمبردار «بادیگارد» با اشاره به ژانری که این فیلم سینمایی در آن ساخته شده است، گفت: در محفل های سینمایی و رسانه ای بسیار شنیدم که می گویند فیلم «بادیگار» یک اثر در ژانر پلیسی است اما اینگونه نیست. «بادیگارد» یک فیلم اجتماعی و حادثه ای است و مانند بسیاری از فیلم های حاتمی کیا مورد استقبال مخاطب عام قرار خواهد گرفت. این فیلم بی ربط به انسان های دوران جنگ نیست. در واقع حاتمی کیا در «بادیگارد» سراغ افرادی می رود که در جنگ حضور داشتند.
وی تاکید کرد: حاتمی کیا آدم هایی از این دست را به خوبی می شناسد و هر زمان سراغ این افراد در جامعه می رود اثر موفقی می سازد و به خوبی توانسته چهره های ماندگار در جنگ را در سینمای ایران به یادگار بگذراد و به همین دلیل آثار او بر دل عامه مردم می نشیند.
کوهیار کلاری فیلمبردار فیلم «بادیگارد» در توضیح همکاری خود با محمود کلاری گفت: در توضیح این سئوال باید بگویم که بسیاری از فیلمبرداران جوان سینمای ایران دوست دارند در موقعیت من باشند و همین نکته مسوولیت مرا در درجه اول به عنوان پسر محمود کلاری و بعد به عنوان فیلمبردار سینمای ایران سنگین می کند. بنابراین بیش از اینکه یک فیلمبردار عادی باشم باید فیلمبردار بدون اشتباه باشم و دیگر حق اشتباه ندارم. کسانی مثل ما که به اصطلاح بچه سینما هستند و یا بستگانی از بزرگان سینما دارند از آغاز مورد اتهام هستند و من هم از این قاعده مستثنی نیستم.
این فیلمبردار تاکید کرد: درباره کار با ابراهیم حاتمی کیا و کلاری باید بگویم که اساسا کار کردن با این دو سینماگر استرس را بالا می برد. حال اینکه در کنار پدر بودن را با همه حساسیت هایی که دارد باید در نظر گرفت. اما زمانی که برای ساخت فیلم «بادیگارد» با این کارگردان همراه شدم متوجه شدم حاتمی کیا به کار گروهی اهمیت می دهد و همین اهمیت دادن باعث تشویق و حمایت تیم جوان این فیلم سینمایی شد. ضمن اینکه این کارگردان به کار خود مسلط است و جزو کارگردان هایی است که می دانست چه چیزی می خواهد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از نکات مهم در همکاری با حاتمی کیا احترام او به تخصص عوامل تولید در حوزه های مختلف بود و هنگام کارگردانی به نگاه تخصصی افراد توجه ویژه ای می شد. همچنین از نکات دوست داشتنى در فیلم «بادیگارد» همکاری با بازیگر نازنینی مثل پرویز پرستویی است و این همکاری بی نظیر بود و به نظر من باید اخلاق حرفه ای را در سینما از بزرگانی از این دست آموخت. البته کار کردن در کنار مریلا زارعی و سایر بازیگران این فیلم سینمایی نیز لذت بخش بود و من به شخصه بازی های یکدست و خوبی دیدم.
کلاری در پایان درباره حضور طیف های مختلف از کارگردان های سینمای ایران در این دوره از جشنواره گفت: اعتبار یک جشنواره مهم سینمایی به حضور فیلمسازان بزرگ است و امیدوارم روزی از راه برسد که چهره هایی چون عباس کیارستمی، رخشان بنی اعتماد، بهرام بیضایى و … در فجر فیلم داشته باشند و یا به عنوان هیات داوران در دروه های مختلف در جشنواره فیلم فجر آثار را داوری کنند.

اشتراک گذاری در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *